Serwis Informacyjny - Świat Wyróżnione

Rosja: ciężkie wyroki dla anarchistów z „Sieci”

Sąd wojskowy w Penzie (na południu europejskiej części Rosji) skazał wczoraj siedmiu młodych mężczyzn z radykalnej lewicy na długie kary więzienia za „terroryzm”. Według prokuratury, należeli do anarchistycznej i antyfaszystowskiej organizacji „Sieć”, którą rosyjska FSB (służba bezpieczeństwa) uważa za „wywrotową”. Obrona i organizacje pozarządowe są zaskoczone i oburzone wysokością kar, tym bardziej, że prokuratura nie była w stanie przedstawić  żadnego planu zamachu.

Wszyscy skazani urodzili się między 1988 a 1996 r. Zostali uwięzieni przez FSB w 2017 i następnym roku, pod zarzutem przynależności do „organizacji terrorystycznej” o nazwie „Sieć”. Główni organizatorzy grupy – zdaniem prokuratury wojskowej – Dmitrij Pczelincew i Ilia Szakurski zostali skazani kolejno na 18 i 16 lat obozu więziennego o zaostrzonym rygorze. Według rosyjskiej opozycji, cała ta afera została sfabrykowana przez tajne służby, by „ludzie uwierzyli, że władza jest zagrożona”.

Rosyjska organizacja praw człowieka „Memoriał” utrzymuje, że tajna policja podrzuciła broń w mieszkaniach niektórych oskarżonych oraz biła ich i torturowała, by nawzajem się oskarżali o organizowanie zamachu. Ich zeznania były tak sprzeczne, że w końcu skazano ich tylko za „posiadanie broni” i „przemyt narkotyków”, lecz z podejrzeniem „terroryzmu”, na podstawie zeznań osoby ze „skrajnej lewicy” zatrzymanej za posiadanie narkotyków. Zdaniem Swietłany Gannuszkiny z „Memoriału”, „afera Sieci jest szkolnym przypadkiem. (…) Te wyroki to rozkaz dla młodzieży – siedzieć i się nie ruszać!”

W związku z oskarżeniami o tortury wobec FSB, obrona zwróciła się w zeszłym roku do prezydenta Putina o zainteresowanie się sprawą. Wczoraj jego rzecznik Dmitrij Pieskow zapewnił, że prezydent nakazał, by „wszystko odbyło się z poszanowaniem prawa”. Jednak zdaniem przeciwników obecnej władzy, nie chodzi jedynie o likwidację grup rzeczywiście gwałtownych, lecz ruchów opozycyjnych i religijnych, które nie trzymają się linii politycznej rządu. Ostatnio jest coraz więcej spraw o „ekstremizm”.

Np. w marcu 2018 r. dziesięciu młodych ludzi oskarżono o „próbę zamachu stanu”, na podstawie ich korespondencji internetowej. Według obrony, wszyscy padli ofiarą pułapki FSB, która sama przyczyniła się do powstania grupy, napisała jej teksty programowe i nawet finansowała szkolenie strzeleckie. W październiku dwóch z podejrzanych podcięło sobie żyły w trakcie rozprawy sądowej.

Na tak drakoński wyrok zareagowali rosyjscy naukowcy, wydając oświadczenie, które w ciagu 2 dni podpisały już ponad 1000 osób związanych z nauką nie tylko w Rosji, ale również w innych zakątkach świata. Poniżej przesyłam tekst oświadczenia oraz link, pod którym można zostawić swój podpis. Jeżeli uznacie to za zgodne z Waszymi poglądami, będziemy wdzięczny za podpisanie oświadczenia i przekazania informacji swoim znajomym, kolegom i koleżankom.

Oświadczenie naukowców i dziennikarzy naukowych odnośnie sprawy „Sieci”

My, rosyjscy naukowcy i dziennikarze naukowi, jesteśmy oburzeni wyrokiem w tak zwanej sprawie „Sieci”, ogłoszonym 10 lutego 2020 r. w Penzie.

Siedmiu młodych chłopaków, którzy nie popełnili żadnych niebezpiecznych czynów, zostali skazani na 6-18 lat kolonii karnej, rzekomo za stworzenie „grupy terrorystycznej”. Taki drakoński wyrok opiera się na bardzo wątpliwych „dowodach”. Skazani wielokrotnie informowali o torturach, którym zostali poddani w celu uzyskania zeznań, jednak te oświadczenia zostały praktycznie zignorowane podczas dochodzenia i procesu.

Wszystko, co wiemy o sprawie „Sieci”, mówi, że jest ona całkowicie sfabrykowana. Jawnie niesprawiedliwy wyrok świadczy o całkowitym paraliżu niezależnego sądownictwa w naszym kraju. W przeciwieństwie do fikcyjnych „ataków terrorystycznych”, które skazani rzekomo „planowali zaplanować”, decyzja w sprawie „Sieci” jest prawdziwym aktem terroru, który zadaje silny cios fundamentom rosyjskiej państwowości.

Domagamy się natychmiastowego uchylenia wyroku w sprawie „Sieci”, który z bezsensownym okrucieństwem łamie losy naszych współobywateli. Domagamy się zbadania okoliczności sfabrykowania tej sprawy, ukarania zaangażowanych w nią urzędników oraz zapewnienia ścisłego przestrzegania prawa przez wszystkie struktury siłowe i organy ścigania. Terror wobec własnych obywateli jest niezgodny z normalnym rozwojem naszego kraju i szkodzi jego nauce, kulturze i edukacji.

ЗАЯВЛЕНИЕ УЧЕНЫХ И НАУЧНЫХ ЖУРНАЛИСТОВ ПО «ДЕЛУ “СЕТИ”»

Przedruk: https://strajk.eu/rosja-ciezkie-wyroki-dla-anarchistow-z-sieci/

Udostępnij tekst

2 komentarze do “Rosja: ciężkie wyroki dla anarchistów z „Sieci”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *