WyróżnioneFA

Państwo was zawiedzie. Epidemia wymaga pomocy wzajemnej

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rządy na całym świecie podejmują nadzwyczajne środki pod hasłem walki z epidemią. Bez wątpienia ochrona naszego życia i zdrowia jest sprawą najważniejszą. Wprowadzaniu nadzwyczajnego prawa często towarzyszą jednak – teraz i w przeszłości – nadużycia ze strony władzy. Epidemiologiczny kryzys uderza ze zdwojoną mocą w najbiedniejsze warstwy naszego społeczeństwa, kiedy elity potrafią doskonale zabezpieczyć swoją przyszłość.

Dochodzą nas głosy z wielu krajów, że ogranicza się swobody obywatelskie, świadczenia socjalne i prawa pracownicze. Dziś jeszcze może wydawać się to rozsądne, a nawet niezbędne, ale tego typu kataklizmy są często wykorzystywane dla zawłaszczenia naszych wspólnych dóbr i narzucenia nowych ograniczeń. Możemy być pewni, że pojawią się spekulanci i biznesmeni, którzy wykorzystają sytuację. Wyrosną nowe fortuny na nieszczęściu tych, których dotknie epidemia. Pojawią się ambitni politycy o autorytarnych zapędach, niechętnie zrzekający się nadanych im nadzwyczajnych uprawnień.

Nie możemy być bierni i tylko przyglądać się rozwojowi sytuacji. Nie tylko dlatego, że państwo zwykle zawodzi w tego rodzaju przypadkach, a społeczeństwo musi radzić sobie samo. Również dlatego, że na dłuższą metę zwykle okazuje się, że stan nadzwyczajny, ograniczenie praw i swobód, staje się jedynie formą ochrony władzy i największych fortun, a nie walką o życie i zdrowie obywateli i obywatelek.

Powinniśmy zatem czynnie się wspierać i zwalczać wszelkie formy nadużycia władzy, niesprawiedliwego traktowania i wykorzystywania pracowników. To nieprawda, że śmierć nie wybiera. Epidemia dotknie przede wszystkim najuboższych i najsłabszych.

Brońmy się zatem solidarnie przed epidemią!

Pomoc wzajemna zamiast państwa stanu wyjątkowego!

Federacja Anarchistyczna s. Poznań