Sekcja FA Kraków

Kraków – 13 rocznica śmierci Claudiu Crulica

18 stycznia 2008 w krakowskim areszcie przy ul. Montelupich umiera Claudiu Crulic, mężczyzna z Rumunii pracujący w Polsce.

Na podstawie ogólnikowych zeznań świadków niesłusznie oskarżono go o kradzież portfela pewnego sędziego i osadzono w areszcie śledczym.

Ponieważ wymiar sprawiedliwości nie próbował znaleźć prawdziwego sprawcy przestępstwa, wobec oczywistych dowodów swej niewinności (w momencie kradzieży przebywał w Mediolanie, miał bilet autobusowy i potwierdzenie ze strony pilotki tego autobusu jadącego do Mediolanu dzień przed zdarzeniem), Claudiu rozpoczął protestacyjny strajk głodowy.

O głodówce tej dyrektor aresztu nie powiadomił swoich przełożonych, gdyż zgodnie z przepisami zwierzchników należy informować, jeśli więzień powiesił się, uciekł, został zastrzelony i w wielu innych sytuacjach, ale na tej liście nie ma głodówki osadzonego.

Po prawie 4 miesiącach głodówki Crulic umiera z powodu ekstremalnego wycieńczenia organizmu

Personel aresztu bagatelizował głodówkę i zbyt późna pomoc przyczyniła się do śmierci aresztowanego. Sąd jednak w 2018 roku uniewinnił troje lekarzy oskarżonych o zaniedbania i niedopełnienie obowiązków w trakcie leczenia Claudiu Crulica.

Niestety ta historia pokazuje, jak można zostać zniszczonym przez bezduszną maszynerię sądową – szczególnie w przypadku, gdy ten aparat (nie)sprawiedliwości kieruje się uprzedzeniami na temat pochodzenia czy ciemniejszego koloru skóry oskarżonego.

Z tej okazji przy krakowskim areszcie przy ul. Montelupich zostawiliśmy znicze oraz plakaty informujące o tej smutnej rocznicy.

Wykorzystaliśmy grafikę z filmu “Droga na drugą stronę”.

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *