Sekcja FA Kraków

Kraków – 12 rocznica zabójstwa Stanisława Markiełowa i Anastazji Baburowej

[*] 19 stycznia mija 12 rocznica zabójstwa adwokata i antyfaszysty Stanisława Markiełowa oraz dziennikarki i anarchistki Anastazji Baburowej.

Zostali oni zastrzeleni podczas powrotu z konferencji prasowej.
Kilkaset metrów od Kremla podszedł do nich mężczyzna. Od tyłu, z pistoletu z tłumnikiem strzelił w głowę Stanisława. Anastazja, chcąc odebrać napastnikowi broń, została ciężko postrzelona. Zmarła w szpitalu, nie odzyskawszy przytomności.

Stanisław Markiełow – był obrońcą Czeczenów, których bliscy zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy. W głośniej sprawie oskarżał płk. Jurija Budanowa, sądzonego za gwałt i morderstwa na Elizie Kungajewie – nastoletniej Czeczence. Brał udział w głośnych sprawach politycznych. Na łamach Nowej Gaziety publikował artykuły śledcze o Czeczenii. Doprowadził do skazania Siergieja Łapina ps. Kadet za znęcanie się nad Czeczenami. W sądach reprezentował aktywistów antyfaszystowskich i anarchistycznych. W chwili śmierci miał 34 lata.

Anastazja Baburowa – rosyjska dziennikarka Nowej Gaziety, działaczka anarchistyczna. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie. Była działaczką ruchu Inna Rosja, badała działalność grup neonazistowskich. Współpracowała z organizacją anarchistyczną Akcja Autonomiczna. W chwili śmierci miała 25 lat.

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *