Serwis Informacyjny - Polska

Poranne podsumowanie zatrzymań z nocy z 28/29.01

[edit 10:40] – w Legionowie czynności z zatrzymaną powinny zacząć się koło 12:00. Tymczasem Babcia Kasia zostanie przewieziona z Pruszkowa do… Piastowa.

Zatrzymano łącznie 14 osób, które rozwieziono po 7 miastach: Pruszków (1), Piaseczno (3), Legionowo (3), Mińsk Mazowiecki (1), Grodzisk Mazowiecki (2), Nowy Dwór Mazowiecki (2), Wołomin (1) + jedna osoba była zatrzymana na ul. Żytniej w Warszawie.

Większość z nich została zwolniona jeszcze w nocy. Okazało się, że do Nowego Dworu i Wołomina wywieziono osoby wyłącznie w celu ustalenia ich tożsamości, a kiedy to się stało – osoby zostały zwolnione. Warszawskie komisariaty nie mają już takich kompetencji?

Na komisariatach dalej przebywa 5 osób, w tym Babcia Kasia (Pruszków) i Klementyna Suchanow (Mińsk Mazowiecki). Dwie osoby przebywają wciąż w Grodzisku, a jedna w Legionowie. Wciąż nie ma informacji o tym w jakich godzinach prowadzone będą czynności z ich udziałem. Musimy uzbroić się w cierpliwość, tego też nauczyły nas ostatnie 100 dni. Wiemy natomiast, że w Grodzisku pod komisariatem już pojawiły się osoby okazujące solidarność z zatrzymanymi 💪

Rozwożenie osób po tak wielu komisariatach to wyłącznie przejaw represji i utrudnianie dostępu do zatrzymanych. Pisałyśmy o tym wielokrotnie, informacja ta została też zawarta w raporcie opublikowanym niedawno przez Biuro RPO. Dla porównania – tydzień temu, w środę 20.01, zatrzymana została podobna liczba osób, a jednak większość z nich została przewieziona na Wilczą, czyli na komisariat właściwy miejscu zatrzymania.

Będziemy was informować kiedy zaczną dochodzić informacje o sytuacji zatrzymanych i godzinach czynności.

Obrazek przedstawia mapkę z zaznaczonymi miastami, do których przewożone były w nocy osoby zatrzymane. Pomarańczowy kwadrat na środku to zaznaczony budynek Trybunału Konstytucjnego. Czerwone łezki to wszystkie komisariaty, na które wczoraj przewieziono osoby zatrzymane.

za kolektyw Szpila


wcześniejsze wpisy o podobnej tematyce: Nie damy się zastraszyć! Podsumowanie represji policyjnych w ciągu miesiąca, Dość bezkarności i przemocy policyjnej! Podsumowanie wydarzeń 9/12, Raport (anty)represyjny. Warszawa, 22.10 – 22.12

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *