Serwis Informacyjny - Świat Wyróżnione

Państwo tureckie znów atakuje rewolucję w Kurdystanie

Dziś, w godzinach porannych 10-go lutego, faszystowskie państwo tureckie rozpoczęło nową inwazję, mającą okupować nowe regiony Południowego Kurdystanu. Przy akompaniamencie wielogodzinnych, nieprzerwanych ciężkich ataków z powietrza i dronów monitorujących turecka armia okupacyjna zaczęła zrzucać siły lądowe z helikopterów w regionie Gary, będącym częścią kontrolowanych przez partyzantów Medyjskich Stref Obronnych. To, że niedługo rozpocznie się kolejna tego typu operacja było tylko kwestią czasu i należało się tego spodziewać, ale do teraz nie było jasne czy zaatakują bezpośrednio Şengal, będą próbować kolejnej inwazji Rożawy, szczególnie w przygranicznym regionie Dêrik, czy będą kontynuować tak zwaną „operację orli szpon”, która miała miejsce rok temu w regionie Heftanîn[1].

Państwo tureckie wykorzystało ostatnie miesiące, szczególnie po częściowym zwycięstwie partyzantki w Heftanîn, by przygotować swój następny poważny ruch. Z jednej strony traktat hewlêr-bagdad, który sprzeciwiał się Autonomicznej Administracji Şengalu został przyjęty i częściowo zrealizowany[2], z drugiej prywatna armia KDP/Barzaniego, siły Gulana i roj-peszmergowie zostali wykorzystani do umocnienia granicy z Rożawą i otoczenia regionów partyzantów przez wprowadzenie punktów kontroli i rozmieszczenie garnizonów w i na około Medyjskich Stref Obronnych. Region Gare, gdzie trwają teraz ciężkie starcia pomiędzy faszystami a stawiającymi opór partyzantkami, był szczególnie najeżdżany i otaczany przez siły KDP. Głównym celem tureckiego państwa było sprowokowanie wojny pomiędzy partyzantkami PKK i KDP, co prowadziłoby do większej ilości podziałów i problemów w kurdyjskim społeczeństwie. Skoro to nie poszło zgodnie z planem, państwo tureckie wykorzystuje teraz postępy sił lądowych KDP, by samemu okupować region. W swoim pierwszym dziś komunikacie HPG[3] stwierdza, że helikoptery z siłami naziemnymi nie nadleciały z północy, a z południa, czyli terenów kontrolowanych przez KDP.

Tureckie ministerstwo obrony ogłosiło dziś rano, że rozpoczęli nową poważną operację poza swoimi granicami, pod nazwą „operacja orli szpon 2”. Cel jest oczywisty: dotrzeć dalej w głąb Południowego Kurdystanu, stworzyć strefę buforową pomiędzy Południowym a Północnym Kurdystanem, co było też ich celem rok temu w Heftanin, i zadać poważny cios partyzantce.

Wszyscy powinni rozumieć atak na Gare jako atak na całą rewolucję i poważne zagrożenie dla nas wszystkich. Nie ma różnicy pomiędzy okupację Efrin, okupacją Serêkaniyê i Girê Spî, następnej operacji przeciw Rożawie lub Şengalu, a okupacją Gare. Atak na garyjskie góry celuje serce rewolucji i antyfaszystowskiego oporu w regionie. Dlatego,

Wzywamy wszystkie osoby do podjęcia działań i natychmiastowych akcji! Spójrz na naszą „mapę celów”[4], miejsc tureckiego faszyzmu, ich regionalnych i międzynarodowych kolaborantów i będź kreatywna: blokuj, zakłócaj i okupuj! Wyjdź z działaniami i akcjami na ulice!

Razem sprzeciwiamy się faszyzmowi i okupacji! Razem niszczymy turecki faszyzm i bronimy rewolucji!

Internationalist Commune of Rojava,
RiseUp4Rojava-Network Coordination,
10.02.2021
#RiseUpAgainstFascism

[1] Zobacz nasz komunikat i wezwanie do akcji przeciw pierwszej operacji orli szpon w połowie czerwca 2020 tutaj (ang).
[2] Więcej informacji na temat planu upadku znajdziesz w tym tweecie w naszym wątku sengalskim (ang)
[3] HPG – Hêzên Parastina Gel (Ludowe Jednostki Obrony, nazwa partyzantki PKK)
[4] Lista i mapa celów wspierających turecki faszyzm: https://riseup4rojava.org/take-action/ (ang)


za Internationalist Commune

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *