Serwis Informacyjny - PolskaSekcja FA Wrocław

Wrocławska Manifa 2021 – Matki, siostry, opiekunki

Aby uczcić tegoroczne Święto Kobiet, wczoraj, tj. 7 marca, uczestniczyłyśmy we wrocławskiej Manifie, która tym razem szła pod hasłem “Matki, siostry, opiekunki”. Demonstracja rozpoczęła się o godzinie 13.00 na Rynku pod Pręgierzem. Mimo wietrznej i zimnej pogody pojawiło się ponad 300 osób, było dużo anarchistycznych flag, wśród których dominowały te czarno-fioletowe. Po przemówieniu wygłoszonym przez reprezentantkę Inicjatywy 8 Marca, przemarsz ruszył w rytmach Samby, która rozgrzewała atmosferę.

Rozgrzewkę zapewniła także policja, która próbowała blokować opuszczenie rynku demonstrującym, zastawiając ulicę. Na szczęście po kilku zakrętach i omijaniu zablokowanych ulic, demonstrantkom biegiem udało się wydostać na ulicę Nowy Świat, a tym samym przechytrzyć policję. Dalej protestujące ruszyły w stronę ulicy Kazimierza Wielkiego, skandując takie hasła jak “ani kapitalizm, ani patriarchat”, “wolność, równość, 8 marca” czy “każda władza ludzi zdradza”. W krótkich przemówieniach można było usłyszeć postulaty kobiet uczestniczących w Manifie. Należały do nich między innymi: prawo do aborcji na żądanie, prawo do godnego i taniego mieszkania, prawo do dobrze płatnej pracy i równe prawa dla kobiet po tranzycji seksualnej.

Kontynuując taktykę ze Strajków Kobiet, policja w różnych miastach próbuje walczyć z nami, zastraszając nas spisywaniem i mandatami, tym samym starając się odebrać nam prawo do demonstrowania i wyrażania swojego zdania. Tym razem nie było inaczej – policja próbowała spisywać demonstrantki po zakończeniu wydarzenia. Nie damy się jednak zastraszyć! Mamy zbudowaną sieć pomocy wzajemnej w której są m.in. prawniczki, ale przede wszystkim mamy siebie nawzajem. Pamiętajmy, że walka o prawa kobiet nie kończy się na jednym dniu w roku, róbmy to każdego dnia, w codziennych sytuacjach. Jeżeli chcesz toczyć tę walkę razem z nami, skontaktuj się i dołącz do nas lub do innej grupy anarchistycznej! Zapraszamy do kontaktu na FB lub na fa[małpka]wolnywroclaw.pl

Manifowa gazetka do pobrania:
https://manifa.noblogs.org/files/2021/03/GAZETKA-2021.pdf
https://wolnywroclaw.pl/wp-content/uploads/2021/03/gazeta_8_marca_2021_web.pdf

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *