FASekcja FA Wrocław

Walcz z wirusem kapitalizmu – Anarchistyczna demonstracja 1 maja

Dzisiaj o godzinie 12:00 na placu 1 Maja we Wrocławiu odbyła się zorganzowana przez środowisko anarchistyczne demonstracja z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy!Święto ma swoje korzenie w 1886 roku – możecie o nich przeczytać w najnowszym numerze “Wojny”, zina wydawanego przez FA Wrocław. Demonstrację odwiedzili też liczni goście z poza Wrocławia, jak ZSP Łódź, Antifa Jaworzno, FA Śląsk czy Antyfaszystowski Ostrów Wielkopolski!

Zaczęło się od happeningu z balonami. Każda osoba reprezentowała inną grupę zawodową, a balony były symbolem łamanych praw pracowniczych, które pękały pod wpływem chorągiewek z napisem “godna płaca” i “prawo pracy”. To, na co chcieliśmy zwrócić uwagę, to: niepłatne nadgodziny, umowy śmieciowe, brak ubezpieczenia, mobbing, praca w niedziele handlowe, praca “na czarno”, brak przerw, złe warunki BHP, nieefektywny system opieki zdrowotnej.Wygłoszonych zostało kilka przemów poruszających problemy pracownicze z kilku perspektyw, między innymi: klimatycznej (Extinction Rebellion), feministycznej (Inicjatywa 8 Marca) czy związkowej (Związek Syndykalistów Polski).W międzyczasie skandowaliśmy hasła “Dość wyzysku pracy opiekuńczej”, “Zakłady pracy w ręce pracowników” czy “Nie zaciskaj pasa, zaciśnij pięść”.

Z nagłośnienia pomiędzy przemowami do uczestników docierały szokujące informacje, jak na przykład ta, że w Polsce 270000 pracowników w dobie pandemii straciło pracę, czy to, że tylko 12,9% pracujących Polaków należy do związków zawodowych.

Wydarzenie miało bardzo ważny wydźwięk, zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, kiedy bogaci coraz bardziej napychają swoje kiesy, a szeregowi pracownicy są zmuszani do pracy ponad swoje siły za marne grosze, aby ci bogacze mogli powiększyć swoj majątek na światowej tragedii!
Pracodawcy obcinają premie, nie płacą za nadgodziny, zabraniają przerw, obniżają pensje, wymagają wydajności robota, zakazują L4, zwalniają “bo tak” – wszystko to tylko dlatego, że z ich sześcio-, siedmio-, czy jeszcze więcej- cyfrowego konta ubyło jedno zero. Bogacą się naszym kosztem bardziej niż kiedykolwiek, a nas często zostawiają z niczym! Co gorsza, w niektórych krajach nadal pracownikami są dzieci, które pracują często za miskę ryżu, zamiast uczyć się i zdobywać wykształcenie w wymarzonym kierunku, a kupując ubrania w sieciówkach, niestety o tym zapominamy! Nie dawajmy tak się wykorzystywać i nie pozwalajmy na traktowanie tak innych! Walczmy wspólnie o nasze prawa!

Chcesz działać z nami? Zapraszamy do kontaktu.

fa@wolnywroclaw.pl

https://www.facebook.com/FA.Wroclaw

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *