Sekcja FA PoznańZapowiedzi

5 czerwca, Poznań – Jak niskim kosztem zbudować dom, będąc zielon_ym w temacie

W sobotę, 5.06.2021 o godzinie 17, spotkamy się na WOMB by pogadać o tym, jak nie mając doświadczenia, a właściwie bladego pojęcia o budownictwie…zbudować dom.
wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/969379487151314?ref=newsfeed
Naszym gościem będzie Mateusz Gierszon, który napisał książkę „Metoda Segala. O wspólnotowym budownictwie mieszkaniowym”.
Podczas spotkania posłuchamy jak angielski architekt Walter Segal stworzył łatwy sposób samodzielnej budowy domów i system wsparcia mu towarzyszący.
Omówimy też inne metody systemowego angażowania mieszkańców w budowę własnych domów oraz porozmawiamy o tym, czy w Polsce taki system mógłby się sprawdzić.
Spotkaniu będzie towarzyszył kiermasz książek m.in. z szeroko pojętej ekologii i architektury. Na księgarskie stoisko zapraszamy już od 16!
Wejście od strony Parku Wodziczki.
—————————————–
Metoda Segala, którą opisuje ta książka, jest sposobem uspołecznionego projektowania i budowy domów, który procesy te traktuje w sposób kompleksowy. Jej główną zasadą jest uproszczenie konstrukcji i technologii budowy budynku tak, by niedoświadczeni budowniczowie – przyszli mieszkańcy – mogli niskim kosztem sami zbudować domy zgodne z indywidualnymi potrzebami i możliwościami.
Znajomość takich metod jest dla nas ważna dziś, w Polsce, ponieważ proponuje alternatywne metody zwiększania zasobów mieszkań dostępnych – najrzadszych i jednocześnie najpotrzebniejszych. Znajomość tej metody jest dla nas ważna także dlatego, że możliwa jest ona do zastosowania tu i teraz, co niniejsza publikacja próbuje udowodnić.
Mateusz Gierszon – doktor nauk technicznych. Ukończył Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Krakowskiej, współwłaściciel biura projektowego EMA studio. Interesuje się szeroko rozumianą ekologią w architekturze, zarówno w sensie ochrony zasobów i minimalizacji negatywnych wpływów budynku na otoczenie jak i w sensie ekologii społecznej. Zajmuje się również partycypacją, samopomocą i rozwojem lokalnych społeczności dzięki procesowi budowy, z tych powodów fascynują go technologie low-tech.
Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *