Publicystyka Serwis Informacyjny - Świat WyróżnioneZielona Fala

Pilne wezwanie do międzynarodowej solidarności z Kurdystanem

Ataki turcjii na południowy kurdystan (północny irak) to nie tylko ludzka tragedia, prowadzą też do katastrofy ekologicznej. Celem turcji jest okupacja terenów kurdyjsków i osłabienie kurdyjskich sił oporu, jak PKK. Ogólne cele tej okupacji to asymilacja, zmiany demograficzne, czystki etniczne, zbrodnie wojenne i zniszczenie kurdyjskiego ekosystemu. W takiej kolonialnej mentalności tureckie wojsko spowodowało wielkie zniszczenia dla lasów i dzikiego życia w południowokurdyjskich regionach zap, avasin i medynie od początku ich ataków 23 kwietnia 2021. Wszystkie międzynarodowe organizacje i jednostki walczące ze zmianą klimatu a na rzecz ochrony środowiska muszą sprzeciwić się celowemu niszczeniu środowiska przez turcję, by ją powstrzymać.

Atakowane kurdyjskie regiony: medyna, avasin i zap

Stajemy dziś przed światowym kryzysem ekologicznym. Codziennie na całym świecie ludzie protestują przeciw bezwzględnemu niszczeniu zasobów naturalnych naszej planety. Życie opieta się na naszej wodzie, ziemi, powietrzu i naszych lasach. Trując i niszcząc je niszczy się też naturalną równowagę, na jakiej opiera się całe życie tego świata. Przyczyna palenia lasów amazoniskich w brazylii, szczelinowania w USA i wylesiania w kurdystania jest jedna: wieczna kapitalistyczna żądza zysku.

Każdego dnia w kurdystanie są budowane kolejne wielkie tamy wodne, lasy są celowo podpalane lub wycinane, a śmieci zwożone z całego świata. Tak jest niszczony jeden z najbogatszych i najpiękniejszych regionów na świecie. Kurdystan – bogaty w wodę, świeże powietrze i żyzną glebę – niszczy Erdogan i jego faszystowski reżim.

Zniszczenie kurdyjskiego ekosystemu to część szerszej strategii turcji: okupacji kurdystanu i ludobójsta miejscowej kurdyjskiej ludności. Podobnie jak w Afrin reżim Erdogana chce czystki etnicznej  południowego kurdystanu i osiedlenia w regionie islamistycznych najemników z rodzinami. Od 23 kwietnia ponad tuzin razy użył w tym celu broni chemicznej.

Jeśli taka strategia odniesie sukces kurdowie padną ofiarą wielkiego ludobójstwa a walka Kurdyjskiego Ruchu Wolnościowego o demokrację i wolność zostanie osłabiona. Turecka okupacja południowego kurdystanu ma poważne regionalne i międzynarodowe konsekwencje: od uczynienia milionów ludzi uchodźcami po wielką ekologiczną katastrofę terenów uważanych za raj bliskiego wschodu. Powstrzymania tego nie można zostawić w rękach irackiego rządu i KDP, ponieważ nie chcą oni przyznać, co jest na szali.

Kurdyjscy partyzanci zabici bronią chemiczną przzez tureckie wojsko

Ochrona przyrody jest niezależna od granic. Mamy jedno środowisko. Gdy lasy są niszczone a rzeki zanieczyszczane wszyscy na świecie czujemy szkodliwe skutki. Musimy więc razem powsrzymać niszczenie kurdyjskiej fauny, lasów i rzek. Musimy postrzymać okupację południowego kurdystanu przez faszystowki reżim turcji. Bo jeśli zajmą tę ziemię tak bogatą w zasoby naturalne Erdogan i jego rządy będą bezwzględnie wyzyskiwać południowy kurdystan. Nie pominą żadnego drzewa, żadnej rzeki, żadnej wsi.

Wspólnie zatrzymajmy katastrofę ekologiczą w połudnoiwym kurdystanie! Wzywamy wszystkie ruchy, organizacje i osoby walczące o to, by w przyszłości można było żyć na naszej planecie, aby podniosły głos i podjęły działania przeciw tureckiej okupacji południowego kurdystanu i ekologicznemu zniszczeniu regionu! Podajmy sobie ręce we wspólnej obronie wody, ziemi, powietrza i lasów na ziemi!

Komitet Relacji Międzynarodowych Unii Wspólnot w Kurdystanie

kck-info.com/statementjune0221

*KDP – Kurdyjska Partia Demokratyczna, rządząca oficjalną autonomiczną strefą kurdyjską w iraku. Przymyka oko na tureckie ataki na swoim terenie.

Udostępnij tekst

2 komentarze do “Pilne wezwanie do międzynarodowej solidarności z Kurdystanem

  • To ciekawe co est napisane o KPD. Czy to znaczy, że politycy kurdyjscy olewają “swoich” mieszkańców?

    Odpowiedz
    • autonomia kurdyjska w iraku i rewolucyjna rożawa to dwa zupełnie różne twory. rząd autonomii w irbilu to po prostu jeszcze jedna skorumpowana władza zainteresowana bardziej własnymi interesami niż mieszkańcami, czy by byli kurdami czy nie. governments gonna government

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *