Pilne wezwanie do międzynarodowej solidarności z Kurdystanem

Ataki turcjii na południowy kurdystan (północny irak) to nie tylko ludzka tragedia, prowadzą też do katastrofy ekologicznej. Celem turcji jest okupacja terenów kurdyjsków i osłabienie kurdyjskich sił oporu, jak PKK. Ogólne cele tej okupacji to asymilacja, zmiany demograficzne, czystki etniczne, zbrodnie wojenne i zniszczenie kurdyjskiego ekosystemu. W takiej kolonialnej mentalności tureckie wojsko spowodowało wielkie zniszczenia dla lasów i dzikiego życia w południowokurdyjskich regionach zap, avasin i medynie od początku ich ataków 23 kwietnia 2021. Wszystkie międzynarodowe organizacje i jednostki walczące ze zmianą klimatu a na rzecz ochrony środowiska muszą sprzeciwić się celowemu niszczeniu środowiska przez turcję, by ją powstrzymać.

Atakowane kurdyjskie regiony: medyna, avasin i zap

Stajemy dziś przed światowym kryzysem ekologicznym. Codziennie na całym świecie ludzie protestują przeciw bezwzględnemu niszczeniu zasobów naturalnych naszej planety. Życie opieta się na naszej wodzie, ziemi, powietrzu i naszych lasach. Trując i niszcząc je niszczy się też naturalną równowagę, na jakiej opiera się całe życie tego świata. Przyczyna palenia lasów amazoniskich w brazylii, szczelinowania w USA i wylesiania w kurdystania jest jedna: wieczna kapitalistyczna żądza zysku.

Każdego dnia w kurdystanie są budowane kolejne wielkie tamy wodne, lasy są celowo podpalane lub wycinane, a śmieci zwożone z całego świata. Tak jest niszczony jeden z najbogatszych i najpiękniejszych regionów na świecie. Kurdystan – bogaty w wodę, świeże powietrze i żyzną glebę – niszczy Erdogan i jego faszystowski reżim.

Zniszczenie kurdyjskiego ekosystemu to część szerszej strategii turcji: okupacji kurdystanu i ludobójsta miejscowej kurdyjskiej ludności. Podobnie jak w Afrin reżim Erdogana chce czystki etnicznej  południowego kurdystanu i osiedlenia w regionie islamistycznych najemników z rodzinami. Od 23 kwietnia ponad tuzin razy użył w tym celu broni chemicznej.

Jeśli taka strategia odniesie sukces kurdowie padną ofiarą wielkiego ludobójstwa a walka Kurdyjskiego Ruchu Wolnościowego o demokrację i wolność zostanie osłabiona. Turecka okupacja południowego kurdystanu ma poważne regionalne i międzynarodowe konsekwencje: od uczynienia milionów ludzi uchodźcami po wielką ekologiczną katastrofę terenów uważanych za raj bliskiego wschodu. Powstrzymania tego nie można zostawić w rękach irackiego rządu i KDP, ponieważ nie chcą oni przyznać, co jest na szali.

Kurdyjscy partyzanci zabici bronią chemiczną przzez tureckie wojsko

Ochrona przyrody jest niezależna od granic. Mamy jedno środowisko. Gdy lasy są niszczone a rzeki zanieczyszczane wszyscy na świecie czujemy szkodliwe skutki. Musimy więc razem powsrzymać niszczenie kurdyjskiej fauny, lasów i rzek. Musimy postrzymać okupację południowego kurdystanu przez faszystowki reżim turcji. Bo jeśli zajmą tę ziemię tak bogatą w zasoby naturalne Erdogan i jego rządy będą bezwzględnie wyzyskiwać południowy kurdystan. Nie pominą żadnego drzewa, żadnej rzeki, żadnej wsi.

Wspólnie zatrzymajmy katastrofę ekologiczą w połudnoiwym kurdystanie! Wzywamy wszystkie ruchy, organizacje i osoby walczące o to, by w przyszłości można było żyć na naszej planecie, aby podniosły głos i podjęły działania przeciw tureckiej okupacji południowego kurdystanu i ekologicznemu zniszczeniu regionu! Podajmy sobie ręce we wspólnej obronie wody, ziemi, powietrza i lasów na ziemi!

Komitet Relacji Międzynarodowych Unii Wspólnot w Kurdystanie

kck-info.com/statementjune0221

*KDP – Kurdyjska Partia Demokratyczna, rządząca oficjalną autonomiczną strefą kurdyjską w iraku. Przymyka oko na tureckie ataki na swoim terenie.

Udostępnij tekst
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

2 myśli na temat “Pilne wezwanie do międzynarodowej solidarności z Kurdystanem

 • 6 czerwca 2021 o 21:06
  Permalink

  To ciekawe co est napisane o KPD. Czy to znaczy, że politycy kurdyjscy olewają “swoich” mieszkańców?

  Odpowiedz
  • 13 czerwca 2021 o 19:23
   Permalink

   autonomia kurdyjska w iraku i rewolucyjna rożawa to dwa zupełnie różne twory. rząd autonomii w irbilu to po prostu jeszcze jedna skorumpowana władza zainteresowana bardziej własnymi interesami niż mieszkańcami, czy by byli kurdami czy nie. governments gonna government

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *