Sekcja FA PoznańZapowiedziZielona Fala

10 Lipca, Poznań – Cykl zielonych wykładów z dr Szymonem Łukasiewiczem

W sobotę 10.07.2021 o godzinie 18:00, zapraszamy na WOMB by wysłuchać pierwszego z cyklu wykładów dr Szymona Łukasiewicza z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Ośrodek Zamiejscowy w Pile. Po wykładzie będzie możliwość dyskusji oraz nabycia skryptu o roli i kształtowaniu zieleni miejskiej, autorstwa dr Łukasiewicza. W celu otrzymania skryptu wystarczy wpisać się na listę, którą przedłożymy w trakcie wydarzenia.
Zgodnie z prognozami ONZ, od początku XXI wieku większość mieszkańców świata żyje w aglomeracjach miejskich. Miasta stały się więc głównym środowiskiem życiowym człowieka. Prawidłowo ukształtowane systemy zielni miejskiej wpływają na warunki mieszkających w nich ludzi, należy więc dołożyć starań, aby były one jak najlepsze.
Jednym ze składników niezbędnych do kształtowania środowiska życiowego człowieka w warunkach miejsko-przemysłowych są rośliny. Mają one coraz większe znaczenie w związku z rozrastaniem się miast, wzrostem liczby mieszkańców i stale potęgującą się degradacją środowiska miejskiego. Spełnią one dobroczynną rolę jedynie wówczas, gdy będą zajmowały odpowiednio wielką przestrzeń i zostaną racjonalnie rozmieszczone, zgodnie z wymaganiami życiowymi.
Podczas wykładu pt. “Systemy zieleni miejskiej” dr Łukaszewicz zaprezentuje układ terenów zieleni na przestrzeni ostatnich kilku stuleci. Omawiane systemy/ układy zieleni miejskiej zostały wcześniej wymieniane np. w pracach prof. Władysława Czarneckiego (1968) i prof. Aleksandra Łukasiewicza (1982). Wykład omówi zalety i wady kolejnych rozwiązań planistycznych w skali miasta. Kolejne spotkanie dotyczyć będzie terenów środowiskotwórczych aglomeracji miejsko-przemysłowych.

Terminy wykładów:
10-07-2021 – wykład pt. „Systemy zieleni miejskiej” godz. 18:00 (1,5h)
17-07-2021 – wykład pt. „Tereny środowiskotwórcze aglomeracji miejsko-przemysłowych”
24-07-2021 – wykład pt. „Klimat miasta”
Wykłady odbędą się na WOMB Wolny Ogród Miejski Bogdanka – wejście od strony Parku Wodziczki.

Współorganizatorzy:

Federacja Anarchistyczna – Kolektyw Rozbrat
Extinction Rebellion Pozna
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Poznań
Zielona Fala

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *