Sekcja FA PoznańZapowiedzi

16 Lipiec, Poznań – Rozbratowe Kino Letnie: “Promised Land” + dyskusja + Pizza (godz. 19:30)

W tym tygodniu dobór filmu w ramach Rozbratowego Kina Letniego nie jest przypadkowy.

W ostatnim czasie, w Mosinie, rozpoczęły się prace związane z poszukiwaniem gazu. Dzieje się to w bezpośrednim sąsiedztwie złoża wody Mosina – Krajkowo, które zaopatruje około milion mieszkańców aglomeracji poznańskiej. Badania są prowadzone za pomocą samochodów wibratorów wywołujących lokalne niewielkie trzęsienia ziemi. Zbieranie danych dotyczących złóż znajdujących się w głębi może doprowadzić do pogorszenia się jakości wody lub całkowitego odcięcia od niej mieszkańców. Jeszcze gorsze w skutkach będą prace wydobywcze na tym terenie, jeśli do takich dojdzie. Nie istnieje bowiem alternatywa dla tego źródła.
Mimo, że ‘Promised Land”, który zobaczymy w piątek na Rozbracie, jest filmem fabularnym, dobrze pokazuje w jaki sposób działa przemysł wydobywczy, by pozyskać ziemię od rolników. Jak nakłania ich do pozbycia się wszystkiego kosztem chwilowego zysku i mami prosperitą dla tych, którzy będą żyli w sąsiedztwie inwestycji. To właśnie dzieje się teraz, w Mosinie. Przedstawiciele firmy Geofizyka Toruń przekonywali tamtejszych rolników i pozostałych mieszkańców do udzielenia im zgody na wejście na swoje ziemie. W zamian oferowali zapewne gigantyczne sumy za wykup terenu, gdyby okazało się, że to oni są szczęśliwcami mieszkającymi na złożach. Mieszkańcom wmawia się nieustannie, że gaz da ich gminie większe korzyści niż woda, przemilczając jednocześnie realne zagrożenia związane z działaniami Geofizyki.

Rozbrat i Zielona Fala obserwują sytuację w Mosinie. 6 lipca na trasie z Mosiny do Sowińca, zaraz koło rozlewni Aquanet, wywiesiliśmy baner z hasłem: „Jak woda to bez gazu”, który ma przypominać, że najcenniejszym surowcem na Ziemi jest woda. Piątkowe wydarzenie jest więc kolejnym naszym działaniem w tej sprawie.

Po filmie odbędzie się dyskusja na temat wody, surowców naturalnych i źródła w Mosinie.

Na miejscu, jak zawsze podczas seansów, będzie się można delektować wegańską pizzą neapolitańską z pieca opalanego drewnem. Dostępne będą też zimne napoje.

O filmie:

Promised Land (2012), reż. Gus Van Sant

Steve i Sue przyjeżdżają do niewielkiego miasteczka, aby pozyskać tereny pod eksploatację gazu łupkowego. By kontrakt doszedł do skutku, muszą zdobyć zaufanie lokalnej społeczności.

https://www.facebook.com/events/2897205283872248/

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *