WyróżnioneSekcja FA PoznańZapowiedziZielona Fala

21-25 Lipca, Poznań – Dni Otwartych Działań Społecznych

Przybywajcie do otwartej przestrzeni WOMBu (Wolnego Ogródka Miejskiego Bogdanka), którą w dniach 21-25 lipca wypełnią spotkania, warsztaty i wspólne działania skupione wokół tematów takich jak:
ekologia / głęboka ekologia / permakultura / miejskie ogrodnictwo / nasiona / krytyka wzrostu gospodarczego / alternatywne ekonomie/ ruch/ sztuka/ DIY.

UWAGA! Całe wydarzenie ma charakter oddolny i nieodpłatny. Żadna osoba zaangażowana w jego organizację nie otrzymuje za to wynagrodzenia.

AKTUALNY PROGRAM:

Środa:
* UTOPIJNY PODZIAŁ CZASU – ćwiczenie (Asia Humka) / 16.00-18.00
To, ile czasu możemy poświęcić na różne działania w naszym życiu, najczęściej nie zależy od nas. Podczas ćwiczenia zastanowimy się nad własnym utopijnym podziałem czasu na poszczególne sfery życia i podyskutujemy o tym, czy taka utopia jest możliwa do osiągnięcia.
* KRĄG SNÓW (Anna Bolewska) / 18.00-21.00
Maks 6 os. Zapisy: annamariabolewska@gmail.com (należy podać imię/ksywę, telefon)
Krąg Snów to ceremonia, podczas której opowiada się sny. To praktyka, która pozwala otworzyć się na sny poszerzając horyzonty widzenia i przede wszystkim czucia. Każdy sen traktujemy jak dar, prezent, który wkładamy do kręgu. Rozpuszczamy przywiązanie do tego, że sny są „moje’ i „zawsze o mnie”. Szukamy powiązań i połączeń między snami, zauważamy synchroniczności, dzielimy się informacjami. Uczymy się mówić o snach pozytywnie, nie interpretować i nie pouczać. Krąg prowadzi Anna Bolewska, która uczy się tej sztuki od Natalii Miłuńskiej w Szkole Śnienia.

Czwartek:
* 13-14.30 ŻYCIE TETRAPAKA – ćwiczenie dla młodzieży (Asia Humka)
Mainstreamowe ekologiczne dyskusje na temat opakowań po żywności skupiają się na ich “życiu po zużyciu”. Rzadko kiedy mówimy o całym procesie wymaganym do tego, aby opakowanie w ogóle powstało. Czy tetrapak staje się problemem dopiero, kiedy trafia na śmietnik?
Podczas ćwiczenia przyjrzymy się tetrapakowi na wszystkich etapach jego życia i przedyskutujemy, gdzie leży prawdziwy problem korzystania z jednorazowych opakowań na żywność.
* 14.30-15 PORTFEL Z TETRAPAKA (Kalina)
Wspólne robienie portfeli z opakowań tetrapak. Jeśli masz taką możliwość, przynieś opakowanie.
* 17.00 -19.00 (można dołączyć w każdej chwili) ŚMIECHYCHICHY WYSZYWANKI (Katarzyna Czypicka)
Zapraszamy na wspólne wyszywanie,haftowanie wszkiego rodzaju dzierganie. Spędzimy kratywnie czas w przestrzeni zielonego WOMBU wyszywajac na koszulkach co nam w duszy gra. Weźcie ze soba igły,nici,druty,wełne jeśli nie macie nic nie szkodzi znajdziemy cos dla Was.
* 18.00-20.00 WARSZTATY WOKALNE (Asia Sykula)
Warszataty kierowane są do wszystkich, jako że każdy człowiek potrafi śpiewać. Spotkamy się i pełnym głosem poopowiadamy swoje historie, bo nie ma nic bardziej doskonałego niż wspólny śpiew. Na spotkaniu będziemy eksperymentować wokalnie, śpiewać pieśni i improwizować. Prowadzi Asia Sykula z Chóru Pogłosy

Piątek
* 13-15 KTO DOKONUJE ZMIAN W ŚWIECIE – ćwiczenie dla młodzieży (Asia Humka)
* 18-19 JOGA NA ROZBRACIE
* 20.30 Pokaz filmu “WSZYSCY DO LARZAC” (2011) + debata NA ROZBRACIE!
+wyborna włoska pizza wypiekana w piecu opalanym drewnem (kolektyw Mamma Mia Anarchia)

Sobota
* 11.00-14.00 SPOŁECZNOŚĆ W OGRODZIE – jak ją budować i wspierać, by rosła bujnie? Warsztaty integracyjno-motywacyjne (prowadzenie: Klaudia Kryńska)
Początek sezonu w ogrodzie to zazwyczaj wysyp ochotników, a wraz z nadejściem wakacji zaczyna się stopniowe wykruszanie. Jak temu zapobiec? Jak utrzymać zainteresowanie? Jak nie wpaść w panikę, kiedy nagle zostajemy sami z pieleniem, przerzucaniem kompostu i organizowaniem wspólnej kolacji dla sąsiadów?
Zapraszamy na zajęcia które pomogą nam zrozumieć, jak utrzymać zaangażowanie i zadbać nie tylko o zespół, ale też o własne siły fizyczne i psychiczne. Zajęcia dla wszystkich ogrodników miejskich – młodzików, którzy dopiero planują założenie uprawy, średnio-zaawansowanych zapaleńców, którym zaczęło brakować motywacji i ogrodniczych weteranów, którzy podpowiedzą, jak dbać o zespół i pokonywać kryzysy. Warsztaty poprowadzi Klaudia Kryńska, ogrodniczka miejska od 6 lat związana ze Wspólnym Ogrodem przy Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Członkini ruchu na rzecz suwerenności żywnościowej Nyeleni Polska, Kooperatywy Spożywczej Dobrze oraz Fundacji AgroPermaLab.
* 14.00-15.00 GREENWASHING – ILE PRAWDY W ZIELONYM RAJU? – Stowarzyszenie we&waste (Karolina Pruchniewicz)
Zrównoważony rozwój, SCR, ekologiczne rozwiązania. Różne pomysły na zmiany klimatu i cała prawda o nich. Porozmawiamy o problemach związanych z ekologią, o braku zrównoważanie, wychodząć od tego czym tak naprawdę zrównoważony rozwój jest. Omówimy certyfikaty, zielone idee, które są wokół promowane. Po prelekcji będzie czas na dyskusję. Prowadzi Karolina Pruchniewicz związana ze stowarzyszeniem we&waste, skupionym na promocji zero waste i zrównoważonego rozwoju.
* 15.15-16.30 W KRĘGU KOOPERATYWNYCH SPOTKAŃ – Poznańska Kooperatywa Spożywcza (Łukasz Nowak)
Łukasz Nowak z Poznańskiej Kooperatywy Spożywczej przedstawi ideę kooperatyzmu i dlaczego kooperatywy są tak istotne w tworzeniu lepszego świata. Łukasz jest również członkiem ruchu na rzecz suwerenności żywnościowej Nyeleni i grupy roboczej kooperatyw.
* 18.00 – KLIMAT MIASTA (wykład dr Szymona Łukasiewicza)
Niedziela
* od 12.00 CHWASTOWA UCZTA – wspólne gotowanie z chwastów oraz poszukiwania dzikich roślin nad Bogdanką. Podczas spaceru Ruta opowie nam o różnych chwastach i ich zastosowaniu.

Szczegółowa rozpiska i opis spotkań tutaj:
https://docs.google.com/…/1i7Uevlu5F3k87y7Edz9b…/edit…
(będzie aktualizowana na bieżąco)

Poza Dniami Otwartych Działań Społecznych przestrzeń WOMBu w każdy weekend otwarta jest na wspólną pracę ogrodową, a także relaks i odpoczynek wśród zieleni. Działkowe działania można śledzić na facebooku: https://www.facebook.com/groups/225314532696573

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *