Serwis Informacyjny - Świat

Jaan Laaman został zwolniony z więzienia po 37 latach

Radykalny działacz polityczny Jaan Laaman z “Ohio 7” został zwolniony z więzienia federalnego McCreary po 37 latach odsiadki. Został aresztowany w 1984 r. i oskarżony o “spisek na tle religijnym”, wraz z innymi członkami Zjednoczonego Frontu Wolności (UFF).

UFF był początkowo znany jako Sam Melville/Jonathan Jackson Unit, nazwany tak na cześć dwóch rewolucyjnych działaczy, którzy zostali zamordowani przez rząd USA. Jonathan Jackson, młodszy brat George’a Jacksona, został zabity podczas operacji uwolnienia więźniów politycznych. Melville był wojującym radykałem, współwięźniem Laamana w zakładzie Attica i przywódcą powstania w tym więzieniu w 1971 roku. Melville został zamordowany przez policję stanu Nowy Jork podczas buntu w Attica.

Laaaman urodził się w niemieckim obozie dla uchodźców w 1948 roku w rodzinie estońskiej. Przed uwięziem sprzymierzony z Young Lords, the Black Panthers i ruchem antyapartheidowym, później Laaman stał się aktywistą na rzecz praw więźniów do dostępu do materiałów czytelniczych i wyższej edukacji. Orzeczenie Sądu Najwyższego New Hampshire, w sprawie Laaman vs Warden New Hampshire State Prison, dotyczyło opieki nad więźniami chorymi psychicznie. Część umowy dotyczyła oddzielnego mieszkania terapeutycznego dla więźniów z zaburzeniami psychicznymi. Według Prison Legal News, “wszelkie naruszenia umowy miały być egzekwowane poprzez działania w sądach stanowych.” (https://tinyurl.com/7vm6urb8)

Laaman jest ostatnim z siódemki z Ohio, który został zwolniony z więzienia. Tom Manning, jedyny inny pozostały członek, zmarł w więzieniu 29 lipca 2019 r., zaledwie 14 miesięcy przed planowanym zwolnieniem. Po śmierci współoskarżonego Richarda Williamsa w październiku 2011 r., Laaman napisał: “Dla mnie osobiście nie mam droższego przyjaciela ani bliższego towarzysza niż Richard . . . Od placów budowy po linie pikiet i tak, również linie boju, czuję się dumny i zaszczycony, że mogłem dzielić je z tobą, mój towarzyszu, mój bracie, mój przyjacielu”.

Podczas pobytu w Zakładzie Karnym w Tucson, Ariz., Laaman musiał stawić czoła cenzurze, represjom i wielokrotnym odwetom za swoje pisma polityczne. W 2017 r. został umieszczony w izolatce. (workers.org/2017/05/31476/)

W 2016 roku Laaman napisał, że “gliniarze rzadko są oskarżani o złe uczynki”.

Kontynuował: “Takie są niepodważalne realia życia na początku XXI wieku w USA. Jeśli spojrzymy wstecz historycznie, możemy zobaczyć jeszcze bardziej rażące i zaciekłe rasistowskie nadużycia i praktyki we wszystkich dziedzinach życia skierowane przeciwko wszystkim ludziom koloru. Zaczęło się to od najwcześniejszego kontaktu Europy z Ameryką i jej podboju. Nowoczesne kraje w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej powstały w wyniku ludobójstwa, kradzieży ziemi, zniewolenia rdzennych mieszkańców i afrykańskiego handlu niewolnikami”.

“Dziesiątki lat aktywizmu społecznego i organizowania rewolucji w całych Stanach Zjednoczonych jasno pokazały, że bez względu na specyfikę walki, jedność jest zawsze niezbędna dla podtrzymania wysiłku i zwycięstwa. Jak słynnie stwierdził Mumia Abu-Jamal: “Kiedy walczymy, wygrywamy”. Główną bronią używaną przeciwko powszechnej walce jest dzielenie nas w oparciu o rasizm, grając na kłamstwach ideologii białych supremacjonistów.”

“Jedność jest naszą siłą. Odrzucenie rasizmu jest konieczne dla jedności. Rasizm będzie nadal wykorzystywany przeciwko nam, dopóki nie zdemaskujemy go i nie odrzucimy za kłamstwa i fabrykacje, którymi jest.”
Chwilę po wyjściu z więzienia federalnego McCreary w Kentucky, Laaman powiedział: “Black Lives mattered then, and Black lives matter now”

Witamy w domu, towarzyszu Jaan Laaman!
Uwolnić Mumię! Uwolnijcie wszystkich więźniów politycznych!

tłumaczenie z workers.org za polskim Anarchistycznym Czarnym Krzyżem

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *