WyróżnioneFASekcja FA Poznań

Żaden człowiek nie jest nielegalny – Przeciwko europejskiej fortecy

Dziś w nocy miała miejsce akcja solidarnościowa – Federacji Anarchistycznej s.Poznań / Kolektywu Rozbrat – związana z kryzys w Usnarzu Górnym . Na budynku Urzędu Wojewódzkiego został wywieszony transparent z hasłami “Żaden człowiek nie jest nielegalny. Przeciwko Europejskiej fortecy”. Poniżej treść oświadczenia

Kryzys w Usnarzu Górnym trwa kolejny dzień – uchodźcy i uchodźczynie siłą przetrzymywani na pasie granicznym przez Straż Graniczną i wojsko są wycieńczeni, chorzy, życie niektórych jest bezpośrednio zagrożone. Trybunał Praw Człowieka nakazał polskiej stronie doraźnie im pomóc, co władze ignorują. Jednocześnie jednak decyzja ETPCz sankcjonuje politykę push-backów znaną głównie z Morza Śródziemnego, gdzie UE za pomocą Frontexu wypycha pontony z ludźmi na pełne morze, nie dopuszczając organizacji pomocowych. Do tej pory szacuje się, że zginęło przez tą praktykę 10 tysięcy osób. Łącznie, próbując się dostać do UE od 2014 roku utonęło ponad 20 tysięcy.

 

Nie godzimy się na taki stan rzeczy. Nie chcemy polityki stosowanej przez UE, w tym Polskę, gdzie odpowiedzialność za skutki min. wojny w Afganistanie zastępowana jest push-backami, często będącymi wyrokiem śmierci.

Domagamy się respektowania konwencji genewskiej. Domagamy się natychmiastowego rozpoczęcia procedury azylowej wobec wszystkich składających wniosek. Domagamy się zapewnienia im godziwych warunków, opieki medycznej i psychologicznej. Wydający i wykonujący nielegalne rozkazy muszą ponieść konsekwencje. Chcemy otwartego, egalitarnego i sprawiedliwego społeczeństwa!

Federacja Anarchitsyczna s. Poznań / Kolektyw Rozbrat

duze trans

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *