Sekcja FA PoznańZapowiedziZielona Fala

25 wrzesień, Poznań – Otwarte spotkanie Zielonej Fali – koncerty, premiery filmowe, warsztaty, dyskusje

Mamy przyjemność zaprosić Was w najbliższą sobotę na otwarte spotkanie ZIELONEJ FALI – oddolnej grupy, która łączy osoby zaangażowane w różnorodne działania ekologiczne i antykapitalistyczne. Obszary tych działań to m.in. obrona Puszczy Białowieskiej i Karpackiej, działania antymyśliwskie, te związane z ruchem klimatycznym czy zielenią miejską.
https://www.facebook.com/zielonafalaZF
p-r-o-g-r-a-m
12:00 – 15:00 Warsztat wspinaczki akcyjnej na WOMB
15:00 – 18:00 Otwarte spotkanie Zielonej Fali z pokazem filmów z akcji (pod kopułą na WOMB)
18:00 – 21:00 Koncerty: PRABABA i NASE SZMATE (pod kopułą na WOMB)
k-o-n-c-e-r-t-y
PRABABA czyli 3 BABY, oddane sercem pasji śpiewania. Takiego, którego echo mieszka na polach, na szczytach gór, w szczelinach skał, na krańcach lasów i w starych domach ze skrzypiącymi podłogami. Które grzeje jak ogień, pachnie jak ziemia, płynie jak woda. A nam jest potrzebne jak powietrze. Poprzez wielogłos wychodzimy na spotkanie zarówno same ze sobą, jak i z sobą nawzajem. Prowadziłyśmy warsztaty śpiewu tradycyjnego na festiwalach takich jak CUD Festiwal, czy Stacja Wolimierz. Śpiewamy razem od 2016 roku. Dwa lata później dołączyli do nas Grzegorz Zawiliński (tabla, bębny ramowe) i Łukasz Dołęga (skrzypce). Mieliśmy okazję śpiewać i grać w pięknych miejscach ze wspaniałymi ludźmi, uczyć się od najlepszych, a teraz chcemy dzielić się tym ze światem, bo cudownie jest poczuć w sobie moc PRABABY! Każdy z nas ją ma, trzeba ją tylko odkryć.
NASE SZMATE, czyli Di Libe brent wi a nase Szmate <jid. Miłość płonie jak mokra szmata> queerowa kapela podwórkowa, założona w 2018 przez tekściarkę Łaję Szkło i performerkę Maję Luxenberg, która od dwóch lat występuje solo. Nasz repertuar to przede wszystkim piosenki o miłości (kobiety do kobiety), ale też o dyskryminacji, przemocy, bólu i aktualnej polityce. Mokra Szmata jest punkowa bo interwencyjna. W październiku nagrałyśmy cover Bella Ciao na krakowskiej blokadzie, teraz chcemy utrwalić materiał naszej pierwszej płyty w strefach wolnych od LGBT. Inspiruje nas kultura jidysz i żydowski szmonces, przedwojenne melodie i kryminalne historie. Cytując wycinki z przedwojennych gazet oddajemy głos kobietom zapomnianym przez historię – służącym, prostytutkom, wiedźmom, anonimowym bohaterkom barwnego, wielokulturowego świata, który bezpowrotnie odszedł w niebyt.
f-i-l-m-y
Zapraszamy na pokaz czterech filmów dokumentujących spory fragment najistotniejszej aktywności poznańskiego zielonego ruchu na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Dwa z nich – „Poznaniacy Przeciwko Myśliwym” oraz „Lipy” – będą miały tym samym swoją premierę na spotkaniu otwartym ZF 🙂
// POZNANIACY PRZECIWKO MYŚLIWYM // 24 min.
Grudzień 2015 roku. Kilka osób decyduje się na zablokowanie polowania odbywającego się w pobliżu Poznania. Aktywistów i aktywistki motywują nie tylko kwestie etyczne, ale również sprzeciw wobec rosnącej eksploatacji przyrody dla doraźnych komercyjnych celów. Podczas kolejnych blokad chętnych do działania wciąż przybywa. Organizowane są również protesty uliczne, spotkania z lokalnymi mieszkańcami czy rolnikami, a temat nagłaśniany jest w mediach.
Kolejne miasta zakładają grupy antyłowieckie. W efekcie w Polsce tworzy się ruch, który obala mit myśliwych jako opiekunów lasów. Co więcej, demaskuje również katastrofalne skutki ich działalności prowadzącej do kompletnego zaburzenia funkcjonowania ekosystemów leśnych. W serii wywiadów z uczestni/cz/kami PPM, przeplatanych ulicznymi akcjami oraz blokadami polowań, ukazujemy, że myślistwo to cień średniowiecza, który stanowczo nie powinien istnieć w XXI wieku.
https://www.facebook.com/Poznaniacy-Przeciwko-My%C5%9Bliwym-904637379583425
// DLA KLIMATU // 12 min.
Lipiec 2019 roku. Poznańska grupa od dwóch lat zajmuje się współorganizowaniem corocznego ogólnopolskiego Obozu Dla Klimatu odbywającego się w pobliżu kopalni odkrywkowych. Na miejscu możemy wymienić się doświadczeniami i wiedzą na temat katastrofy klimatycznej, uczestniczyć w demonstracjach lub akcjach obywatelskiego nieposłuszeństwa, blokując bezpośrednio pracę kopalni.
Wszystko to wpisuje się w ogólnoświatowy masowy ruch sprzeciwiający się dalszemu wydobyciu i spalaniu paliw kopalnych i wiążącej się z tym emisji CO2 do atmosfery. Domaga się on radykalnych zmian na polach polityki i biznesu oraz wzięcia odpowiedzialności za skutki globalnego ocieplenia, jednocześnie postulując sprawiedliwą transformację dla osób pracujących w tych sektorach. Reportaż z pierwszej akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa w kopalni odkrywkowej w Polsce.
// ZIEMIA JEST KOBIETĄ // 3 min.
Marzec 2020 roku. 11 aktywistek zablokowało pracę koparki na terenie kopalni odkrywkowej.
„Blokujemy koparkę w kopalni Tomisławice. Wydobywanie węgla brunatnego metodą odkrywkową obciąża środowisko i jest bezpośrednią przyczyną susz panujących w tym regionie.
Nie zgadzamy się na to, żebyśmy wszyscy i wszystkie ponosili klimatyczne koszty działania spółki, do której należy kopalnia. U progu katastrofy klimatycznej nie mamy już czasu na bierność!”
Okolice 8 marca to idealny czas na zwrócenie uwagi na podobieństwa walk o prawa Ziemi i walk o prawa kobiet: prawa te są notorycznie łamane w imię zysków, kontroli i władzy. Jeśli chcemy, by zaistniała szeroko rozumiana równość, musimy połączyć wiele walk i zrozumieć, że wszystkie one prowadzą do tego samego źródła. To jeden mechanizm, który skazuje kobiety na darmową pracę reprodukcyjną przy jednoczesnym pozbawianiu ich podstawowych praw. Jeden mechanizm wykorzystujący zasoby Ziemi, nie oglądając się na jej dewastację i płynące z niej konsekwencje.
// LIPY // 21 min.
Maj 2020 roku. Suchy Las pod Poznaniem. Mieszkańcy dowiadują się o planach wycinki alei lipowej wiodącej do szkoły. Te lipy wiele znaczą dla lokalnej społeczności, a w dobie zmian klimatu każde drzewo wśród betonowych osiedli jest na wagę złota. Czasu jest mało, lecz na wszelkie sposoby trwa walka o ich zachowanie. Mimo spotkań, ekspertyz, petycji i protestów wójt postanawia rozpocząć wycinkę. Co więcej, dwa dni wcześniej niż pierwotnie deklarował. W drugim dniu wycinki uczestnicy Zielonej Fali rozpoczynają więc okupację pozostałych drzew.
Film jak w soczewce skupia problem betonowania zieleni miejskiej w całej Polsce pod inwestycje, które często są wynikiem polityczno-biznesowych układów. Zyski dla nielicznych wygrywają bowiem z drastycznie kurczącymi się terenami zieleni, tak niezbędnymi dla nas wszystkich, szczególnie w obecnych czasach.
***
WOMB – Wolny Ogród Miejski Bogdanka czyli kiełkująca rewolucja – powstał w myśl partycypacji społecznej w szeroko pojętych działaniach ekologicznych i społecznych. Nie tylko wspólnie wymieniamy się wiedzą, ale również stopniowo odzyskujemy wraz z Rozbratem realny wpływ na losy terenów zieleni w Poznaniu. Stanowczo nadszedł czas, aby zakończyć erę betonowania przyrody wyłącznie dla zysków deweloperów i władz miasta. Ich obecne działania w przestrzeni miejskiej to nie rozwój – rozwojem będą decyzje, które uwzględnią potrzeby mieszkańców, jak również wartość istniejących ekosystemów, parków i klinów zieleni. Takim ekosystemem jesteśmy my czyli wszyscy, którym bliska jest zieleń miejska i aktywność społeczna w tejże zieleni.
Kolektyw GASTROFAZA przygotuje dla Was rozgrzewającą zupę.
Zachęcamy również do wpłacania darowizny na Poznańską Garażówkę:
zrzutka.pl/z/poznanskagarazowka
Nie ma nielegalnych ludzi!!!
Refugees welcome!
Wstęp na koncerty: WOLNA CENA
www.rozbrat.org
Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *