Serwis Informacyjny - Świat Wyróżnione

Komunikat Zapatystów: „Chiapas na skraju wojny domowej”

Poniżej zamieszczamy “Komunikat od Tajnego Komitetu Rewolucyjnego – Głównego Dowództwa Zapatystowskiej Armii Wyzwolenia Narodowego” z 19 września 2021.

Do mieszkańców meksyku:
Do ludzi z całego świata:
Do Szóstych w meksyku i na świecie[1]:
Do Sieci Oporu i Rebelii:

Po pierwsze: 11 września 2021 o świcie, kiedy delegacja Zapatystów była w mexico city członkowie ORCAO – organizacji rządowej służącej stanowemu rządowi chiapas – porwali compañeros Sebastiána Nuñeza Péreza i José Antonio Sáncheza Juáreza z samorządnej administracji Rady Dobrego Rządu Patria Nueva [Nowej Ojczyzny] w chiapas.

ORCAO to organizacja polityczno-wojskowa o charakterze paramilitarnym: mają mundury, wyposażenie, broń, i amunicję zakupione za pieniądze z [rządowych] “programów społecznych”. Część pieniędzy zachowują dla siebie a część przeznaczają na przekupywanie urzędników rządowych, by twierdzili, że [ORCAO] działają zgodnie z warunkami programów społecznych. Każdego wieczoru strzelają z tej broni do zapatystowskiej społeczności Moisés y Gandhi.

EZLN cierpliwie czekało, aż wszystkie możliwe próby rozwiązania zostaną podjęte i wyczerpane. Podczas gdy stanowy rząd chiapas sabotował i ograniczał wolność naszych compañeros to organizacje praw człowieka i postępowy kościół katolicki obietywnie oceniały, co może się wydarzyć.

Po drugie: Compañeros odbierano wolność przez sześć dni i wypuszczono dzisiaj, 19 września 2021, dzięki proposzczom San Cristóbal de las Casas i Oxchuc diecezji San Cristóbal. Compañeros skradziono walkie-talkie i sześć tysięcy pesos w gotówce należące do Rady Dobrego Rządu.

Po trzecie: Porwanie jest przestępstwem zarówno według prawa złego rządu jak i prawa zapatystów. Podczas gdy stanowy rząd chiapas wspierał i ukrywał te przestępstwa, Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego podjęła niezbędne kroki, by uwolnić porwanych i zatrzymać i ukarać tych, którzy się tego przestępstwa dopuścili.

Po czwarte: Ten konflikt nie wyeskalował do tragedii jedynie dzięki interwencji wspomnianych księży, organizacji praw człowieka, i mobilizacje i potępienie mające miejsce w meksyku i, przede wszystkim, w europie.

Po piąte: Pseudorząd Rutilio Escandóna robi wszystko, by zdestabilizować południowo-wschodni stan meksyku chiapas:

Przemocowo represjonuje normalistas.

Sabotuje umowy pomiędzy zorganizowanymi nauczycielami a rządem federalnym, zmuszając nauczycieli do podjęcia bardziej radykalnych działań, by zarządać ich przestrzegania.

Ich sojusz z handlarzami narkotyków zmusza rdzenne społeczności do tworzenia własnych grup samoobrony, podczas gdy rząd nie robi nic, by bronić życia, wolności, i własności i mieszkańców. Nie tylko ochrania gangi narkotykowe, ale też dopinguje, promuje, i finansuje grupy paramilitarne, jak te, które bezustannie atakują społeczności w aldamie and santa martha.

Ich kampania szczepionkowa jet celowo powolno i zdezorganizowana, co tworzy niepokój wśród wiejskich społeczności, który z pewnością wykorzystają. Jednocześnie rosnąca ilość śmierci na covid w tych społecznościach jest ignorowana.

Ich urzędnicy kradną co tylko mogą ze skarbu państwa, być może przygotowując się na upadek rządu federalnego lub spodziewając się, że inna partia przejmie władzę.

A teraz chcą sabotować wyjazd delegaci zapatystów biorących udział w europejskiej części Journey for Life. Kazali swojej bojówce ORCAO porwać naszych compañeros, pozostawiając to przestępstwo bez konsekwencji, i próbując sprowokować reakcję EZLN, a to wszystko w stanie, gdzie rząd wisi na włosku.

Po szóste: Jeśli to, czego chce Ekologiczna Zielona Partia Meksyku (PVEM) to spowodowanie kryzysu o międzynarodowych reperkusjach, by zdestabilizować obecny reżim, powinni zwołać referendum odwujące mandat prezydencki.

PVEM to jedna z nazw używanych tu przez to samo stare PRI. Czasem nazywają się PAN, czasem PRD, a teraz PVEM kiepsko maskujące się jako Ruch Narodowego Odrodzenia [MORENA]. Ale to ci sami przestępcy co wcześniej, teraz będący częścią błędnie nazywanego ruchu “opozycji”, “piątej kolumny” w ramach 4T.

Odpowiedzialni są: Rutilio Escandón i Victoria Cecilia Flores Pérez.

Jeśli to, czego chcą, to obalenie rządu federalnego, wywoływać problemy w zemście za trwające wymierzone w nich federalne śledztwa kryminalne, lub wspierać którąś z frakcji konkurujących o władzę w 2024, powinni korzystać z dostępnych legalnych kanałów i przestać pogrywać z życiem, wolnością i własnością mieszkańców chiapas. Powinni wezwać do głosowania nad odwołaniem mandatu prezydenckiego i przestać igrać z ogniem, bo się poparzą.

Po siódme: Wzywamy europę, lewicę, Szóstych w meksyku i gdzie indziej do protestowania przed ambasadami i konsulatami meksyku i w biurach rządowych w stanie chiapas, rządając zakończenia ich prowokacji i wycofania się z ich kultu śmierci. W piątek 24 września 2021.

W związku z działaniami i zaniedbaniami rządu stanowego i federalnego co do tych i wcześniejszych przestępstw podejmiemy niebędne kroki, by osądzić przestępcóœ z ORCAO i sponsorujących ich urzędników państwowych.

To wszystko. Następnym razem nie będzie komunikatu. To znaczy, nie będzie słów, będą tylko działania.

Z gór południowo-wschodniego meksyku,
w imieniu
Tajnego Komitetu Rewolucyjnego – Głównego Dowództwa EZLN

Subcomandante Insurgente Galeano.
meksyk, 19 września 2021.

tłumaczenie z itsgoingdown.org

[1] Szósty odnosi się tu do Szóstej Deklaracji Zapatystów. http://enlacezapatista.ezln.org.mx/2013/01/27/them-and-us-v-the-sixth/

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *