Sekcja FA PoznańZapowiedzi

8 październik, Poznań – Spotkanie z zapatyst(k)ami – 500 lat oporu

Już w drugi weekend października zapatystki i zapatyści odwiedzają Poznań w ramach swojej trasy po Europie! Chcielibyśmy zaprosić Was na spotkanie z nimi, które odbędzie się 8 października 2021 na skłocie Rozbrat. Podzielimy się spostrzeżeniami i pomysłami związanymi z (nie tylko) lokalnym aktywizmem, porozmawiamy o akcjach bezpośrednich, a także o samoorganizacji. To też okazja by dowiedzieć się z pierwszej ręki jak aktualnie wygląda sytuacja w zbuntowanym regionie Chiapas, przez lata będącym inspiracją dla rewolucjonistek i rewolucjonistów z całego świata.
Kim są zapatyści? Oddajmy głos Fuegro:
W 1994 meksykańscy Indianie i Indianki, zwani zapatystami (od nazwiska historycznego chłopskiego rewolucjonisty Emiliano Zapaty), powstali zbrojnie przeciw neoliberalnemu wyzyskowi, którego ofiarą padali nie tylko oni sami, ale wszyscy ubodzy i wykluczeni. Zorganizowali się w Zapatystowską Armię Wyzwolenia Narodowego (EZLN), by móc lepiej koordynować swe partyzanckie działania. „Ubieramy kominiarki, by być lepiej widocznymi” – mówią i to zdanie najlepiej opisuje ich walkę. Przechodząc od rewolucyjnej przemocy, przetykanej poezją, do praktycznej realizacji zasad autonomii, pomocy wzajemnej i demokracji bezpośredniej, tworzą i pokazują realne alternatywy dla kapitalizmu i hierarchicznej władzy. Zapatyści wszelkie decyzje podejmują wspólnie, nie ma wśród nich przywódców czy autorytetów – stawiają na współpracę, nie rywalizację.
„Tam, blisko i daleko od naszych ziem i naszych niebios, jednak ktoś jest. Kobieta, mężczyzna, osoba niebinarna, grupa, kolektyw, organizacja, ruch, rdzenna społeczność, dzielnica, ulica, osada, dom, pokój. A w najmniejszym, najbardziej zapomnianym i oddalonym rogu znajduje się osoba, która mówi NIE [PODDAM SIĘ].
Która mówi to cichutko, tak że ledwie ją słychać.
Która to wykrzykuje, żyje i umiera z tym słowem na ustach.
Buntuje się i stawia opór.
Ktoś.
Trzeba go szukać. Trzeba ją znaleźć. Trzeba go wysłuchać. Trzeba się o niej dowiedzieć. […]”
“SŁYSZELIŚCIE? Oto dźwięk waszego upadającego świata. A naszego zmartwychwstającego. Dzień, który był dniem, okazał się nocą. I nocą stanie się dzień, który, który będzie dniem” [“Inny Meksyk. Opowieści zapatystów”]
Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *