FASekcja FA PoznańZielona Fala

Wolny Ogród Miejski Bogdanka – pierwsze urodziny

100 LAT WOMB! 🎂🎂🎂
Dziś – 17 listopada – Wolny Ogród Miejski Bogdanka obchodzi pierwsze urodziny. Dokładnie rok temu wraz z Rozbrat i Zielona Fala oraz innymi osobami zaniepokojonymi próbą zabudowy terenów zieleni wzięliśmy pod opiekę to miejsce – ważną część wietrzącego miasto klinu zieleni, przedłużenie Parku Wodziczki.
Teren, na którym leży WOMB przez lata był ogrodem ROD Bogdanka. Służył Poznaniakom jako przyrodniczy azyl, a także stanowił stałe źródło świeżych owoców i warzyw. W listopadzie ubiegłego roku fikcyjna firma Darex*, wysunęła roszczenia wobec tej ziemi i w asyście policji przedstawiciel tej firmy próbował zająć i zniszczyć 13 ogrodów działkowych (czyli teren obecnego WOMBu) sąsiadujących z Rozbratem. Blokadę eksmisji opisywały lokalne media, o czym możecie poczytać tutaj:
https://poznan.wyborcza.pl/…/7,36001,26518203,spor-o-cenna-…
Przed 17 listopada działkowcom grożono nałożeniem wysokich kar pieniężnych w wypadku nieopuszczenia swoich działek. W ramach pogróżek podpalono kilka altan. Sprzeciwiliśmy się przejęciu tego terenu. Zgodnie z zapisami w księdze wieczystej wciąż należy on do skarbu państwa. Władze miasta jednak nie dążą do potwierdzenia swoich praw do własności tego terenu, gdyż w pierwszej kolejności prezydent Jaśkowiak zainteresowany jest wyprzedażą miejskich działek – co w konsekwencji zakłada ich zabudowę przez deweloperów.
W poprzedni wtorek 9 listopada rada miasta podjęła decyzję o przyjęciu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Sołacza części C. Plan zakłada, że teren WOMB pozostanie terenem zieleni. Przynajmniej teoretycznie deweloper nie będzie mógł zbudować na terenie WOMBu osiedla mieszkaniowego. Niestety przewiduje on możliwość zabudowy mieszkaniowej na terenie Rozbratu (do 19 m czyli 5 kondygnacji). Oczywiście znając szemrane układy urbanistów z władzą, tego rodzaju zapisy w praktyce dają potencjalnie szerokie pole manewru patodeweloperce.
***
Antropopresja czyli betonoza musi ustąpić miejsca istniejącej zieleni miejskiej i odtwarzać ją tam, gdzie jest to możliwe oraz tam gdzie została zniszczona. Oczywiście brzmi to jak życzenia urodzinowe i niech takie będą. Do życzeń można jeszcze dodać, żebyśmy również wspólnie z Wami, z ogrodami już istniejącymi zabezpieczali wszelkie tereny zieleni przed zakusami betonozy – do czego zachęcamy od roku udowadniając, że można! Działając na WOMBie chcemy nieść przykład, że możemy kształtować przestrzeń, w której żyjemy. Wywierajmy presję na władzę, która ma narzędzia do tego, aby przyrodę chronić, ale zdaje się, że nie potrafi, a raczej nie chce z tych narzędzi korzystać.

Wolny Ogród Miejski Bogdanka 100 LAT!!!
#rozbratzostaje

*Firma Darex powstała na początku lat 90. po to, by przejąć działkę od skarbu państwa. Na działce tej obecnie znajduje się WOMB. Po wpisaniu się do księgi wieczystej firma ta zaciągnęła kredyt pod zastaw działki i na kilkanaście lat ślad po niej zaginął. Firma nie prowadziła działalności gospodarczej, nie spłacała kredytu, nie płaciła podatku gruntowego. W 1994 r. sąd wpisał do księgi wieczystej ostrzeżenie, że Darex nie jest faktycznym posiadaczem terenu, gdyż działka wciąż należy do skarbu państwa. Przez lata władze miasta reprezentujące skarb państwa nie wykonały zasadniczych ruchów w celu potwierdzenia swojego prawa do działki. Są podstawy do rozwiązania Darexu, lecz władze nie kwestionują jej fikcyjnego charakteru.

P.S. Dla lepszej komunikacji zdecydowaliśmy stworzyć adres e-mail kolektyw.womb@gmail.com – do zobaczenia w ogrodzie przez cały kolejny rok!

 

www.rozbrat.org

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *