@-TAK Serwis Informacyjny - Polska WyróżnioneFA

ATAK – Wstęp redakcji do numeru 16

W tym numerze sporo miejsca poświęciliśmy sytuacji na granicy. Na początku planowaliśmy przygotowanie raportu z aktywności ruchu anarchistycznego w tym temacie.

Jednak sytuacja jest dynamiczna, a ilość podejmowanych działań oraz ich różnorodność na tyle duże, że nie starczyłoby nam miejsca na uwzględnienie ich wszystkich. W gazecie zamieściliśmy więc teksty dotyczące wydarzeń na granicach (nie piszemy tylko o Polsce) oraz migracji jako takiej, które szeroko analizują problem. Napisały je osoby bezpośrednio zaangażowane w pomoc migrantom_kom.

Opublikowaliśmy też apel dotyczący zbiórki pieniężnej i materialnej. Uruchomiło ją kilka grup Federacji Anarchistycznej, aby efektywniej działać w okolicach granicy i skutecznie pomagać uchodźcom. Grupy te powołały do życia oddolną, i niezależną od reszty inicjatyw, anarchistyczną koordynacje No Borders Team, której wyczerpujące oświadczenie również znajdziesz w tym nr.

Oprócz obecności na granicy polsko-białoruskiej anarchiści i anarchistki angażują się w, przybierające różne formy, działania w ośrodkach miejskich. W Łodzi, Katowicach, Poznaniu i Warszawie zorganizowaliśmy demonstracje i pikiety przeciwko polityce rządów polskiego i białoruskiego. We Wrocławiu, przed wejściem do Urzędu Wojewódzkiego, powstało miasteczko namiotowe. Okupacja trwała tydzień. W Warszawie osoby, m.in. związane z grupą Wilczyce, prowadziły strajk głodowy, a w Poznaniu na budynku Urzędu Wojewódzkiego zawisł ogromny baner o treści “Żaden człowiek nie jest nielegalny. Przeciwko Europejskiej fortecy”. Poznańskie środowisko anarchistyczne przygotowało też reportaż filmowy o sytuacji na granicy. Materiały wykorzystane w jego realizacji zostały zebrane podczas pobytu osób z FA Poznań w okolicach terenu objętego stanem wyjątkowym.

Aktualnie planowane są kolejne działania i akcje. W tym nr poruszamy też kilka innych tematów. Ratowniczka medyczna napisała o realiach swojej pracy i postulatach strajkowych osób pracujących w ochronie zdrowia. Przeczytasz również artykuł młodego aktywisty dotyczący młodzieży w partiach lewicowych, i tłumaczenie tekstu krytycznego wobec aktywizmu wyrosłego na punkowej subkulturze.

Właśnie zmagamy się z kolejną falą pandemii, więc i tego tematu nie zabrakło. Dużym wydarzeniem dla środowiska anarchistycznego była niedawna wizyta zapatystów, którzy przyjechali do Europy, by dokonać tu pokojowej inwazji, i wesprzeć liczne osoby i grupy w ich lokalnych walkach. Swoją wywrotową nowinę szerzyli również w Polsce. W Ataku znajdziesz obszerną relację z ich pobytu. O zapatystach przeczytasz również w tekście, będącym kolejną odsłoną naszego filmowego cyklu. Nie zabrakło też innych stałych tematów – architektury, recenzji książek i odrobiny historii. Ten nr obrodził też w ciekawe wywiady.

Ograniczenia jakie niesie ze sobą wydawanie gazety papierowej nie pozwoliły nam niestety napisać o wielu innych, ciekawych i ważnych wydarzeniach. Pozostajemy jednak czujni i uważnie obserwujemy sytuację w kraju i na świecie, by do kolejnych nr przygotować wartościowe analizy i komentarze. Świadomi wspomnianych ograniczeń, pracujemy jednak nad tym by je powoli, ale konsekwentnie eliminować. Możesz się więc spodziewać, że w 2022 roku Atak nieco zmieni swoje oblicze. Nad szczegółami jeszcze się głowimy, więc musisz zaczekać na ich odkrycie. Gwarantujemy jednak, że cierpliwość – przynajmniej w tym przypadku – naprawdę popłaca.

Owocnej lektury!

 

 

Spis zawartości A-TAK nr 16:

Bezpieczna granica to taka, która nie istnieje

Brak reakcji na przemoc jest nielegalny! Działanie jest powinnością

Litwa – nowy punkt na europejskim szlaku nielegalnych cofnięć i przyszłych deportacji

Pisma o granicy i migrantach

Inny zawód medyczny

Pandemia jako metafora

Zmiany w Polsce dokonają się wbrew parlamentarnej lewicy

Czego się możemy od was nauczyć, Towarzysze?

27. Urodziny Rozbratu

Pochodnia ojca Machno

Kolory świata równoległego

Drogi punkowy aktywizmie

Sorry we missed you

Zapatyzm anarchizm kino

Na początku był czyn!

Jeśli nie ma tłumaczenia, to nie jest moja rewolucja

Jeśli nie my, to kto? Wywiad z plakaciarą

Betonowy kurort

Kontakt FA Zielona Góra

———————————————————————————————————–

ATAK. OGÓLNOPOLSKIE PISMO ANARCHISTYCZNE

To pismo dla was, dlatego czekamy na uwagi oraz krytykę, liczymy też na wsparcie. Zapraszamy do jego współtworzenia oraz pomocy w kolportażu. Wydawanie pisma to nie

jedyna nasza aktywność, jesteśmy aktywni w wielu praktycznych działaniach ruchu anarchistycznego – pismo traktujemy jako jedno z narzędzi.

Gazetę tworzy kolektyw redakcyjny. Jeśli chcecie się z nami skontaktować piszcie na

atak@riseup.net

Wspieraj fundusz propagujący anarchizm i wydawanie A-taku (np. poprzez dotację, zakupy wlepek, plakatów itp.).

Kontakt: koordynacja@op.pl

Do powstania nr przyczyniły się następujące osoby/grupy:

Agnieszka, Mateusz Gierszon, Szymon Gams, Tomek, Maciej Wy, Eluszki Kitko, No Borders Team, Katarzyna Czarnota, Dawid Chalimoniuk, Kama, Łukasz Weber, Krzysztof Kołacki, Kapitan Flint, Federacja Anarchistyczna s. Poznań, Aleksander Łaniewski, mXs, Katarzyna Różniak i Post Brothers, Halina, Janka i Plakaciary, Klara Wysocka, Food Not Boombs Zielona Góra.

W nr wykorzystano ilustracje:

Klary Wysockiej IG Klara.wysocka

Janka Fb: @CzornePapirochy

Osoby odpowiedzialne za ten numer: Tysart Mezinos, Eluszki Kitko, Bełt.

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *