Sekcja FA PoznańZapowiedzi

4 marzec, Bolechowo – PIKIETA SOLIDARNOŚCIOWA ZE STRAJKUJĄCYMI W SOLARIS

Trwa najdłuższy strajk w powojennej historii Polski. W piątek 4 marca, o godz. 13:00 rozpocznie się pod fabryka Solaris Bus & Coach w Bolechowie pod Poznaniem pikieta solidarnościowa ze strajkująca załogą. Organizatorem akcji jest związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza.

Dobiega końca szósty tydzień strajku w Solaris. Fabryka nadal stoi, nie odbywa się żadna normalna produkcja autobusów. Jest to jeden z najdłuższy strajków w historii polskiego ruchu pracowniczego i najdłuższy po II wojnie światowej.

Strajk organizowany jest przez OPZZ Konfederacja Pracy i NSZZ Solidarność. Poparło go zdecydowana większość załogi. Firma, która notuje ogromne zyski (ponad 100 mln złotych za ostatni rok), chce, aby robotnicy z 15 latami doświadczenia godzili się na stawki tylko trochę przewyższające 3000 złotych na rękę.

Inicjatywa Pracownicza od samego początku stara się aktywnie popierać strajk. W Poznaniu i w Warszawie postały komitet wsparcia strajku w Solaris. Akcje solidarnościowe odbyły się też w Szczecinie. Zbierane są podpisy pod projektem uchwał popierających załogę fabryki autobusów Solaris przez rady miasta Poznania i Warszawy. To ważne, bo oba miasta są jednymi z głównych kontrahentów dla zarządu tej firmy. Dwa ostatnie zamówienia Warszawy na autobusy z Bolechowa to łącznie ok. pół miliarda złotych.

Akcja, która odbędzie się w piątek, to kolejne tego typu wydarzenie.

Pierwszą pikietę solidarnością Inicjatywa Pracownicza podjęła dokładnie miesiąc temu.

Wesprzyj strajkujących: https://zrzutka.pl/r2uwj9

www.rozbrat.org

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *