Serwis Informacyjny - PolskaSekcja FA Poznań

Wojna to wyzysk! – podsumowanie działań IP podczas wojny w Ukrainie

Inicjatywa Pracownicza podjęła w ostatnim czasie szereg działań nakierowanych na wsparcie uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy – zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym.

Dzięki zaangażowaniu działaczek i działaczy z całej Polski udało się:

• rozpocząć kampanię dotyczącą obniżenia wysokości czynszów,
• przetłumaczyć materiały związkowe na język ukraiński, rosyjski i angielski,
• opracować podstawowe informacje na temat prawa pracy oraz możliwości kontynuowania nauki na uczelniach wyższych,
• wziąć udział w Pracowniczym Konwoju Pomocy dla Ukrainy.

Czas powstrzymać rosnące ceny wynajmu mieszkań w Polsce!

Czynsze najmu oferowane przez właścicieli prywatnych mieszkań znacznie przekraczają możliwości ludzi utrzymujących się z pracy. Jeszcze przed wojną w Ukrainie polskie miasta trafiły do czołówki światowego rankingu pod względem największego wzrostu czynszów w relacji do pensji. Na domiar złego, właściciele w Polsce wykorzystali wybuch wojny w Ukrainie i wzrost liczby ludzi szukających mieszkania jako okazję do gwałtownych podwyżek czynszów. W ciągu zaledwie dwóch tygodni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, ceny za wynajem mieszkań w Polsce podniesiono nawet o 30 procent. Na “premii wojennej” zyskują nieliczni, kosztem setek tysięcy Polaków i Ukraińców. Regularne podwyżki cen w oparciu o wyższy popyt są szczególnie niemoralne w sytuacji, gdy wielu Polaków bezinteresownie wspiera ukraińskie rodziny dzieląc się mieszkaniem i jedzeniem.

Wysokie czynsze i niskie płace to prosta recepta na głęboki kryzys społeczny w Polsce. Władze krajowe i samorządowe nie mogą biernie przyglądać się katastrofalnym skutkom podwyżek cen wynajmu mieszkań. Odważna polityka mieszkaniowa musi powstrzymać wolną amerykankę.

OZZ Inicjatywa Pracownicza wraz z innymi organizacjami przygotowała petycję do władz RP, którą podpisać możecie TUTAJ.

Materiały informacyjne

W obliczu kryzysu ekonomicznego zaognionego wojną, Inicjatywa Pracownicza przetłumaczyła informacyjne materiały związkowe na język ukraiński, rosyjski oraz angielski. Broszura Związek zawodowy w Twoim miejscu pracy. Nie czekaj – organizuj się! oraz ulotka Co się zmienia w miejscu pracy gdy powstaje organizacja związkowa? trafiły do wielu miast w Polsce, w czym pomogły nam humanitarne NGOsy i siostrzane inicjatywy. W celu zapewnienia odpowiedniej pomocy ukraińskim pracownicom i pracownikom, założyliśmy nowy adres mailowy i zapewniliśmy osobny kontakt telefoniczny.

Ulotka “Co się zmienia w miejscu pracy gdy powstaje organizacja związkowa?” – wersja angielska [LINK] oraz ukraińska [LINK]

Ulotka “Związek zawodowy w twoim miejscu pracy. Nie czekaj – organizuj się!” – wersja angielska [LINK] oraz ukraińska [LINK]

Działaczki i działacze z Kół Młodych przygotowali także zbiór informacji prawnych dotyczących możliwości kontynuowania nauki na uczelniach wyższych w Polsce. W celu rozpowszechniania wiadomości o nowych przepisach wydrukowaliśmy plakaty, które wyposażą nowych studentów i studentki w podstawową wiedzę na temat wsparcia socjalnego.

Przeczytaj artykuł o możliwości kontynuacji studiów przez osoby z Ukrainy

Pracowniczy Konwój Pomocy dla Ukrainy

W dniach 29 kwietnia – 2 maja delegacja OZZ Inicjatywa Pracownicza uczestniczyła w Konwoju Pomocy Pracowniczej dla Ukrainy. Konwój zorganizowano z inicjatywy Międzynarodowej Związkowej Sieci Solidarności i Walk. Współorganizatorami konwoju były związki zawodowe z Brazylii (CSP-Conlutas), Francji (Union Syndicale Solidaires), Włoch (ADL Cobas), Litwy (G1PS), Polski (OZZ Inicjatywa Pracownicza) oraz kampania Workers’ Aid (Int.) z Austrii. Partnerem konwoju po stronie ukraińskiej była organizacja Ruch Socjalny a odbiorcą dostarczonych towarów Niezależny Związek Zawodowy Górników (który zrzesza również pracowników i pracownice branży metalurgicznej) z miasta Krzywy Róg. Ładunek został dostarczony z Warszawy do Lwowa, skąd następnie siłami strony ukraińskiej został przetransportowany do Krzywego Rogu.

Pierwszego maja nasza czteroosobowa delegacja (Szymon Ignatowicz, Ignacy Jóźwiak, Magda Malinowska, Paweł Nowożycki) uczestniczyła w konferencji „Wymiary wojny” zorganizowanej przez Ruch Socjalny z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. Oprócz zagranicznych delegacji w konferencji brało udział około 30 ukraińskich działaczy i działaczek, w tym związkowcy ze Niezależnego Związku Zawodowego Górników w Krzywym Rogu, Niezależnego Związku Pracowników Kolei, Związku Zawodowego Operatorów Żurawi we Lwowie, organizacji kobiecej „Warsztat Feministyczny”, organizacji zajmującej się prawami uchodźców „Work Safe” oraz organizacji Ruch Socjalny. Konferencja dotyczyła różnych aspektów wojny, takich jak reformy prawa pracy, wpływ wojny na osoby z problemami psychicznymi, sytuacja kobiet, sytuacja osób starszych, międzynarodowy dług Ukrainy i konieczność jego anulowania, migracje oraz dostawa pomocy humanitarnej na tereny przyfrontowe oraz okupowane.

Przeczytaj relację z przebiegu Konwoju.

www.ozzip.pl

2 komentarze do “Wojna to wyzysk! – podsumowanie działań IP podczas wojny w Ukrainie