WyróżnioneFASekcja FA Poznań

ZBLIŻA SIĘ EKSMISJA ROZBRATU. DEMONSTRACJA 10 WRZEŚNIA

Po latach walki o zachowanie Rozbratu, nadchodzi najbardziej krytyczny moment w niemal trzydziestoletniej historii tego miejsca. 15 września odbędzie się rozprawa, na której ma zapaść prawomocny wyrok dający zielone światło dla eksmisji Rozbratu.

W praktyce oznacza to wyrzucenie na bruk ponad dwudziestu mieszkańców i mieszkanek oraz szeregu inicjatyw społeczno-politycznych, kulturalnych i ekologicznych skupiających setki osób. Jest to też realne zagrożenie dla części Zachodniego Klina Zieleni, który jest przez Rozbrat skutecznie chroniony przed zabudową.

Mimo iż od wielu lat wisi nad nami zagrożenie, którego kulminacja nastąpić ma we wrześniu, Rozbrat niestrudzenie kontynuuje swoją działalność. Nie ustajemy w sprzeciwie wobec neoliberalnej i antyspołecznej polityki władz Poznania, które reprezentują interesy biznesu kosztem potrzeb większości mieszkanek i mieszkańców miasta.

Z Rozbratu wywodzi się Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, który działa obecnie w około osiemdziesięciu zakładach pracy. Tutaj narodziło się też Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów. Dzięki tym inicjatywom od lat wiele grup zawodowych i lokatorskich może liczyć na pomoc. Dziesiątki rodzin uchroniono przed wyrzuceniem na bruk, tysiące zostało oddłużonych, uzyskało wsparcie prawne i zaległe wynagrodzenia. Podczas protestów organizacje te są głośno wspierane rytmami wybijanymi na bębnach najstarszej w Polsce Samby, tzw. Rytmów oporu.

Rozbrat jest też miejscem, w którym odbyły się setki koncertów i seansów filmowych, festiwale, wystawy, spektakle teatralne, dyskusje, targi książki, wykłady i warsztaty. Wydarzeniami tymi miasto Poznań wielokrotnie chwaliło się w swoich oficjalnych materiałach promocyjnych zapominając, że gdyby nie Rozbrat wiele z tych imprez kulturalnych nie miałoby szans na realizację.

Ponadto na Rozbracie znajduje się archiwum i biblioteka, posiadające w swych zbiorach unikatowe egzemplarze. Miejsca te są chętnie odwiedzane przez studentów czy pracowniczki naukowe. Działają tu także wydawnictwo i księgarnia.

Wszystkim zainteresowanym udostępniamy też sale koncertowe i salkę prób, galerię, miejsca do spotkań i dyskusji, pracownię sitodruku, stolarnię, warsztat rowerowy, siłownię i salę sportową. Doświadczeni trenerzy i trenerki prowadzą na niej bezpłatne zajęcia m.in z Muay Thai, Jogi czy Samby Brazylijskiej w ramach klubu sportowego Freedom Fighters.

Społeczność skupiona wokół Rozbratu od lat protestuje przeciwko zabudowie klinów zieleni i niszczeniu środowiska naturalnego. Stawiamy opór ignorancji planistów, dla których interes inwestorów jest ważniejszy od minimalizowania wpływu zmian klimatycznych na życie poznaniaków i poznanianek. Byliśmy na Górze Św. Anny, w Rospudzie i w Puszczy Białowieskiej. Powołaliśmy do życia Zieloną Falę – grupę kierującą się w swych działaniach ideą postwzrostu.

W listopadzie 2020 roku obroniliśmy przed zakusami deweloperów teren ROD-u Bogdanka i utworzyliśmy w jego miejsce Wolny Ogród Miejski Bogdanka (WOMB). Jest to przestrzeń, która wszystkim zainteresowanym daje możliwość prowadzenia upraw, a także organizowania i brania udziału w wydarzeniach i warsztatach w otoczeniu zieleni. WOMB dwukrotnie już został doceniony przez mieszkanki i mieszkańców Poznania otrzymując nagrodę im. Andrzeja Białasa w ramach konkursu Na Najlepszą Poznańską Inicjatywę Pozarządową – Inicjatory 2020 oraz pierwsze miejsce w plebiscycie Gazety Wyborczej na najpopularniejszą przestrzeń zieleni w Poznaniu.

Działamy na zasadach samoorganizacji i demokracji bezpośredniej, bez jakichkolwiek dotacji czy sponsorów, niezależnie od polityków i biznesu, którym patrzymy na ręce i z których antyspołecznymi decyzjami walczymy. Dlatego niejeden z nich chciałby się nas pozbyć.

Likwidacja Rozbratu oznacza utratę mocnego oręża w walce o miasto bez eksmisji, wyzysku i biedy, które dobro mieszkańców i mieszkanek stawia ponad interesy deweloperów. To próba uciszenia społeczeństwa w jego sporze z aroganckimi urzędnikami, w obliczu postępującej komercjalizacji i prywatyzacji przestrzeni publicznej. To pozbawianie nas wszystkich miejsca, które poprzez swoje działania miało niebagatelny wpływ na rozwój Poznania, na niezliczoną ilość grup, organizacji, inicjatyw i pojedynczych osób, które zetknęły się z Rozbratem i uzyskały od niego wsparcie. Wiele z nich dołączyło do naszych działań dokonując kolejnych zmian na lepsze.

NIE MA POZNANIA BEZ ROZBRATU!

Wzywamy więc do mobilizacji wszystkich, którzy nie są obojętni na postępujące betonowanie Poznania i likwidację części Zachodniego Klina Zieleni, którzy doceniają potencjał samoorganizacji i nie chcą, by mieszkańcy i mieszkanki byli pozbawiani wpływu na swoje miasto. Wszystkich, którym zależy na zachowaniu unikalnego na skalę Europy miejsca jakim jest Rozbrat. Zapowiadamy tym samym walkę, jeśli będzie trzeba to bezpośrednią, o zachowanie Rozbratu w dotychczasowym miejscu i kształcie – próba wysiedlenia spotka się z naszym zdecydowanym oporem!

Już dzisiaj zapraszamy Cię też na 28. urodziny Rozbratu, odbywające się 9 i 10 września oraz akcję w obronie Rozbratu, którą planujemy przeprowadzić 10 września.

Poznań bez eksmisji, bez wyzysku, bez betonozy!

Rozbrat zostaje!

 

Sprawdź też DO KOGO NALEŻY ROZBRAT

 

www.rozbrat.org

Udostępnij tekst

Jeden komentarz do “ZBLIŻA SIĘ EKSMISJA ROZBRATU. DEMONSTRACJA 10 WRZEŚNIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *