Serwis Informacyjny - Świat WyróżnioneSekcja FA Poznań

Free Kita – wolność dla Krystyny Kity Czerienkowej

23-go Marca w Mozyrzu na Południowym Wschodzie Białorusi białoruskie służby bezpieczeństwa zatrzymały 10 osób, stanowiące według oświadczenia prasowego milicji białoruskiej „zorganizowaną grupę anarchistyczną o charakterze ekstremistycznym”. Wśród zatrzymanych znaleźli się Krystyna (Kita) oraz Fiodor (Xvedia) Czerienkowy, jedno z najbardziej znanych małżeństw ze środowiska antyfaszystowskiego na terenie byłego ZSRR.

Krystyna Czerienkowa ma w środowisku antyfaszystowskim status swego rodzaju celebrytki. Kita prowadziła instagramowe konto, które śledziło ok. 15 tys. użytkowników, gdzie publikowała zdjęcia poświęcone subkulturowej modzie, ale jednocześnie nigdy nie kryła się ze swoimi antyłukaszenkowskimi poglądami. Po ataku Putina na Ukrainę wykorzystała platformę do głoszenia haseł antywojennych. Obecnie jej konto jest nieaktywne, a na Instagramie pojawiło się konto solidarnościowe.

 

10 listopada o godz. 14.30 rozpocznie się rozprawa przeciwko Kristinie Kicie Czerenkowej. Znana antyfaszystowska influencerka jest oskarżona przez białoruski reżim o “podżeganie do innej społecznej wrogości lub niezgody” z art. 130 kodeksu karnego. Według reżimowego sądu podstawą oskarżenia mają być posty na Instagramie, niezgodne z propagandą Łukaszenki.

Jeśli chcesz pomóc napisz do Kristiny list, nadaj paczkę lub przekaz pieniężny pod adres:

SIZO-3. 246003, Homel, ul. Knizhnaya, 1A

Białoruś

Napisz list on-line przez stronę WWW: tutaj

 

Solidarność naszą bronią

 

na podstawie materiałów ACK Białoruś , ACK Śląsk

 

Anarchistyczny Czarny Krzyż

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *