WyróżnioneSekcja FA PoznańZapowiedzi

17 listopad, Poznań – Przeciwko wysiedleniu uchodźczyń z Ukrainy z hotelu Ikar

Wzywamy wszystkich, którym los uchodźczyń i uchodźców wojennych z Ukrainy nie jest obojętny do zaprotestowania przeciwko próbom ich wysiedlenia!
🔴 Przyjdź w czwartek (17 listopada) o godz. 13.00 pod Urząd Wojewódzki (Al. Niepodległości 16/18) i wyraź swój sprzeciw!
➡️ W hotelu Ikar lokowano osoby w najtrudniejszej życiowo sytuacji – niepełnosprawne, przewlekle chore (w tym onkologicznie), opiekujące się osobami zależnymi, matki z noworodkami, kobiety w ciąży, emerytów i rencistów. W wyniku przesiedlenia stracą one możliwość korzystania z regularnej opieki medycznej i rehabilitacji.
➡️ Część z niepełnosprawnych dzieci udało się umieścić w Szkole Specjalnej nr 101, gdzie mogą się integrować i być rehabilitowane. W małych miejscowościach, gdzie planuje się ulokować uchodźczynie, takich możliwości nie ma. Dzieci pozostaną w domu pozbawione specjalistycznego wsparcia, a ich opiekunom uniemożliwi się podjęcie pracy.
➡️ Do szkół chodzi 43 dzieci (dalszych 15 do przedszkoli i żłobków) – będą zmuszone przerwać naukę w trakcie jej trwania i adoptować się do nowych warunków, co jest szczególnie trudne w przypadku dzieci dotkniętych wojenną traumą.
➡️ Wiele osób dorosłych straci zatrudnienie.
🔴 W trakcie protestu mieszkanki i mieszkańcy Hotelu Ikar, którym grozi się wysiedleniem wręczą wojewodzie petycję, w której czytamy m.in.:
„Zmiana miejsca zamieszkania i wysiedlenie z Poznania będzie oznaczać zaprzepaszczenie całego wysiłku, jaki włożyłyśmy w dotychczasową integrację i doprowadzi do naszego społecznego i ekonomicznego wykluczenia. Znalazłyśmy pracę, nasze dzieci chodzą do polskich szkół, niektóre z nas same podjęły naukę w szkole policealnej, aby nauczyć się języka polskiego i zdobyć zawód, wspieramy się nawzajem w obowiązkach opiekuńczych. Czułyśmy, że najgorsze jest za nami, już stawałyśmy na nogi, gdy nagle poinformowano nas, że to wszystko musimy porzucić i zacząć od nowa w nowym miejscu. Nie mamy już sił na adaptację do nowych warunków. Nasze dzieci żyją i tak w ciągłym niepokoju i potrzebują stabilizacji”.
🔴 Postulat uchodźczyń poparło już wiele poznańskich organizacji społecznych – ty też bądź z nami w czwartek i zaprotestuj przeciwko wysiedleniom!
www.rozbrat.org
Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *