Serwis Informacyjny - Polska Wyróżnione

Granice zabijają

Granica pochłonęła kolejne życie – tym razem to młoda kobieta z Etiopii. Podróżowała w czteroosobowej grupie, dwoch mężczyzn zaniepokojnych jej stanem zdecydowało sie ujawnić by poprosić o pomoc.
Poświęcili szansę na zostanie w Europie, cały trud podróży przez zasieki i granice, dni ukrywania się w lesie przed łowcami ludzi. Zrobili to by ją uratować, żeby nie pozwolić jej umrzeć. Policja i straż graniczna pozostała głucha na ich prośby o pomoc, mężczyźni zostali wyrzuceni za druty do Białorusi. Po jakimś czasie z grupami pomocowymi skontaktował się trzeci mężczyzna – mąż kobiety, który został z nią w lesie. Okazało się, że też jest już w Białorusi i że jego towarzyszka jest dalej w lesie. Prawdopodobnie po tym gdy nie wróciło dwóch pierwszych członków grupy, postanowił sam poszukać pomocy, trafił na SG lub policję i spotkał go ten sam los – prosił o uratowanie osoby, którą kochał a został zabrany przez służby i wypchnięty do Białorusi.
12 lutego aktywiści znaleźli ciało kobiety w lesie.
W czasie, kiedy rozgrywał się kolejny dramat w Brukseli trwał szczyt przywódców Unii Europejskiej, gdzie omówiono sytuację migracyjną, która przedstawiana jest niezmiennie w kontekście problemu a nie szans czy praw człowieka. Realizację, wypracowanych przez lata, planów kompleksowego podejścia do migracji zgodnego z zasadami i wartościami Unii Europejskiej oceniają jako sukces, a według nas jedynym skutkiem jest kolejna śmierć na jej zewnętrznych granicach. Unia Europejska nie ukrywa, że jej priorytetem są szerokie działania zewnętrzne, czyli naciskanie na kraje globalnego południa o zatrzymanie presji migracyjnej do Europy oraz skuteczna ochrona zewnętrznych granic UE za wszelką cenę.
Legalizacja pushback przez polski rząd również nie jest przedmiotem dyskusji. Unia Europejska nie finansuje budowy zapór na jej zewnętrznych granicach, zachowując pozory dbania o prawa człowieka, jednocześnie dając fundusze na utrzymywanie infrastruktury, zakupu technologii i broni, aby utrzymać tzw. europejski styl życia.
Każda granica zabija, dlatego będziemy skutecznie walczyć z mitem tak zwanej twierdzy Europa. Nie zapomnimy i nie wybaczymy żadnej jej ofiary.
No borders Team
Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *