Serwis Informacyjny - ŚwiatSekcja FA Poznań

Solidarność ze strajkującymi kierowcami ciężarówek – Mazur, zapłać pracownikom!

Kierowcy ciężarówek strajkują od 20 marca w strefie serwisowej Gräfenhausen West, na autostradzie A5 koło Darmstadtu (Niemcy). Jeżdżą oni dla polskiej firmy transportowej AGMAZ & LUK MAZ. Od dłuższego czasu upominają się o zaległe pensje. Większość kierowców pochodzi z Gruzji i Uzbekistanu. Od dwóch miesięcy nie dostali żadnych wynagrodzeń. Dotychczasowe próby negocjacji z firmą AGMAZ & LUK MAZ skończyły się niepowodzeniem.

Konflikt groził eskalacją w piątek (7.04) po tym, jak właściciel wraz z prywatną firmą detektywistyczną (Rutkowski Patrol) przyjechał pojazdem opancerzonym na miejsce strajku. Celem było przejęcie ciężarówek, którymi mieli odjechać kierowcy przywiezieni minibusami. Nie zostali oni jednak poinformowani o ich rzeczywistej misji i odmówili pełnienia roli łamistrajków.

Na miejscu interweniowała również niemiecka policja, oddzielając strajkujących kierowców od „żołnierzy” firmy detektywistycznej. Dla właściciela i jego oddziału dzień zakończył się w areszcie.

Związkowcy z FAU byli obecni w sobotę (10.04) i rozdawali strajkującym napoje, owoce, słodycze i solidarnościowe pozdrowienia. W trakcie rozmów na miejscu dowiedziano się, że obecnie strajkuje około 85-90 kierowców. Łączna kwota zaległych wynagrodzeń wynosi około 250.000€.

Strajkujący, których wspierają koledzy z sieci Faire Mobilität (https://www.faire-mobilitaet.de/pl), potwierdzili, że zakończą strajk dopiero po wypłaceniu wszystkich zaległych wynagrodzeń w całości.
Link: https://aschaffenburg.fau.org/?p=281

www.ozzip.pl

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *