PublicystykaSekcja FA Poznań

ŻYCIE TO NIE WESTERN. OD KORWINIZMU DO ZABÓJSTWA NA UL. ŚW. MARCIN

Sprawa niedzielnego zabójstwa przy użyciu broni palnej na ul. Św. Marcin ma szerszy wymiar, o którym wciąż milczą liberalne i prawicowe media. Nie chcemy żeby śmierć Kordiana D, wesołego blogera promującego obniżanie podatków przedsiębiorcom, poszła na marne. Nie zamierzamy więc unikać dyskusji o dostępie do broni palnej, którego upowszechnienia domagał się zarówno Kordian, jego zazdrosny zabójca – poznański urzędnik Mikołaj B. – a także Konfederacja i środowisko skrajnej prawicy w Polsce, z którym obaj w swoim życiu romansowali.

Zarówno zabójca jak i ofiara promowali w mediach społecznościowych prawo do powszechnego dostępu do broni na wzór USA, wywodząc to żądanie ze środowisk skrajnej neoliberalnej prawicy, związanej z Korwinem-Mikke, obecnie z Konfederacją. Zabójca, który targnął się też na swoje życie, Mikołaj B, był tego prawa gorącym orędownikiem. Ta idea zbliżyła go do partii KORWiN, z ramienia której kandydował do sejmu w 2015 roku uzyskując 0% poparcia. Na fali swego politycznego zaangażowania uzyskał pozwolenie na broń palną, nie czekając aż Polska będzie w tej kwestii „tak wolna jak USA”. W niedzielę skorzystał z tej wolności, strzelając do narzeczonego swojej byłej partnerki oraz do siebie.

strzelanina 1

Jednocześnie w USA, wolnościowym raju Korwinistów, tylko w lipcu tego roku doszło już do 11 masakr z użyciem broni palnej[1], o najróżniejszych motywach – od frustracji seksualnej mężczyzn, przez poczucie zazdrości, żądzy zemsty, po chwilowe spadki nastrojów i wybuchy złości. W Stanach od kuli ginie średnio sto dwadzieścia osób dziennie[2].

Zwolennicy Konfederacji i jej amerykańskich wcieleń powielają w takich sytuacjach typowe mity. Omówimy tu główne z nich.

 • Morderstwom winne są zakazy broni, a nie wolność do jej posiadania. Gdyby ofiara miała pistolet, mogłaby się obronić.

Nic ba rdziej mylnego. Jak wykazały drobiazgowe badania statystyczne uniwersytetu w Harwardzie, mniej niż 1 procent ofiar przestępstw z użyciem przemocy jest w stanie bronić się z użyciem własnego z pistoletu. Dla pozostałych 99 procent, posiadanie broni daje jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa [3]

 • Zabójstwa z bronią w ręku zdarzają się tak samo w krajach, które nie dążą do uzbrojenia swoich obywateli

Wbrew twierdzeniu Korwinistów, w Stanach Zjednoczonych, gdzie broń palna jest powszechnie dostępna, do zabójstw z jej użyciem dochodzi średnio aż 26 razy częściej niż w innych krajach o podobnej zasobności [4]

 • To nie broń zabija, to ludzie. Gdyby napastnik miał nóż, zadźgałby ofiarę nożem, jakby miał kamień to by ją ukamienował. Powszechny dostęp nie ma tu nic do rzeczy

strzel 3

Broń palna jest najbardziej śmiertelnym narzędziem zbrodni. W USA z wolnym dostępem do broni, aż 80 procent skutecznych zabójstw jest dokonywanych z jej użyciem. 9 na 10 prób samobójczych z użyciem broni kończy się śmiercią. Konfederaci forsują swoje mity o potrzebie dostępu do broni w neoliberalnej Polsce po 30 latach prywatyzacji i gwałtownych cięć społecznych, pogrążonej w kryzysie mieszkaniowym, który uderza szczególnie w młode osoby. Oficjalna liczba prób samobójczych w naszym kraju w latach 2012-2022 wzrosła aż o ponad 250 procent [5]– mniej więcej tyle co wzrosły czynsze w prywatnych mieszkaniach. W praktyce wiele prób nigdy nie jest zgłaszanych. Jednak inaczej niż w wypadku użycia broni w USA, w Polsce pozbawionej tak szerokiego dostępu do broni, zgonem kończyła się 1/3 samobójstw w 2022, a ich skuteczność spada.

To znamienne, że neoliberalne i konserwatywne elity w Polsce dążą uparcie do tego by skutecznych samobójstw było więcej, a tanich mieszkań na wynajem i dobrze płatnej pracy – mniej. Przeciętny poznański urzędnik Mikołaj i bloger Kordian są ofiarami tych mitów nie od wczorajszej tragedii, ale od momentu gdy uwierzyli w manipulacje szerzone przez Korwina, Mentzena, Bosaka i całej palety krawaciarzy, którzy karmią się ludzkimi tragediami i pogłębiają społeczny kryzys w Polsce.

Przypisy

[1] https://www.gunviolencearchive.org/reports/mass-shooting

[2]https://everytownresearch.org/report/gun-violence-in-america/

[3]https://www.hsph.harvard.edu/hicrc/firearms-research/gun-threats-and-self-defense-gun-use-2/

[4]https://everytownresearch.org/graph/the-u-s-gun-homicide-rate-is-26-times-that-of-other-high-income-countries/

[5]Porównaj: https://demagog.org.pl/wypowiedzi/jaka-liczbe-samobojstw-odnotowuje-sie-rocznie-w-polsce/
oraz: https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/samobojstwa-w-2022-roku-przedstawiamy-dane-policji/

Antek Wiesztort

www.rozbrat.org

Udostępnij tekst

2 komentarze do “ŻYCIE TO NIE WESTERN. OD KORWINIZMU DO ZABÓJSTWA NA UL. ŚW. MARCIN

 • Hej,

  No, ale co ma do rzeczy desstrukcyjny na ludzi system do tego zeby miec mozliwosc obrony? Tzn. jest jak jest, wiec zakazmy broni palnej to wtedy ludzie beda zyli i bed zdrwowsi(a bron na wojnach?). Takie troche “leczenie objawowe”. Zreszta co maja Stany do Polski? Jescze dodatkowo czy masz pewnosc, ze Polska wladza jest nasza(po Katyniu)? Troche nazmyslales z przepisami o dostepie do broni, a po drugie nie ryzykowal bym z Harvardami, p przytoczeniu zrodla nie wspomne. I twierdzisz, ze samobojcy, sa cierpliwi, zeby uzyskac pozwolenie? A w ogole wiesz jakie to uczucie miec bron na wlasnosc? a zailbys Ruskiego?

  Odpowiedz
 • Koncept zabierania ludziom pracy broni jest dla pseudolewicowych socjaldemokratów i progresywnych liberałów, którzy jak ognia unikają krytyki kapitalizmu. Gówniany artykuł sory

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *