8 czerwiec, Poznań – Festiwal od czytania do działania
8 czerwca zobaczymy się, już po raz trzeci, na festiwalu Od Czytania Do Działania!
Na wszystkie wydarzenia, poza koncertem, wstęp jest wolny.
wydarzenie na FB
———————————————————————
Na miejscu dostępne będzie wegańskie jedzenie i bezpłatna kawa zapatystowska!
——————————————————————–
GODZ. 14.00
START!
KIERMASZ WYDAWNICTW (książki o tematyce społecznej, emancypacyjnej, ekonomicznej, politycznej, pracowniczej, ekologicznej itp.)
——————————————————————–
SPOTKANIA
GODZ. 15.00
Kobiety z ludu. Plebejuszki. Eksploatowane we własnej rodzinie i poza nią, ale silne i zdeterminowane. Odzyskują właśnie swoją historię. Ich głos jest mocny i dokonuje na naszych oczach rewizji historii jako takiej. Miej w tym swój udział!
Emancypujące się kobiety broniły swoich interesów. Walczyły na gruncie politycznym, pracowniczym, rodzinnym. Wszędzie tam, gdzie zagrażał im fizyczny wyzysk, hierarchia, przemoc, wszelkie bariery stawiane przez społeczeństwo. Robiły to systematycznie, w sposób zorganizowany i nieustępliwy.
8 czerwca porozmawiamy o tej walce, o odzyskiwaniu ich (naszej) historii i najważniejszych jej wątkach, szczególnie tych pracowniczych.
Gościć będziemy:
—————————————————————–
GODZ. 17.00
Wolisz zieleń zamiast parkingów? Wyprowadź się na wieś. Nie masz gdzie mieszkać? Weź kredyt (i zmień pracę). Takie komentarze są nagminne w Internecie. Ale czy właśnie tak mają wyglądać rozmowy o życiu w mieście, i czy właśnie na tym mają się kończyć nasze możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, np. mieszkaniowych?
Samochodoza, która opanowuje polskie miasta. Oczekiwanie szybkiej dostawy a słabo opłacani i przeciążeni pracą kurierzy. Wreszcie, wyrastające jak grzyby po deszczu nowe osiedla, pozbawione zieleni, niezbędnych usług, przestrzeni rekreacyjnych. Coraz droższe i coraz gorszej jakości. Co jest ważniejsze: zysk nielicznych czy interes osób i rodzin, które chcą po prostu dobrze żyć, a nie inwestować. I co sprawia, że Ci pierwsi mogą sobie pozwolić na coraz więcej kosztem tych drugich, czyli nas wszystkich.
Porozmawiamy o tym z trzema wyjątkowymi osobami. Pierwsza to Bartosz Józefiak, autor głośnego reportażu „Wszyscy tak jeżdżą” (wyd. Czarne), który wywołał ogromne emocje i był szeroko komentowany oraz świeżo wydanej książki „Patodeweloperka. To nie jest kraj do mieszkania”, która krok po kroku, od momentu wyboru działki pod zabudowę po odbiór mieszkania, opisuje patologię polskiej branży deweloperskiej.
Gościć będziemy również Bronisławę i Aleksandrę – mieszkanki Osiedla Maltańskiego (Poznań), które właśnie teraz doświadczają tego, jak niewiele znaczy zwykły człowiek w zderzeniu z chciwością garstki uprzywilejowanych i ignorancją ze strony władz.
Lokatorki Osiedla Maltańskiego*, które kościół chce wysiedlić pod zabudowę deweloperską:
*Bronisława o Maltańskim: Powstało w 1928 roku jako pomoc państwa/miasta/ dla ubogich i bezrobotnych, aby zapobiec biedzie i bezrobociu. Ludzie tu mogli budować domy i warsztaty, a także uprawiać ogród, aby mieć dach nad głową, za co się utrzymać i co jeść. (…) Od początku istnienia Osiedla mieszkańcy byli meldowani, przez wiele lat Urząd Miasta uznawał nas za samoistnych posiadaczy nieruchomości, legalizował nam budynki (…).
W 2002 roku nagle zjawili się prawnicy, bo – jak się dowiedzieliśmy – miasto przekazało kościołowi (10 lat wcześniej) naszą ziemię. (…) Trwają rozmowy z deweloperem. Chcą nas wysiedlić. Po lokal zastępczy ksiądz kazał nam iść w kolejkę do miasta, ale miasto nie ma mieszkań, w przeciągu 7 lat oddało zaledwie 51 mieszkań socjalnych.
——————————————————————–
GODZ. 19.00
FILM
———————————————————————-
GODZ. 19.30
KONCERT
——————————————————————-
WYSTAWA
(dostępna przez cały dzień, od początku festiwalu)
(dostępna przez cały dzień, od początku festiwalu)
arek pasożyt
kurator: Rafał Jakubowicz
kurator: Rafał Jakubowicz
W czasach eskalacji bezprawia i niesprawiedliwości, na które odpowiadają ruchy społeczno-polityczne, jako robotnik sztuki postanowiłem dołączać do protestów. Wychodziłem na ulicę protestować z obrazami, które maluję w pracowni. Wystawa będzie się składać właśnie z tych obrazów, z cyklu „Obrazy Strajkujące”. Zostały one namalowane jako wizualne wsparcie protestów, demonstracji i ruchów społecznych.
Obrazy tworzone były w ramach cyklu “Malarstwa Pasożytniczego”. Malowałem na obrazach, oryginałach lub reprodukcjach, czyjegoś autorstwa. Prace znajdowałem w różnych miejscach, w których zostały porzucane, wyrzucane czy też były oddawane jako niepotrzebne. Obrazy-podłoża pozyskiwane były także na pchlich targach, na giełdach samochodowych, w sklepach typu second hand lub bezpośrednio od osób, które chciały się ich pozbyć. Obrazy nabyte były pożywką dla “Malarstwa Pasożytniczego”.
—————————————————————————
GODZ. 22.00
POEZJA NA ŻYWO
Set papierowy (prowadzenie Jacek Żebrowski):
Osoba autorska książek Nie róbmy nic, błagam. Ale powiedzmy innym, że robiłyśmy (2019), Próba wyjścia z brzucha | Próba wejścia do brzucha (2021) oraz Chciałośmy (2022). W 2024 ukaże się jej kolejna książka, Byłobyśbyło, nakładem Katalog Press.
—————————————————————————
Set poznański (prowadzenie Robert Rybicki):
oraz w wielu galeriach i klubach.
———————————————————————–
————————————————————————-
www.bractwotrojka.pl
www.rozbrat.org