WyróżnioneSekcja FA PoznańZapowiedzi

8 czerwiec, Poznań – Festiwal od czytania do działania

8 czerwca zobaczymy się, już po raz trzeci, na festiwalu Od Czytania Do Działania!
Na wszystkie wydarzenia, poza koncertem, wstęp jest wolny.
wydarzenie na FB
———————————————————————
Na miejscu dostępne będzie wegańskie jedzenie i bezpłatna kawa zapatystowska!
——————————————————————–
GODZ. 14.00
START!
🔴 KIERMASZ WYDAWNICTW (książki o tematyce społecznej, emancypacyjnej, ekonomicznej, politycznej, pracowniczej, ekologicznej itp.)
🔴 Jak co roku na festiwalu pojawi się też zaprzyjaźniony z nami ANTYKWARIAT BUKINISTA.
——————————————————————–
SPOTKANIA
GODZ. 15.00
🔴Ludowa historia kobiet pracujących
Kobiety z ludu. Plebejuszki. Eksploatowane we własnej rodzinie i poza nią, ale silne i zdeterminowane. Odzyskują właśnie swoją historię. Ich głos jest mocny i dokonuje na naszych oczach rewizji historii jako takiej. Miej w tym swój udział!
Emancypujące się kobiety broniły swoich interesów. Walczyły na gruncie politycznym, pracowniczym, rodzinnym. Wszędzie tam, gdzie zagrażał im fizyczny wyzysk, hierarchia, przemoc, wszelkie bariery stawiane przez społeczeństwo. Robiły to systematycznie, w sposób zorganizowany i nieustępliwy.
8 czerwca porozmawiamy o tej walce, o odzyskiwaniu ich (naszej) historii i najważniejszych jej wątkach, szczególnie tych pracowniczych.
Gościć będziemy:
✳️ Olga Gitkiewicz – reporterka, felietonistka miesięcznika „Znak”. Bada świat pracy w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracuje z Instytutem Reportażu. Nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za książkę „Nie hańbi” (2017) o polskim rynku pracy. Reportaż „Nie zdążę” (2019) został nagrodzony tytułem Reporterska Książka Roku Grand Press, a biograficzny esej „Krahelska. Krahelskie” (2021) był nominowany do Warszawskiej Nagrody Literackiej.
✳️ Jarosław Urbański – autor m.in. „Wiecowniczek”, „Prekariat i nowa walka klas”, a także licznych artykułów naukowych i publicystycznych. Niedawno ukazała się jego książka “Strajk. Historia buntów pracowniczych”.
✳️ Wojciech Szot (prowadzący)- krytycznie o literaturze. Bardzo własnym zdaniem. Pisze o prozie, poezji, ale też komiksie czy dramacie. Publikuje, prowadzi spotkania, robi w słowie. Autor „Panny Doktór Sadowskiej”.
—————————————————————–
GODZ. 17.00
🔴 Miasto dla ludzi nie dla zysku
Wolisz zieleń zamiast parkingów? Wyprowadź się na wieś. Nie masz gdzie mieszkać? Weź kredyt (i zmień pracę). Takie komentarze są nagminne w Internecie. Ale czy właśnie tak mają wyglądać rozmowy o życiu w mieście, i czy właśnie na tym mają się kończyć nasze możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, np. mieszkaniowych?
Samochodoza, która opanowuje polskie miasta. Oczekiwanie szybkiej dostawy a słabo opłacani i przeciążeni pracą kurierzy. Wreszcie, wyrastające jak grzyby po deszczu nowe osiedla, pozbawione zieleni, niezbędnych usług, przestrzeni rekreacyjnych. Coraz droższe i coraz gorszej jakości. Co jest ważniejsze: zysk nielicznych czy interes osób i rodzin, które chcą po prostu dobrze żyć, a nie inwestować. I co sprawia, że Ci pierwsi mogą sobie pozwolić na coraz więcej kosztem tych drugich, czyli nas wszystkich.
Porozmawiamy o tym z trzema wyjątkowymi osobami. Pierwsza to Bartosz Józefiak, autor głośnego reportażu „Wszyscy tak jeżdżą” (wyd. Czarne), który wywołał ogromne emocje i był szeroko komentowany oraz świeżo wydanej książki „Patodeweloperka. To nie jest kraj do mieszkania”, która krok po kroku, od momentu wyboru działki pod zabudowę po odbiór mieszkania, opisuje patologię polskiej branży deweloperskiej.
Gościć będziemy również Bronisławę i Aleksandrę – mieszkanki Osiedla Maltańskiego (Poznań), które właśnie teraz doświadczają tego, jak niewiele znaczy zwykły człowiek w zderzeniu z chciwością garstki uprzywilejowanych i ignorancją ze strony władz.
✳️ Bartosz Józefiak -(ur. 1987) – absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Pracuje w programie UWAGA! TVN, pisze do „Dużego Formatu” Gazety Wyborczej. Specjalizuje się w reportażach wcieleniowych. Nominowany m.in. do Grand Press, Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, nagrody Festiwalu Wrażliwego, Vivelo Book Awards, European Press Prize. Autor książek: “Łódź. Miasto po przejściach” (razem z Wojciechem Góreckim) i ‘Wszyscy tak jeżdżą”. W maju 2024 r. nakładem wydawnictwa Znak Literanova ukazała się jego następna książka: “Patodeweloperka. To nie jest kraj do mieszkania”.
Lokatorki Osiedla Maltańskiego*, które kościół chce wysiedlić pod zabudowę deweloperską:
✳️Bronisława – mieszkanka Maltańskiego od 40 lat, jej rodzina osiedliła się tam 70 lat temu.
✳️Aleksandra – mieszkanka osiedla Maltańskiego od 18 lat. Tworzy szczęśliwą, zaradną finansowo i społecznie rodzinę z mężem i 4 dzieci. Wraz z mężem dzieli przekonanie, że każdy powinien być traktowany z szacunkiem, dlatego od lat angażuje się w sprawy sąsiedzkie i osiedlowe.
*Bronisława o Maltańskim: Powstało w 1928 roku jako pomoc państwa/miasta/ dla ubogich i bezrobotnych, aby zapobiec biedzie i bezrobociu. Ludzie tu mogli budować domy i warsztaty, a także uprawiać ogród, aby mieć dach nad głową, za co się utrzymać i co jeść. (…) Od początku istnienia Osiedla mieszkańcy byli meldowani, przez wiele lat Urząd Miasta uznawał nas za samoistnych posiadaczy nieruchomości, legalizował nam budynki (…).
W 2002 roku nagle zjawili się prawnicy, bo – jak się dowiedzieliśmy – miasto przekazało kościołowi (10 lat wcześniej) naszą ziemię. (…) Trwają rozmowy z deweloperem. Chcą nas wysiedlić. Po lokal zastępczy ksiądz kazał nam iść w kolejkę do miasta, ale miasto nie ma mieszkań, w przeciągu 7 lat oddało zaledwie 51 mieszkań socjalnych.
——————————————————————–
GODZ. 19.00
FILM
🔴 Przedpremierowy pokaz filmu Piotra Kizowskiego „Wszystko to co mamy”.
✳️ Film to dokumentalny zapis akustycznej trasy Projekt Pudło, szczecińskiego zespołu punk rockowego The Analogs, po zakładach karnych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, zamkniętych oddziałach psychiatrycznych i ośrodkach terapii uzależnień na terenie całego kraju.
✳️ Głównym bohaterem filmu jest muzyk The Analogs, Paweł Czekała, który razem ze swoim przyjacielem z zespołu Kamilem Rosiakiem, zabiera nas w emocjonalną podróż po swoim życiu. W trakcie spotkań z osadzonymi często wraca do swojej przeszłości, zwracając uwagę na to, jak wielką moc maja wytrwałość, konsekwencja i chęć zmiany swojego życia na lepsze.
✳️ Film powstawał dzięki ogromnemu wysiłkowi grupy znajomych i przyjaciół przez około 3 lata. W swoim prostym przekazie ukazuje uniwersalne wartości, wiarę w drugiego człowieka, chęć niesienia pomocy i empatię wobec innych.
➡️ Czas trwania filmu: ok. 90 minut
✳️ Po filmie odbędzie się spotkanie z jego głównym bohaterem, czyli Pawłem Czekałą, znanym powszechnie jako Piguła, gitarzysta z The Analogs.
———————————————————————-
GODZ. 19.30
KONCERT
✳️ MARTYRMACHINE to elektro-industrialne duo z Łodzi, w obecnej formie działające od czerwca 2023 roku. Zapoczątkowane jako solowy projekt, teraz wzmocnione brzmieniem żywej perkusji oraz samodzielnie skonstruowanym żelaznym instrumentarium.
✳️ OSTATNIA KLATKA to poznański duet na pograniczu post-punka i zimnej fali, który zaczął powstawać za czasów lockdownu w 2020 roku. Ponure brzmienie basu, posępne wokale i lodowaty ton gitary zderzą się z grzmieniem maszyny perkusyjnej i ostrych retro syntezatorów.
✳️ KRÓLÓWCZANA SMUGA to biłgorajski, jednoosobowy projekt, który wykonuje muzykę na przecięciu wielu gatunków, czerpiąc garściami z folkloru, alternatywy, rapu i metalu, aby nadać mu własny sznyt, któremu przyłatać można etykietę “freak horror folk”, a pod płaszczykiem ludycznej tradycji doskonale komentuje otaczającą go codzienność. Potraficie wyobrazić sobie taką formułę? Jeżeli nie, koniecznie przekonajcie się na własnej skórze.
🔴 WIĘCEJ INFO O KONCERCIE:
https://bit.ly/KONCERT_NA_FESTIWALU
——————————————————————-
WYSTAWA
(dostępna przez cały dzień, od początku festiwalu)
🔴 Słowa Strajkujące
arek pasożyt
kurator: Rafał Jakubowicz
W czasach eskalacji bezprawia i niesprawiedliwości, na które odpowiadają ruchy społeczno-polityczne, jako robotnik sztuki postanowiłem dołączać do protestów. Wychodziłem na ulicę protestować z obrazami, które maluję w pracowni. Wystawa będzie się składać właśnie z tych obrazów, z cyklu „Obrazy Strajkujące”. Zostały one namalowane jako wizualne wsparcie protestów, demonstracji i ruchów społecznych.
Obrazy tworzone były w ramach cyklu “Malarstwa Pasożytniczego”. Malowałem na obrazach, oryginałach lub reprodukcjach, czyjegoś autorstwa. Prace znajdowałem w różnych miejscach, w których zostały porzucane, wyrzucane czy też były oddawane jako niepotrzebne. Obrazy-podłoża pozyskiwane były także na pchlich targach, na giełdach samochodowych, w sklepach typu second hand lub bezpośrednio od osób, które chciały się ich pozbyć. Obrazy nabyte były pożywką dla “Malarstwa Pasożytniczego”.
✳️ Arek Pasożyt – artysta wizualny. Działa na styku pól sztuki zaangażowanej społecznie, postsztuki, artywizmu i animacji kulturalnej. W 2010 r. sformułował „Manifest Pasożytnictwa” przedstawiający ideę jego działań jako artysty-pasożyta odnosząc się w ten sposób krytycznie do statusu artysty w społeczeństwie. W myśl zawartych w „Manifeście” idei, Arek Pasożyt mieszkał, żył i tworzył pasożytując przez cztery lata w kilkunastu miastach w galeriach, instytucjach i miejscach kultury. Z czasem jego działania przerodziły się w tzw. projekty żywicielskie. Na przełomie 2017 i 2018 roku, wraz z nasileniem protestów ulicznych, zaczął uczestniczyć w nich z ‘Obrazami Strajkującymi’. Tworzył i wystawiał w wielu miejscach w Polsce i na świecie.
—————————————————————————
GODZ. 22.00
POEZJA NA ŻYWO
🔴 papierwdole & źli ludzie
Set papierowy (prowadzenie Jacek Żebrowski):
✳️ Ada Adu Rączka [on/ona/onx/jego/jej/jejx] (ur. 1997) – poet(k)a oraz absolwent_ka Fine Arts w Städelschule. Pracuje z obrazami, tekstem i wideo. Współpracuje z Zofką Koftą i Girls* to the Front. Członkini kolektywu Plenum Osób Opiekujących Się.
Osoba autorska książek Nie róbmy nic, błagam. Ale powiedzmy innym, że robiłyśmy (2019), Próba wyjścia z brzucha | Próba wejścia do brzucha (2021) oraz Chciałośmy (2022). W 2024 ukaże się jej kolejna książka, Byłobyśbyło, nakładem Katalog Press.
✳️ Andrzej Woźniak (1984) – poeta; urodził się i mieszka w Warszawie, gdzie pracuje jako nauczyciel improwizacji kontaktowej. Publikował wiersze w internecie i na papierze. Finalista połowu biura literackiego w 2021, nominowany do nagrody FDF. W 2022 opublikował w wydawnictwie papierwdole książkę pt. aikido.
✳️ Przemysław Suchanecki – ur. 1992 w Szczecinie, poeta, tłumacz w rozbiegu. Autor trzech książek poetyckich: Wtracenie (2019), O (2021) i Na rogu (2023). Mieszka w Krakowie.
✳️ Rafał Kwiatkowski – ur. 1979. Publikacje: “Kwartalnik Wrzesiński” (1999), “Undergrunt” (2003), magazyn “Cegła”, liternet.pl, stały współpracownik zina “Papier w dole” (2012-2021). Debiutował tomikiem Twarde O (Wrocław, 2011). W 2020 nakładem wydawnictwa papierwdole – Katalog Press ukazał się jego drugi tomik Falbanki, a w 2021 wraz z Karolem Izydorkiem, Haiku z fabryki. ½ duetu Stanisław Nikt.
✳️ Jacek Żebrowski – ur. 1979. Efemeryczna oficyna Katalog Press + radio (Rave FM, Radio Kapitał, Pawarota Radio). Najnowszych tekstów szukaj na substacku – Seks, igła i brokat. Radio: audycja Statyczne piosenki o zakupach i lodówce. Obecne miejsce zamieszkania: Kraków. ½ duetu Stanisław Nikt.
—————————————————————————
🔴trzy cholery
Set poznański (prowadzenie Robert Rybicki):
✳️ Roman Bromboszcz – ur. w 1976, jest rozpoznawalną postacią na mapie polskiej literatury, w szczególności jej eksperymentalnego i nakierowanego na wychwytywanie styku technika i życie odłamu. Wydał sześć książek poetyckich: digital.prayer (SDK, Warszawa 2008), u-man i masa (Ha!art, Kraków 2010), Hz (WBPiCAK, Poznań 2011), 918-578 (Ha!art, Kraków 2013), cybernetyczny {spin} (Convivo, Warszawa 2020), [to] (papierwdole, Wrocław 2021). Występował na wielu festiwalach, w tym Manifestacje Poetyckie i Ha!awangarda
oraz w wielu galeriach i klubach.
✳️ Robert Rybicki – ur. w 1976, poeta, redaktor, animator kultury. Autor dziesięciu książek z wierszami; ostatnia z nich: “Kotlet frazy” (WBPiCAK, Poznań 2024). Mieszka w Poznaniu.
✳️ Patryk Nadolny, ur. w 1993, autor trzech tomów poetyckich, ostatnio wydał “Limesy” (OSL 2023). Jego wiersze znalazły się w antologiach pokonkursowych, m.in. “Nowego Dokumentu Tekstowego” i periodykach literackich: “Kontent,” “eleWator”, “Twórczość”, “Odra”, “Inter”. Laureat OKP o “Granitową strzałę” w Strzelinie w 2014. Studiował archeologię na UAM w Poznaniu. Miłośnik kraftowego piwa.
———————————————————————–
🔴 W trakcie festiwalu będzie okazja do wzięcia udziału w “Quizie z wiedzy o anarchizmie”. Forma raczej luźna i zabawowa, aczkolwiek dająca szansę na wykazanie się wiedzą. Dla uczestników i uczestniczek przewidujemy atrakcyjne nagrody. Przygotowujemy również gry i zabawy zręcznościowe. Słowem: będzie się działo.
————————————————————————-
🖤
www.bractwotrojka.pl
www.rozbrat.org
Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *