Zmarła Ursula Kroeber Le Guin

Mamy dla Was przykrą wiadomość. W poniedziałek odeszła od nas wybitna pisarka, zadeklarowana anarchistka i feministka Ursula Kroeber Le Guin. Miała 88 lat.

Była jedną z najbardziej rozpoznawalnych autorek powieści o tematyce science-fiction i fantasy. Wiele jej książek przeszło do klasyki gatunku, była laureatką dziesiątek nagród. W jej twórczości widoczne jest zainteresowanie antropologią kulturową. Inspirowała się taoizmem filozoficznym, który uważała za formę proto-anarchizmu. Jako jedna z pierwszych pisarek SF i fantasy uwypukliła w swoich powieściach problemy płci i koloru skóry. Jej książki służyły jako inspiracja dla autorów takich jak Neil Gaiman, Terry Pratchett, David Mitchell, Salman Rushdie czy Zadie Smith, która powiedziała, że „Le Guin pisze tak dobrze jak żaden inny żyjący pisarz spoza gatunku [science-fiction]”.

W swojej twórczości nie unikała odwołań do anarchizmu. Jej pierwszą książką, która bezpośrednio nawiązywała do tej idei była wydana w 1974 roku powieść "Wydziedziczeni", której akcja ma miejsce na rywalizujących planetach: Urras i jej satelicie Anarres. Mieszkańcy tej drugiej wywodzą się z rewolucyjnego anarchistycznego ruchu Odo. Ponad sto lat przed wydarzeniami opisywanymi w książce wyzwolili się spod władzy urraskich kapitalistów i osiedlili na satelicie. Co ciekawe wydawca "Wydziedziczonych" nie polubił jej z powodu anarchistycznej tematyki i poprosił o skrócenie jej o połowę. Ursula odmówiła i polubownie zerwała kontakt. Jak mówiła w wywiadzie: "tak naprawdę myślę, że uważał rzecz za kompletnie nudne, bezsensowne dno i w ogóle jej nie zrozumiał". "Wydziedziczonych" oraz inne tytuły autorstwa Ursuli K. Le Guin można nabyć w internetowej księgarni anarchistycznej Oficyna Trojka.

Wywiady z Ursulą pojawiały się w polskiej prasie anarchistycznej, m.in. w piśmie Inny Świat (nr 30/2009 i 46/2017).