Sprzeciwiamy się próbom przywłaszczenia naszej walki z ISIS przez skrajną prawicę - oświadczenie

Autorami tego listu jest pięciu ochotników chcących wesprzeć tych, którzy przeciwstawiają się faszystom Tommy'ego Robinsona.
Jako byli członkowie sił zbrojnych Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG), którzy opuścili Brytanię i jako ochotnicy walczyli przeciwko islamistycznej grupie ISIS, pragniemy jasno wyrazić nasz sprzeciw wobec prób przywłaszczenia walki z ISIS i dżihadyzmem przez ruchy skrajnie prawicowe. Wspieramy kontrdemonstrację przeciw nadchodzącej prawicowej mobilizacji zaplanowanej na sobotę 14 lipca.
Jako żołnierze w wojnie przeciwko ISIS, którzy stracili w niej wielu przyjaciół, w tym ośmioro obywateli brytyjskich, chcemy postawić sprawę jasno: Tommy Robinson, Angielska Liga Obrony (EDL), Generation Identity oraz Football Lads Alliance (FLA) nie są częścią walki z islamskim ekstremizmem. Starają się oni wyłącznie zaszkodzić sprawie.
Podobnie jak reszta skrajnej prawicy, Robinson nie oferuje żadnych rozwiązań - wyłącznie nowe podziały.
Jest prawicowym zawodowym politykiem, który zaczynał w neonazistowskim BNP (Brytyjskiej Partii Narodowej), założył EDL i brytyjską Pegidę. Dopiero od niedawna stara się prezentować jako niezależny dziennikarz.
Nie jest nim. Zamiast tego zajmuje się budowaniem ruchu, którego charakter można wywnioskować z jego dotychczasowych powiązań takich jak Generation Identity - grupa składająca się z "byłych" neonazistów.
Brutalny islamski ekstremizm spod znaku Al-Kaidy czy ISIS nie jest częścią tradycyjnego islamu. Jest jedynie niedawnym zjawiskiem, które przybrało na sile dopiero od lat 50. XX wieku.
To, co znamy jako islamski fundamentalizm, również nie jest tradycyjną częścią islamu. Ma on niewiele ponad sto lat i przybrał obecny rozmiar w ciągu ostatnich pięćdziesięciu.
Mimo, iż należy opierać się tym reakcjonistycznym ruchom, islam sam w sobie nie jest religią ani lepszą ani gorszą w swej doktrynie niż żadna inna większa religia.
Kiedy sprzeciwiamy się islamskiemu faszyzmowi, musimy dokładnie określać to, jakim grupom czy osobom stawiamy opór.
Prawica nie jest tym zainteresowana. Celowo szkaluje wszystkich muzułmanów, oskarżając ich o wspieranie dżihadyzmu i chęć rzekomego najazdu na kraje nie-muzułmańskie.
Prawica prowokuje napięcia między muzułmanami a nie-muzułmanami dla celów rasistowskich − ponieważ muzułmanie najczęściej nie są biali − po czym używają tych napięć i poczucia braku zaufania jako budulca prawicowego ruchu, w którym kozłami ofiarnymi są najpierw mniejszości rasowe, później inni.
Takim samym wzorcem działania posługują się skrajnie prawicowe grupy na całym świecie. Tworząc społeczeństwo, w którym muzułmanie czują się niemile widziani i zagrożeni, prawica spędza nowych rekrutów dla ekstremistów.
Jeśli szczerze obawiasz się segregowanych społeczności, to winę za ich powstanie ponosi ruch New Labour i rządy Torysów, którzy pozwolili na segregację, a nawet ją ułatwiali. Wesprzyj socjalistyczne rozwiązanie: zjednoczone, równe społeczności oraz laicką edukację.
Jeśli szczerze obawiasz się gangów molestujących kobiety i dziewczynki, to winę za ich działalność ponosi ruch New Labour i rządy Torysów, którzy przyzwalali na brak szacunku czy wzglądu na potrzeby dziewcząt i kobiet klasy robotniczej. Wesprzyj socjalistyczną odpowiedź na klasizm i zaniedbanie oraz odpowiednie finansowanie dla służb socjalnych.
Jeśli szczerze obawiasz się islamskiego ekstremizmu:
Wywieraj presję na rząd do zerwania wszelkich więzi z Arabią Saudyjską (której system prawny jest niemal identyczny do doktryn ISIS), największego eksportera ekstremistycznej ideologii.
Wywieraj presję do zerwania wszelkich więzi z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który żywił ISIS, a następnie sprzymierzył się z nimi by zaatakować Kurdów, wspiera dżihadystów w Syrii i buduje system coraz bardziej reakcjonistycznego, fundamentalistycznego prawa w Turcji.
Szukaj rozwiązań i sprzymierzeńców z samych społeczności muzułmańskich oraz imigranckich, które najbardziej cierpią z powodu ekstremizmu.
YPG nie pokonało ISIS wynosząc jedną religię nad pozostałe czy jedną rasę ponad inną, ale poprzez swoją ideologię świeckiego, demokratycznego, wielo-religijnego, wielorasowego socjalizmu.
Lewicowe idee i polityka przyniosły koniec ISIS w północnej Syrii. Tak samo będzie z walką przeciw ruchom ekstremistycznym tu, w Wielkiej Brytanii.
Alexander Norton
Callum Ross