Sekcja FA ŁódźZapowiedzi

22 marca Łódź – Internacjonalizm jako kierunek działań feminizmu kurdyjskiego.

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego porozmawiamy o
internacjonalnym feminizmie kurdyjskim i demokratycznym konfederalizmie na przykładzie Rożawy, przedstawimy herstorię, która umożliwiła powstanie Autonomii w Północno-Wschodniej Syrii oraz systemowych rozwiązaniach wprowadzonych na tych terenach w kierunku wolnościowego społeczeństwa.

Patriarchat, zniewolenie kobiet, dyktatura korporacji, kult pieniądza,
wykluczenie mniejszości etnicznych, kulturowych, seksualnych lub
jakichkolwiek innych, układy w gospodarce, wyższość biznesu nad dbaniem o naturę i człowieka – to nasza codzienność. To problemy, przez które wyzwaniem jest całkowicie nie zgubić sensu naszych aktywności, pracy, uśmiechu lub grymasu na twarzy.

Wymienione problemy są zadziwiająco podobne, niezależnie od tego, w jakim kraju żyjemy. To problemy na skalę ogólnoświatową. Ich nasilenie bywa różne, ale zawsze są obecne.

W 2012 roku na Bliskim Wschodzie, na terenach, na których toczyły się walki między nowopowstałymi radykalnymi organizacjami islamskimi a siłami reżimu prezydenta Bashara al-Assada, Kurdyjki i Kurdowie wywalczyły_li sobie możliwość utworzenia Autonomii, która pod wieloma względami osiągnęła coś więcej niż jakiekolwiek europejskie siły demokratyczne. 9 października 2019 roku, z rozkazu prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, armia turecka, za cichym przyzwoleniem Donalda Trumpa oraz polityków „cywilizowanego” świata, zaatakowała Autonomię Rożawy. Pod
pretekstem dbania o bezpieczeństwo Turcji, Erdogan dokonał czystki etnicznej, którą nadal kontynuuje, na społecznościach kurdyjskich i innych grupach zamieszkujących Rożawę (Asyryjczykach, Chaldejczykach, Aramejczykach, Turkmenach i Czeczenach), dążąc do powrotu dyktatorskiego imperium z jedną religią i jednolitym posłusznym społeczeństwem. To kolejny raz, kiedy autorytaryzm i nacjonalizm prowadzą do śmierci tysięcy niewinnych osób.

Niestrudzenie, w ostatnich latach tysiące Kurdyjek z kobiecych ruchów kurdyjskich postawiły skuteczny opór Państwu Islamskiemu, walcząc z dyktaturą szowinizmu, mizoginii, fanatyzmu religijnego, narażając swoje życie, często również je tracąc. Autonomiczna Administracja Północno-Wschodniej Syrii stoi w opozycji do imperializmu, państw policyjnych i faszyzmu monetarnego.

Rożawa pokazała, że inna rzeczywistość jest możliwa. Na okupowanych terenach powstał prawdziwy wolnościowy ruch, który doprowadził do rewolucji nazywanej rewolucją kobiet. Wprowadza się tam w życie idee równości i sprawiedliwości społecznej. To projekt polityczny oparty na równości płci, w którym kobiety są, na równi z mężczyznami, włączane we wszystkie procesy decyzyjne. Rożawa to przykład na to, jak można zjednoczyć oddolne i wieloetniczne społeczności tak, aby każda grupa mogła uczestniczyć w procesach politycznych. Traktujemy tę sytuację bardzo osobiście. Bo sprawa kurdyjska to również nasza sprawa. To sprawa kobiety, która chce żyć wolno, to sprawa matki, która chce zadbać o bezpieczeństwo dziecka, to sprawa lokatorki, która walczy przeciwko eksmisjom. To sprawa osób chcących żyć inaczej niż wedle narzucanych norm i zasad. To sprawa nas wszystkich, którzy nie zgadzamy się na to, gdy ktoś nam mówi, co możemy, a czego nie, ze względu na to, w jakim ciele jesteśmy urodzone. To sprawa również ekologii i walki z nieetycznymi inwestycjami. Jedna z działaczek YPJ, zapytana, jak można im pomóc, powiedziała „róbcie u siebie to, co my tutaj”. Wywieranie presji na polityków to słuszna droga. Jednak niezależnie od tego musimy robić swoje – codziennie. W swoim apelu Kurdyjki wzywają do solidarności kobiet jako kluczowego narzędzia walki z wszelkimi formami opresji – wojny, patriarchatu, zniewolenia i nierówności. Dlatego Rożawa to nasza wspólna sprawa.

Dlatego walczymy o nią wspólnie, część z nas na Bliskim Wschodzie, część w każdym miejscu na świecie. Każda z nas może być częścią zmiany, jaką jest Rożawa, domagając się wolności, równości i sprawiedliwości społecznej w swoim codziennym życiu.

„Niech nasze głosy się zjednoczą, zjednoczone zwyciężymy.
Jin, jiyan, Azadi! Kobieta, życie, wolność!”

Jesteśmy feministyczną grupą, działającą na rzecz promowania idei
feminizmu internacjonalistycznego oraz rożawskiego konfederalizmu demokratycznego. Jesteśmy częścią kampanii Women Defend Rojava.

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *