WyróżnioneSekcja FA Kraków

Kongres Anarchistyczny BEZ PAŃSTWA : “Spełniające się marzenia – z historii polskiego ruchu anarchistycznego

Wykład Adriana Sekury pt. „Spełniające się marzenie – z historii polskiego ruchu anarchistycznego” odbył się 19 września 2020 roku w Krakowie w ramach Kongresu „Bez Państwa: w 10 rocznicę śmierci Rafała Górskiego” (19-20.09.2020). Wydarzenie zorganizowali Federacja Anarchistyczna s. Kraków, zinelibrary.pl oraz Warsztat (Niezależne Centrum Społeczno-Kulturalne w Krakowie). Oprócz wykładów odbyły się również targi (książek i prasy), a towarzyszyły im wystawy: główna poświęcona Rafałowi, druga ukazywała rozwój prasy anarchistycznej (w tym zinów) w Polsce, trzecią były komiksy Badyla, a do tego dwie mniejsze wystawy poświęcone niezależnym inicjatywom: pismu Inny Świat oraz wydawnictwu Oficyna Trojka.

Adrian Sekura: Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania historyk i fotograf. Od kilkudziesięciu lat bada i pisze o zapomnianych wydarzeniach z dziejów miasta Łodzi, anarchizmu i lewicy. Autor książki „Rewolucyjni Mściciele. Śmierć z browningiem w ręku, twórca i działacz wielu inicjatyw społecznych i ekologicznych”.

——————————————————————————–

Opis wykładu: Wspomnienia Eliezera Hirszauge stanowią wyjątkową dokumentację historii ruchu anarchistycznego w Polsce. Jest to zarazem opowieść o idei rodzącej się wśród społeczności żydowskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz działającej wówczas w kraju Anarchistycznej Federacji Anarchistycznej, w skład której wchodzili zarówno Polacy jak i Żydzi. Pamiętniki Eliezera Hirszauge to niezwykle cenne źródło informacji jeżeli chodzi o badania, odkrywanie tożsamości i historii radykalnej lewicy w okresie międzywojennym. Jest to też historia życia jednostki na tle ciężkich losów osób pozostających na marginesie społeczeństwa przez swoje poglądy i narodowość przed, w trakcie i po II wojnie światowej. Choć wspomnienia te zostały spisane 60 lat temu, nadal są niezwykle aktualne, obrazują problemy każdego człowieka, który ma wpływ na formowanie się ruchów społecznych. Są opowieścią o wierności swoim ideom i przekonaniom w czasach pokoju i wojny.

Wspierającym projekt wydania tej pozycji w języku polskim przyświecała chęć uzupełnienia luki jaką był praktyczny brak pozycji mówiącej o dziejach ruchu anarchistycznego w latach trzydziestych w Polsce. Było to zadanie tym trudniejsze, że polska wersja książki napotkała na swojej drodze problemy odsuwające w czasie jej wydanie. Musieliśmy zmierzyć się ze zmianami w zespole redakcyjnym i problemami finansowymi. Powstanie książki nie byłoby możliwe bez zaangażowania i pomocy wielu osób i oddanych swojej pracy członków zespołu oficyny wydawniczej Trójka, którym chcemy serdecznie podziękować. Wszystkich nazwisk nie sposób tutaj wymienić. Jednak te 5 lat starań o książkę nie poszły na marne i dzięki tak długim pracom nad publikacją jesteśmy pewni, że jest to pozycja starannie przygotowana i dokładnie dopracowana. Spełni wymagania osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tematem ruchów anarchistycznych oraz specjalistów znających dzieła klasyków tego ruchu.

Książka ta została wydana w oryginale, w Izraelu w 1953 roku pod tytułem: „Realizacja marzenia. Ruch anarchistyczny Polsce – wspomnienia i komentarze”. Jest to zbiór szkiców będących doskonałym, malowniczym opisem dziejów anarchizmu w Polsce przed drugą wojną światową, a także losów społeczeństwa żydowskiego przed i w trakcie wojny. Niezwykłym uzupełnieniem do wspomnień są dodane do oryginalnej wersji po 10 latach, wspominki żony, Diny Huzarskiej-Hirszauge, aktywistki i organizatorki biblioteki anarchistycznej w Tel Awiwie. Jest to dodatkowe urozmaicenie książki pokazujące historię ruchu anarchistycznego ze strony działaczki, ale też towarzyszki życia aktywnego działacza. Książka jest dostępna w księgarni Bractwa Trojka: https://bit.ly/3n28lmn

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *