Serwis Informacyjny - PolskaSekcja FA Poznań

STAWIAMY MUR NA PÓŁWIEJSKIEJ – RELACJA Z PROTESTU

W niedzielę 6 lutego w Poznaniu miał miejsce protest przeciwko budowie muru na granicy Polsk-Białoruskiej. Pod hasłem “STAWIAMY MUR NA PÓŁWIEJSKIEJ” zorganizowano akcje-happening wspólnymi siłami osób związanych z grupą Zielona Fala i Rozbratem.

Przy pomocy zielonego płótna w symboliczny sposób zablokowano przejście głównym deptakiem Poznania. Powstały w ten sposób “mur” miał uświadamiać przechodniom i przedstawicielom mediów, z jakimi konsekwencjami wiąże się budowa zapory na granicy.
Z jednej strony mamy do czynienia z katastrofą humanitarną, co starano się pokazać przy próbie pokonania muru przy pomocy drabiny przez “migrantkę”. “Straż graniczna” z jednej i drugiej strony nie pozwalała na pokonanie bariery. Każda ze stron chciała się “pozbyć” niechcianej “migrantki” nie bacząc na jej zdrowie, bezpieczeństwo i życie. Z takimi, ale zdecydowanie bardziej dramatycznymi sytuacjami mamy do czynienia obecnie na granicy. Zainteresowanie opini publicznej zmalała, ale tragedii uchodźców nie ubywa.

 

mur 0

Innym aspektem protestu było wykazanie, jak budowa muru wpłynie na środowisko naturalne. Już dziś przygotowania i pierwszy etap budowy wiążą się z całkowicie niekontrolowaną wycinką drzew – część działań była prowadzona w trakcie stanu wyjątkowego, kiedy obecność mediów i relacjonowanie tych działań było uniemożliwione.

mur2

Budowa muru odbije się również na możliwościach przemieszczania się zwierząt i realnie zagrozi ich życiu. Odnotowano już pierwsze przypadki, w których zwierzęta trafiając na zasieki z drutu kolczastego, umierały lub były poranione.
Cały protest, mimo deszczowej pogody spotykał się z przychylnymi reakcjami przechodniów. Akcja stanowiła jeden z elementów ogólnopolskich działań przeciwko budowie muru na granicy.

mur1

Poniżej treść ulotki i komunikatu rozdawanego na akcji

STAWIAMY MUR NA PÓŁWIEJSKIEJ
w ramach ogólnopolskiej akcji

#niedlamuru
Dlaczego?
– Żebyście mogli przekonać się, co mur na wschodniej granicy faktycznie oznacza dla ludzi, a co dla środowiska naturalnego.
– Żebyście zobaczyli w co grają politycy, wybierając fasadowe działania zamiast długofalowej polityki migracyjnej.
– Przyjdźcie zatem w niedzielę o 14:00 i spróbujcie mur przekroczyć, pomalujcie go z nami! Rozglądajcie się przy tym uważnie, być może natkniecie się na wojskowych lub zobaczycie dzikie zwierzęta…
… tymczasem 600 km od nas realna budowa ruszyła. W sercu Puszczy Białowieskiej wyrośnie 50 tysięcy ton stali. Mur rozdzieli na pół ostatni nizinny las Europy. Aby to osiągnąć trzeba stworzyć składy, betoniarnie i parkingi oraz liczne drogi dojazdowe.

Po co to wszystko?

Po NIC:
Jak pokazuje doświadczenie z innych tego typu inwestycji mury, zapory czy płoty nie zatrzymują migracji ludzi. Zwiększają za to możliwości przemytników, niszczą ostoje dzikiej przyrody, ustaje migracja zwierząt. Trudno tak naprawdę przewidzieć, jak dramatyczne w skutkach dla Puszczy będą obecne działania na granicy.
Stalowy mur zwieńczony drutem kolczastym, który ma powstać na 186-kilometrowym odcinku polsko-białoruskiej granicy nie rozwiąże problemów kryzysu humanitarnego. Koszt inwestycji to około 1,6 mld zł. W skład tej kwoty wchodzi 1,5 mld zł na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne.
Dla porównania kwota ta:
– To więcej niż połowa budżetu przeznaczonego na oddłużenie szpitali w 2022r.
– To o ponad 100 mln więcej niż wartość papierów wartościowych i obligacji, które rząd deklaruje przekazać w 2020 r. na Szkolnictwo
Wyższe, Agencję Badań Medycznych i Narodowy Fundusz Zdrowia razem wziętych.
– To tyle ile wydatki całej Metropolii Zagłębia i Górnego Śląska
przeznaczone na transport i komunikację miejską w 2022 r.
(linki do źródeł na dole strony)

W kwestii Puszczy Białowieskiej rząd po raz kolejny od 2017 r. (masowa wycinka pod pretekstem gradacji kornika drukarza) wykazuje się kompletną ignorancją i niekompetencją w imię kłamliwej propagandy sukcesu oraz indywidualnych zysków.
– Pokażmy swój sprzeciw! Budujmy sprawiedliwą politykę migracyjną, nie mur!
– Przeznaczmy kwotę 1,6 miliarda złotych na ochronę życia i zdrowia osób przymusowo migrujących, nie na dewastację ostatnich zakątków dzikiej przyrody!

Na liście UNESCO jest ponad tysiąc obiektów z całego świata, w tym 16 znajduje się na terenie Polski. Puszcza Białowieska jest jedynym obiektem przyrodniczym na terenie tego kraju. Obowiązkiem Polski jako strony Konwencji UNESCO z 1972 r. dotyczącej Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego, jest ochrona Puszczy Białowieskiej przed zniszczeniem i zachowanie jej w niezmienionej postaci dla przyszłych pokoleń

#niedlamuru

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/niedlamuru

Co możesz zrobić?
– Organizuj protesty, dyskutuj, nagłaśniaj!
Podpisz petycję:
https://dzialaj.greenpeace.pl/nie-dla-muru
Bojkotuj? firmy zaangażowane w ten zbrodniczy projekt:
Polimex- Mostostal S.A.,
Mostostal Siedlce spółka z o.o.
Węglokoks S.A.
Budimex S.A.
Unibep S.A.
Budrex Sp. z o.o.
Bojkotuj strategicznych inwestorów firmy BUDIMEX.S.A.
Ferrovial Construction International SE
Aviva OFE Aviva Santander
Nationale Nederlanden OFE
– Pozostałych akcjonariuszy:
OFE PZU Złota Jesień , OFE Aegon, OFE MetLife, OFE UNIQA, OFE Allianz Polska, OFE Generali, OFE PKO BP Bankowy, Norges Bank (Government of Norway), TFI Aviva Investors Poland S.A., TFI NN Investment Partners S.A, OFE Pocztylion Arka, TFI PKO S.A. TFI PZU S.A., TFI Skarbiec S.A. TFI Santander (d. BZ WBK) S.A. TFI Generali Investment S.A. TFI Uniqa S.A. TFI Allianz Polska S.A. TFI Pekao S.A. TFI Millennium S.A. TFI Investors S.A. TFI Ipopema S.A. TFI MetLife S.A.TFI Esaliens S.A. (d. Legg Mason) TFI Rockbridge S.A. Artur Popko DFE PKO TFI BNP Paribas S.A.DFE Nationale-Nederlanden TFI AgioFunds S.A. TFI Opera S.A. DFE Allianz TFI BPS S.A.

Źródła danych porównawczych
1.https://serwisy.gazetaprawna.pl/…/8324010,dlugi…

2.https://niezalezna.pl/419117-500-mln-zl-na-szkolnictwo…

3.https://katowice.tvp.pl/…/ponad-164-mld-zl-wydatkow-w…

 

 

www.rozbrat.org

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *