Sekcja FA ŁódźZapowiedzi

27 październik Łódź – Rożawa wolny Kurdystan w ogniu tureckiej inwazji

Podczas niedzielnego spotkania prelegenci, Paweł Ziółkowski i redaktorzy portalu Kurdystan.info opowiedzą o teoretycznych i historycznych inspiracjach demokratycznego projektu Rożawy, codziennym funkcjonowaniu kurdyjskiej autonomii, jak również sytuacji jej mieszkańców w obliczu rozpoczętej 9 października tureckiej inwazji.

Od siedmiu lat w północnej Syrii, znanej też pod kurdyjską nazwą Rożawa trwa demokratyczny projekt społeczny obejmujący równość płci, prawa mniejszości, wolność religijną, spółdzielczość i demokrację bezpośrednią. Wraz z sukcesami jego zbrojnego ramienia – Syryjskich Sił Demokratycznych w wojnie z terrorystycznym państwem islamskim projekt ten powiększał się o kolejne wyzwolone tereny.

Dziś, gdy mieszkańcy Rożawy zdradzeni przez swych amerykańskich sojuszników stali się celem brutalnej inwazji armii tureckiej i wspierających ją islamistów, ta enklawa wolności zbudowana w oparciu o oddolną samoorganizację swych mieszkańców znalazła się znów w centrum zainteresowania świata.

Paweł Ziółkowski – dziennikarz, instruktor sztuk walki i działacz społeczny związany z ruchem anarchistycznym. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim. Redaktor portalu Wspieram Kurdyjską Rewolucję w Rojavie , autor posłowia do książki „Rewolucja w Rożawie. Demokratyczna autonomia i wyzwolenie kobiet w syryjskim Kurdystanie” wydanej przez Oficynę Bractwa Trojka w tym roku.

Kurdystan.info – to działający od lutego 2016 roku portal informacyjny, opisujący sytuację w Rożawie i międzynarodową kampanię wsparcia dla demokratycznego projektu syryjskich Kurdów. W dniach tureckiej napaści na Rożawę portal stał się główną platformą komunikacji i koordynacji dla organizatorów akcji solidarnościowych z Kurdami.

Niedziela, 27 października, godz. 16 – 20
“Niebostan”, Piotrkowska 17, Łódź
Wstęp wolny!

W czasie wykładu będzie można nabyć następujące pozycje książkowe:
“Rewolucja w Rożawie”
“W stronę demokracji bezpaństwowej”
“Droga w nieznane”

https://www.facebook.com/events/941845289524276/

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *