FASekcja FA Łódź

Rożawa – Wolny Kurdystan w ogniu tureckiej inwazji. Relacja ze spotkania

W dniu 27 października 2019 roku odbyło się spotkanie poświęcone aktualnej sytuacji Autonomicznej Administracji Północnej i Wschodniej Syrii, zwanej potocznie Rożawą. Głównym organizatorem była Federacja Anarchistyczna Łódź we współpracy z redaktorem portalu Wspieram Kurdyjską Rewolucję w Rożawie i łódzkimi Kurdami. Uczestnikami dyskusji byli przedstawiciel społeczności kurdyjskiej, kurdyjski demokratyczny patriota (jak siebie określa) – Murat Yigit i redaktor portalu Wspieram Kurdyjską Rewolucję w Rożawie – Paweł Ziółkowski. Niestety nie dotarli z Warszawy przedstawiciele portalu Kurdystan.info. Dyskusję prowadził przedstawiciel łódzkiej Federacji Anarchistycznej. Paweł Ziółkowski przybliżył ostatnie sto lat zmagań Kurdów z Turcją, sytuację społeczności rozdzielonej między cztery państwa oraz obecną sytuację w Rożawie.
Murat Yigit również mówił o historii Kurdów na Bliskim Wschodzie. Przede wszystkim opowiadał o swoich doświadczeniach, jako Kurd mieszkający pod rządami Turcji. Oprócz historii relacji Kurdów z Turcją i Syrią, goście mogli się zapoznać z ideą demokratycznego konferedalizmu w Rożawie, z rolą kobiet w walce i budowaniu oddolnej demokracji. Na zakończenie spotkania odbyła się projekcja filmu dokumentalnego Zrodzeni z konieczności. Oblicza frontu walki przeciwko ISIS” reż. Joey Lawrence’a (tłum. Mikołaj Kornowicz, Marcin Boryczko) nakręconego w 2017 roku. Można było też kupić książki dotyczące Rożawy, dostarczone przez Oficynę Bractwa Trojka. Dziękujemy panelistom Pawłowi Ziółkowskiemu i Muratowi Yigit, wszystkim, którzy pomogli zorganizować spotkanie w tym m.in. pracownikom lokalu Niebostan i Oficynie Bractwa Trojka za książki oraz licznym gościom za przybycie.

FA Łódź

Relacja z wykładowej części spotkania dostępna jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=OmARjVOOtas&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0yueyGNQJ0dCZQxWx8oX2iny5Tst6qMvIPw1LmnEZiJxUhvxsvoQJjrX4

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *