Poradnik aktywisty

Jak zorganizować spotkania dyskusyjne, pokaz filmowy, prelekcje?

Sposób zorganizowania spotkania uzależniony jest od jego formy (pokaz filmowy, panel dyskusyjny, prelekcja) i charakteru (publiczny, prywatny). Jeżeli chcemy robić coś publicznie pierwszym i kluczowym elementem jest znalezienie odpowiedniej sali (domu kultury, świetlicy, małego kina, pubu itp.). Bardzo często właściciele takich miejsc udostępniają je za niewielką opłatą lub wynajmują gratis licząc na darmową reklamę. Jeżeli jest to pokaz filmowy, musimy oczywiście dysponować rzutnikiem (zazwyczaj są one na wyposażeniu takich miejsc, lub próbować je wypożyczyć od kogoś znajomego). Kolejnym krokiem jest odnalezienie odpowiedniego filmu i tu pomocnym będzie serwis Alter Kino http://alterkino.org/, który posiada bardzo duży wybór naprawdę dobrych pozycji. Teraz pozostaje przygotować odpowiedni plakat i rozkleić go w widocznych miejscach (szkoła, dom kultury, akademiki, Uniwersytet itp). Warto też nadać jakąś nazwę całemu przedsięwzięciu np. ”Klub Myśli Nieoswojonej”, „Wolnościowy Klub Filmowy, „Alternatywny Klub”.

Trzeba też powiadomić o całym przedsięwzięciu lokalne media wysyłając do nich maile pierwszy raz na tydzień, a drugi dwa dni przed pokazem. Adresy do lokalnych mediów można znaleźć w internecie. Najlepiej nie pobierać żadnych opłat za wejście, a jedynie ustawić puszkę informując, że zebrane w ten sposób pieniądze pójdą na kolejną imprezę. Całość musi zostać oczywiście oficjalnie otwarta kilkoma zdaniami wstępu. Na zakończenie warto umożliwić ewentualną dyskusję czy podsumowanie. Podobnie ma się sprawa z zaproszonym prelegentem (osoba z jakiejś aktualnej kampanii (antyatomowa, antyrepresyjna itp.) lub np. redakcję jakiegoś pisma czy serwisu wolnościowego). Wystarczy trochę poszukać w internecie.

Oczywiście możemy zorganizować również pokaz filmu czy dyskusję w domowym zaciszu dla grupy znajomych i również w ten sposób przebić się z jakimś ważnym przekazem.

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *