Poradnik aktywisty

Klejenie plakatów

Gdzie znaleźć wzory plakatów?

Najprościej ściągnąć je z adresu: http://www.mediafire.com/?q1j584iv0hmhe14 i następnie wydrukować na drukarce laserowej. Nie zalecamy drukarek atramentowych, gdyż w większości przypadków ich tusz pod wpływem wilgoci rozpływa się.


Jak zrobić klej?

Do klejenia plakatów możemy wykorzystać kupiony w markecie budowlanym lub sklepie z tapetami specjalistyczny klej do tapetowania w cenie od 5 zł za paczkę, która powinna nam starczyć na kilka razy.

Jeżeli chcemy wykonać go we własnym zakresie i do tego mieć produkt ekologiczny potrzebujemy jedynie wody i mąki ziemniaczanej (do kupienia w każdym sklepie ok 2 zł). Mąkę ziemniaczaną rozrabiamy w naczyniu z zimną wodą a następnie dodajemy do niej wrzątek wlewając go powoli i mieszając by nie powstały grudki. Proporcje to jedna szklanka rozrobionej mąki z zimną wodą i pół szklanki wrzątku. Uwaga! Klej po wystygnięciu staje się gęstszy, tak więc należy zostawić pewną “rezerwę”. Jeśli mimo to jest za gęsty, wystarczy go rozrzedzić ciepłą wodą. “Pierwszy klej” nigdy nie jest idealny, wraz z doświadczeniem dojdziesz do perfekcji. Jeżeli dysponujemy drobno skruszoną jarzeniówką lub żarówkami możemy dosypać je do powstałego kleju co dodatkowo zabezpieczy plakat przed zerwaniem. Tak przygotowany roztwór chłodzimy w lodówce lub czekamy do wystygnięcia (film instruktarzowy http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-klej-z-maki). Przygotowany klej przelewamy do niewielkiego wiaderka, które najlepiej włożyć do reklamówki i w ten sposób ruszyć z pędzlem i plakatami w miasto. Możemy również przelać klej do butelek np. po płynie do zmywania „Ludwik” i przez naciskanie na butelkę nanosić go na klejoną powierzchnię. Po przyklejeniu plakatu ważne jest by posmarować go również klejem z zewnątrz co dodatkowo go zabezpieczy. Przygotowany klej nadaje się przez 24h do użytku.


Gdzie i kiedy kleić?

Oczywiście najlepiej kleić plakaty późnym wieczorem gdy ludzi na mieście jest niewielu. Należy pamiętać, że naklejanie ich poza wyznaczonymi do tego celu miejscami (słupy ogłoszeniowe) jest karalne zazwyczaj mandatem w wysokości 100 zł. Dla tego najlepiej udać się na plakatowanie w 3 osoby. Jedna nanosi klej druga przyczepia plakat a trzecia obserwuje czy na horyzoncie nie pojawia się straż miejska lub policja. Warto wiedzieć o tym, że w centrach dużych miast są również kamery i w ten sposób można namierzyć plakatujących. Ubrudzone klejem ubranie w czasie plakatowania bardzo łatwo się spiera i po kleju nie zostaje żaden ślad.

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *