Sekcja FA ŁódźZapowiedzi

29 sierpnia Łódź – Rocznica likwidacja Getta Litzmannstadt

29 sierpnia 1944 roku zakończyła się likwidacja Getta Litzmannstadt. Ostatni spośród 70 tysięcy Żydów, którym udało się przetrwać ponad cztery lata morderczej pracy, głodu, chorób, represji i deportacji, zostali załadowiani do bydlęcych wagonów na stacji Radegast i wyruszyli w ostatnią podróż – do obozu zagłady Auschwitz – Birkenau. W niecały rok później światowe mocarstwa pokonały niemiecki nazizm. Świat odetchnął z ulgą, przekonany że zbrodnicza doktryna faszyzmu i dyskryminacji rasowej, która zbudowała krematoria Brzezinki i zasieki łódzkiego getta, została raz na zawsze pogrzebana pod gruzami berlińskiej Kancelarii Rzeszy, wraz ze zwłokami swego twórcy. Świat opłakał ofiary i osądził zbrodniarzy, w myśl zasady “Nigdy więcej faszyzmu” wyrytej na murach łódzkiego pomnika nazistowskich zbrodni.
29 sierpnia 2016 roku zakończyła się pierwsza faza tureckiej operacji “Tarcza Eufratu”. Wspierane przez ciężką artylerię czołgi tureckie wkroczyły na tereny kurdyjskiej automonii, zabijając kilkuset cywilów. Tysiące innych zmuszone zostało do ucieczki groźbą czystek etnicznych i śmierci z rąk islamskich fanatyków, po cichu wspieranych przez reżim w Ankarze. Hasła narodowej supremacji i walki o przestrzeń życiową znów pojawiły się na sztandarach najeźdźców.
Po 76 latach od likwidacji Getta Łódzkiego, jego teren wciąż tkwi jak blizna w sercu miasta, blizna przypominająca o zbrodni dokonanej na jego mieszkańcach w imię ideologii rasowej wyższości i nacjonalistycznych rojeń o zdobyciu przestrzeni życiowej dla “narodu panów”. Dlatego, zbierając się na jego gruzach, krzyczymy: “Przecz z faszyzmem i nacjonalizmem!” Dlatego zwalczamy i będziemy zwalczać te zbrodnicze ideologie wszędzie, gdzie się odrodzą.
Czcząc minutą ciszy ofiary hitlerowskich zbrodni sprzed lat, ofiarujemy nasze wsparcie i solidarność wszystkim tym, którym z powodu nacjonalistycznej ideologii grozi dziś głód, śmierć czy wypędzenie.
Federacja Anarchistyczna Łódź
Sobota, 29 sierpnia, godzina 17:30
Stacja Radegast
aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12,
Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *