WyróżnioneFASekcja FA PoznańZielona Fala

W OBRONIE DOLINY BOGDANKI I SOŁACZA NIE CHCEMY CHLEWNI DLA BOGATYCH!

Sołacz i otoczenie rzeki Bogdanki to jedne z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Poznaniu – część tzw. zachodniego klina zieleni. Dzielnica cechuje się szczególnym rodzajem zabudowy i układem urbanistycznym. Od kilku lat obszar ten jest atakowany przez deweloperów. Pojawia się kolejne zagrożenie.

Presja ze strony deweloperów na atrakcyjny ekologicznie teren Sołacza jest coraz większa. Dla przykładu na lewym brzegu Bogdanki – na wysokości ul. Drzymały – powstały nowe budynki mieszkaniowe, bezpośrednio wchodząc na obszar, który powinien być chroniony. Aktualnie wiadomo, że na ul. Pułaskiego ma powstać także wielokondygnacyjny budynek (sześć poziomów od ziemi plus taras, łącznie 15 m), który zmieni charakter zabudowy tej części Sołacza. W budynku mają znajdować się wyłącznie duże mieszkania dostępne tylko dla najbogatszych klientów. Jego wybudowanie oznacza kolejny krok ku przestrzennej i ekologicznej degradacji tego rejonu miasta, który stanowi ważny element w walce ze smogiem. Zagrożony jest m.in. okoliczny drzewostan znajdujący się w otulinie zachodniego klina zieleni, który jest w stanie oczyszczać powietrze i magazynować dwutlenek węgla. Powstanie tego wielokondygnacyjnego budynku stanie się precedensem dla podobnej zabudowy, otwierając drogę deweloperom do wznoszenia podobnych budynków na okolicznych działkach i bezpowrotnie zmieniając mikroklimat tej spokojnej, zielonej dzielnicy, a tym samym całego miasta Poznania.

Za wspomnianą inwestycją stoi firma Duda Development sp. z o.o., związana kapitałowo z Duda Holding, wcześniej znanym jako Polski Koncern Mięsny Duda. Obecnie Holding w dalszym ciągu zajmuje się przemysłową hodowlą świń. Nagromadzony z eksploatacji zwierząt kapitał jest dziś transferowany do sektora nieruchomości. Firma wymienia swoje inwestycje: osiedle Nowe Złotniki pod Poznaniem, Palacza Office Center oraz Fyrtel Wilda w Poznaniu. Pułaskiego 19 ma być kolejną zdobyczą mięsnego potentata Dudy.

Oskarżamy Dudę o nieekologiczne postępowanie z dwóch zasadniczych powodów:

  • Po pierwsze, kapitał ten powstał i funkcjonuje w oparciu o przemysłowy chów zwierząt. Fermy przemysłowe są jednym z najbardziej znaczących emitentów gazów cieplarnianych – przede wszystkim metanu, co przyczyna się bezpośrednio do katastrofy klimatycznej. Są one także źródłem wielu substancji toksycznych dla środowiska jak np. amoniak i siarkowodór. Rozwój ferm przemysłowych prowadził i prowadzi do setek protestów społeczności wiejskich, które narażone na smród, zanieczyszczenia wód, plagowe ilości insektów i gryzoni, są narażeni na zagrożenia epidemiczne. Wreszcie, Duda pieniądze swoje zdobył na eksploatacji i cierpieniu zwierząt.

  • Po drugie, świński kapitał zamierza przyczynić się do dalszej degradacji Sołacza i doliny Bogdanki. W momencie, kiedy mieszkańcom i mieszkankom Poznania brakuje terenów zieleni i przyjaznych przestrzeni, przez co wszyscy zmagamy się z skutkami smogu i cierpimy z powodu wysokich temperatur, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie naszego miasta.

Nie chcemy „Świńskiego fyrtla” na Sołaczu!

Nie chcemy chlewni dla bogaczy!

Federacja Anarchistyczna s. Poznań

Zielona Fala

signal 2023 10 30 09 25 56 489

signal 2023 10 30 09 25 56 491

www.rozbrat.org

 

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *