Sekcja FA Kraków

Kraków – Apel lokatorów przy ulicy Dietla 21

W kamienicy przy ul. Dietla 21 od 3 lat są prowadzone prace remontowe. Od października lokatorzy zostali pozbawieni gazu, wyburzono także kominy a w najbliższy poniedziałek 9 listopada planowana jest rozbiórka balkonów, co de facto pozbawi część mieszkańców dostępu do mieszkań (mieszkania znajdują się w oficynie z wejściem wyłącznie z balkonu). Prace remontowo- budowlane przeprowadzane są w taki, że bezpośrednio narażają lokatorów na utratę zdrowia lub nawet życia.
Kamienica została zreprywatyzowana, 2006 r. a później kilkukrotnie ją sprzedawano. W 2017 r. nieruchomość kupiła spółka KG Inwestment. W 2019 roku sprzedano mieszkania wraz lokatorami. Nowi właściciele oznajmili, że to jest ich własność prywatna, a mieszkańcy mają się wyprowadzić. Lokatorom, którzy postanowili pozostać w mieszkaniach wręczono trzy letnie wypowiedzenia.
Załączone filmy zostały nagrane przez mieszkańców kamienicy.

Poniżej zamieszczamy apel lokatorów przy ulicy Dietla 21 w Krakowie.

„Lokatorzy kamienicy przy ul.Dietla 21

Bardzo prosimy o interwencję w sprawie zreprywatyzowanej kamienicy przy ul. Dietla 21.
Nasze życie zamieniło się w koszmar! W 2006r. kamienica została zreprywatyzowana, potem kilkukrotnie ją sprzedawano. W 2017r. kamienicę nabyła spółka KG Inwestment Sp. z o.o Sp. komandytowa 31-011 Kraków ul. Szczepańska 7/4.Od tego czasu zaczęło się nękanie i zastraszanie. Oznajmili nam, że kamienica jest prywatna i mamy się wyprowadzić, bo to jest ich własność (wszyscy mamy decyzję na mieszkania z Urzędu Miasta Krakowa), a jak nie to podniosą nam czynsz o 100% (sprawy o podwyżkę czynszu ciągną się od dwóch lat w sądach), albo sprzedadzą mieszkania razem z nami i tak też się stało. W 2019r. sprzedano mieszkania wraz z nami – lokatorami. Nowi właściciele również oznajmili, że to jest ich prywatna własność i mamy się wyprowadzić (nie interesuje ich gdzie!). Nie udało im się nas wyrzucić więc wręczyli nam 3 letnie wypowiedzenia.
W kamienicy zaczął się kapitalny remont – zostały wyburzone kominy przez to część lokatorów została pozbawiona gazu (sprawa była zgłaszana do gazowni oraz do nadzoru budowlanego).

Od października tego roku ruszyły prace związane z wyburzaniem dachu, weszła ekipa i zaczęła wciągać przez balkony materiały na linkach, potem rozpoczęto wyburzanie dachu i zrzucanie wszystkiego co popadnie na podwórko (gruz, blachę, deski…), wszystko zrzucano od tak z góry, byle jak (w zał. filmy).
Pracownicy budowlani oznajmili nam, że oni dostali informację, iż kamienica zostało wysiedlona i byli strasznie zdziwieni faktem, że ktoś tu w ogóle mieszka. Zwróciliśmy im uwagę, że prace powinny być zabezpieczone bo tu mieszkają ludzie. W odpowiedzi usłyszeliśmy ” dogadajcie się z właścicielami bo my mamy zlecenie i terminy. Od 09.11.2020r. zaczynamy wyburzać balkony, dogadajcie się z jak będziecie wchodzić do mieszkania, my mamy zlecenie!!!”. Do naszego mieszkania jedyna droga prowadzi wyłącznie przez balkon!!!
Do drzwi balkonowych przyklejono nam kartkę (zał.) z informacją o całkowitym braku dostępu do lokalu.

Nie mamy gdzie się udać, sami już nie wiemy gdzie szukać pomocy. Nadzór budowlany do którego kilkukrotnie wysyłaliśmy pisma nie jest w ogóle zainteresowany naszym losem. W kamienicy mieszkają m.in.: osoba niepełnosprawna (bez nóg) oraz 2 – letnie dziecko.
Bardzo prosimy o pomoc w wyżej wymienionej sprawie, bo to co tu się dzieję to jest dla nas istne piekło!!!

Wyrażamy zgodę na udostępnienie naszej sprawy we wszystkich instytucjach oraz w mediach.

W załączniku:
-zdjęcia
-pisma
-filmy z przeprowadzanych prac budowlanych

Z poważaniem
Lokatorzy kamienicy przy ul .Dietla 21 w Krakowie”

Szczegółowy opis sprawy znajdziecie również w artykule:

https://dziennikpolski24.pl/krakow-kapitalny-…/…/c1-15272428

https://pl-pl.facebook.com/FederacjaAnarchistycznaKrakow/videos/3409577155822330/

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *