WyróżnioneSekcja FA PoznańZapowiedzi

30 Lipiec, Poznań – Jaśkowiak! Dość niewolniczej pracy w Poznaniu!

Piątek, 30 lipca Plac Kolegiacki w Poznaniu
Poznańska Inicjatywa Pracownicza zaprasza na protest i APELUJE do prezydenta Jacka Jaśkowiaka, całego zarządu miasta, rady miasta i wszystkich rajców, aby wpłynęli na Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.
Od blisko trzech lat portierki i portierzy strzegący miejskich budynków zarządzanych przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych nie otrzymali swoich wynagrodzeń. Potwierdziły to prawomocne wyroki sądów pracy. Niestety komornicy nie mają z czego ściągać zaległego wynagrodzenia. Firma, która wygrała przetarg, okazała się nieuczciwa. Umowy z pracownicami i pracownikami podpisywano na tzw. słupy – obywateli Ukrainy, Białorusi i Wietnamu. Publiczne pieniądze zamiast do pracowników, trafiły do kieszeni osób, które wyłonił ZKZL.
Niektórych z portierów i portierek oszukano nawet na ponad 25 tys. złotych. Do tej pory dwie osoby zmarły nie doczekawszy się wypłaty. W dużej części są to bowiem osoby starsze, schorowane, seniorzy dorabiający do niskich emerytur. Niektóre zadłużyły się z tego powodu, nie płacąc czynszu i grozi im eksmisja.
Wobec zaistniałej sytuacji ZKZL został wezwany przez poszkodowanych do zawarcia sądowej ugody i wypłacenia odszkodowania w wysokości utraconego przez nich wynagrodzenia. Na dziś jego wartość sięga już 315 tys. zł i ciągle rośnie. ZKZL uchyla się od tej odpowiedzialności, wystawiają na szwank nie tylko własną reputację, ale także reputację władz miasta i całego Poznania.
Obowiązujący w ZKZL system wyłaniania ofert na usługę ochrony mienia, jak się okazuje, preferował firmy nieuczciwe. Dziś przeciwko nim toczą się dwa postępowania karne, w tym w związku z podejrzeniem o fałszowanie dokumentów i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Ofiarami tej grupy padli też pracownicy w innych miasta – na kilka lat zanim zdarzyło się to w Poznaniu. Jednak bez winy nie są także osoby kierujące Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych – być może zarówno w sensie prawnym, a na pewno w sensie moralnym.
Zarzucamy ZKZL, że:
– Po pierwsze, w trakcie trwania całego procederu, Zarząd przez kilkanaście miesięcy nie przeprowadził żadnej kontroli wobec firmy, która wygrała przetarg. Wcześniej nie sprawdził też jej wiarygodności. Doprowadziło to do sytuacji, że rażąco naruszono zapisy umów zawartych z ZKZL, a dotyczących obowiązku zatrudniania wyłączenie na podstawie umowy o pracę. Ostatecznie ZKZL zerwał umowę z firmą w listopadzie 2018 roku dopiero po tym, jak nadużycia ujawnił związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza.
– Po drugie, zarzucamy ZKZL, że podpisał umowę z firmą, która oferowała cenę za usługę ochrony mienia jednoznacznie wskazującą, iż jej opłacalność jest możliwa tylko w wyniku wyzysku pracy portierek i portierów oraz rażącego naruszenia prawa pracy. W istocie rzeczy z wyzysku tego korzystał ekonomicznie nie tylko zleceniobiorca, z którym podpisano umowę na ochronę miejskich obiektów, ale także ZKZL, jako spółka prawa handlowego, a pośrednio miasto do którego ona w stu procentach należy.
– Po trzecie zarzucamy ZKZL to, że kiedy łamanie praw pracowniczych portierek i portierów wyszło na jaw i było też wiadomo, iż stracili oni swoje wynagrodzenia, szefostwo ZKZL „umyło ręce” i odmówiło pomocy poszkodowanym. Na przykład nie starano się, aby poszkodowane osoby mogły utrzymać zatrudnienie. Wiele z nich szybko zostało zwolnionych, przez następne firmy ochroniarskie.
Domagamy się:
– Aby ZKZL wypłacił poszkodowanym odszkodowanie w równowartości ich zaległych poborów i zwrócił koszty zastępstwa procesowego.
– Aby zrezygnowano w mieście z outsourcingu jako formy zlecania usług i zatrudniania pracowników. System ten co rusz dowodzi, że ma charakter patologiczny oraz prowadzi do naruszeń obowiązującego prawa pracy.
Uważamy, że miasto, jako właściciel (a w jego imieniu zwłaszcza zarząd Poznania), odpowiada za to, co się dzieje w ZKZL – nie tylko jak zarządza się mieniem publicznym i wydaje publiczne pieniądze, ale też jak traktuje się ludzi.
Nie wolno Wam uchylić się od tej odpowiedzialność za jawną niesprawiedliwość i nadużycia, których ofiarami podły poznańskie portierki i portierzy.
OZZ Inicjatywa Pracownicza
https://www.facebook.com/events/880601415863000/?ref=newsfeed
Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *