Serwis Informacyjny - PolskaFASekcja FA PoznańZielona Fala

NIE DLA ZABUDOWY FORTU VIIA

Po raz kolejny powraca temat planowanej zabudowy Fortu VIIa w Poznaniu. Na jego stokach ma powstać dwanaście 5 i 6 kondygnacyjnych bloków. Inwestorem jest deweloper Constructa Plus sp. z o.o. Wyciętych ma zostać 1468 drzew, a kolejnych 1338 przesadzonych. Jest to przykład niszczenia zieleni miejskiej stanowiącej część unikatowego na skalę Polski układu klinowo – pierścieniowego. Dla przypomnienia – jest to układ zieleni, który pozwala na wietrzenie miasta, a w planach adaptacji Poznania pełni decydującą rolę w ograniczeniu negatywnego wpływu zmian klimatu na mieszkańców miasta.

Polityka zarówno ekologiczna jak i społeczna władz Poznania jest coraz bardziej irracjonalna. Spacerując po mieście, na każdym kroku możemy natknąć się na nowe inwestycje deweloperskie. Na każdym osiedlu jest co najmniej jedna powstająca budowla deweloperska. W większości zastępują one resztki obszarów zieleni. Często dzieje się to pomimo już niewydolnych ulic, przedszkoli, szkół i innych ośrodków użyteczności publicznej. Kompletnie nie dba się o dostępność mieszkańców do terenów zieleni takich jak parki albo skwery. 

Nie inaczej jest w przypadku Fortu VIIa. Na przestrzeni ostatnich lat okolica została poddana bardzo silnej zabudowie zarówno mieszkaniowej jak i usługowej. Już w tym momencie ulice na Marcelinie nie są w stanie sprostać rosnącej liczbie samochodów. Dobudowanie kolejnych mieszkań z pewnością ten problem pogłębi.

Cała inwestycja będzie możliwa do przeprowadzenia dzięki dużemu wsparciu prezydenta Jaśkowiaka. Wydał on pozytywną decyzję środowiskową dla inwestycji wraz z postanowieniem o rygorze jej natychmiastowej wykonalności. Dzięki temu Constructa Plus może wnioskować o kolejne decyzje m.in. decyzję konserwatorską i uchwałę Rady Miasta. Zastosowano więc tutaj tzw. Lex Deweloper. Po raz kolejny prezydent pokazuje po czyjej stronie stoi. I z pewnością nie są to mieszkańcy miasta.

Ciekawym faktem jest również, że miasto rozdaje co roku nagrodę Inicjatory, która od kilku lat nosi imię Andrzeja BiałasaTen nieżyjący już społecznik i urzędnik miejski zaangażowany był m.in.w walkę o ochronę Lasku Marcelińskiego przed zabudową mieszkaniowo – usługową oraz budową drogi przecinającej Lasek. W tym roku laureatem nagrody został Wolny Ogród Miejski Bogdanka, którego istnienie pozwala na zachowanie zachodniego klina zieleni w niezmiennej formie. Z tego co mówi prezydent Jaśkowiak – Białas był dla niego wzorem aktywisty społecznego. Nie przeszkadza mu to jednak podejmować decyzje, stojące w sprzeczności z tym, czego pragnął i o co walczył Andrzej Białas. Nie przeszkadza mu to stosować Lex Deweloper, pomimo tego, że wcześniej deklarował, że Poznań będzie miastem bez cięć w ramach Lex Szyszko. Nie przeszkadza mu produkowanie dodatkowej presji na Lasek Marceliński, w którym właśnie w czasie Lex Szyszko z inicjatywy m.in. władz miast jako odpowiedź na wszechobecną wycinkę mieszkańcy i politycy nasadzili 1000 drzewek.

Przyglądamy się planowanej zabudowie Fortu VIIa. Jest ona równie bulwersująca co zabudowa Doliny Bogdanki. Dlatego z pewnością będziemy informowali o tej sprawie i podejmowali działania, jeśli będą potrzebne. Jako mieszkańcy Poznania musimy doprowadzić do sytuacji, gdzie wszystkie kliny zieleni zostaną objęte należną im ochroną.

 

www.rozbrat.org

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *