Sekcja FA PoznańZapowiedzi

4-5 czerwiec, Poznań – Festiwal “Od czytania do działania”

Zapraszamy Cię na festiwal „Od czytania do działania”, który organizujemy w pierwszy weekend czerwca (04-05) na poznańskim Rozbracie (ul. Pułaskiego 21a).
🔴 Czego możesz się spodziewać?
– kiermaszu wydawnictw i zbiorów antykwarycznych
– spotkań z autorami i autorkami
– fascynujących debat
– wystawy
– pokazów filmów
– koncertu i imprezy
– neapolitańskiej wegańskiej pizzy
– wegańskich pycha słodkości
– bezpłatnej zapatystowskiej kawy
Na wszystkie wydarzenia, poza koncertem, wstęp jest wolny.
A konkretnie?
🔴 Kiermasz:
(sobota i niedziela od godz. 12)
Szykujemy dla Ciebie kameralne targi książki, na których spotkasz się z ciekawymi wydawnictwami, zarówno niszowymi, które skradły serca wielu pasjonatów i pasjonatek, jak i tymi, na których nowości wydawnicze czeka cała Polska czytelnicza przebierając nogami. Zawsze jednak będą to te wydawnictwa, które biorą na klatę trudne tematy, zabierają głos w ważnych sprawach i/lub podpowiadają jak wspólnie zbudować inny, lepszy świat.
ALE, to nie wszystko: jeśli masz na swoich półkach książki, które chcesz wypuścić w świat, by znalazły nowy dom, możesz je u nas bezpłatnie wystawić na własnym stoisku. Nieważne, czy jest ich pięć czy pięćset – dla każdej osoby znajdzie się kawałek stołu i wygodne krzesło.
👉 Zgłoszenie wysyłaj na bractwotrojka@gmail.com (w tytule napisz “kiermasz stoisko”, w mailu daj nam znać ile miejsca potrzebujesz)
🔴 Spotkania i debaty:
SOBOTA
—————————————–
Godz. 14.00
⚫ „Czy nadchodzi nowy kryzys mieszkaniowy?” O czyścicielach kamienic, eksmisjach i miejskiej polityce mieszkaniowej pogadamy z aktywistkami lokatorskimi z Poznania i Warszawy. Spotkanie odbędzie się z okazji wydania przez nas książki „Stop eksmisjom. 10 lat Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów”.
Udział wezmą:
Urszula Żurańska i Janusz Baranek z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów
Anastazja Wieczorek-Molga i Renata Bernas z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów
Prowadząca: Marta Rozmysłowicz, działaczka IP związana z Warszawskim Stowarzyszeniem Lokatorów
——————————————–
Godz. 15.30
⚫ Nie przegap też dyskusji „Ruch pracowniczy a walka o klimat. Współpraca czy konflikt?”.
Przyczynkiem do niej jest książka „Przeciw kryzysowi i dewastacji”, wydana przez OZZ Inicjatywa Pracownicza. Na pytanie zawarte w tytule odpowiadać będą działacz pracowniczy i aktywistki ruchu ekologicznego:
Marta Palińska Greenpeace
Antoni Wiesztort 0ZZ Inicjatywa Pracownicza
Weronika Parfianowicz działaczka Inicjatywy Pracowniczej, aktywistka ekologiczna
Dyskusję poprowadzi Łukasz Kawowski z Zielonej Fali.
——————————————–
Godz. 17.00
⚫ Odbędzie się dyskusja pt. „Po co nam dziś ludowa historia?”.
Udział w niej wezmą:
Kacper Pobłocki (“Chamstwo”)
Michał Rauszer (“Bękarty pańszczyzny”)
Jarosław Urbański (“Wiecowniczki”)
Prowadzący: Wojtek Szot (https://www.facebook.com/zdaniemszota).
Więcej informacji:
—————————————–
Godz. 18.30
⚫ Gościć będziemy Przemysława Wielgosza.
“Gra w rasy, czyli w co?”
Książka “Gra w rasy” porusza problem relacji rasizmu i kapitalizmu z perspektywy historyczno-politycznej. W trakcie dyskusji zapytamy o to, w jaki sposób system kapitalistyczny współtworzy i wykorzystuje kategorie rasowe. Zastanowimy się także, czym jest „rasa”. Zapraszamy do dyskusji!”
Spotkanie poprowadzi dr Joanna Karolina Malinowska, UAM.
———————————————
NIEDZIELA
——————————————
Godz. 14.00
⚫ OPOWIEDZ SWOJĄ HISTORIĘ – warsztaty komiksowe
Podczas spotkania będziemy projektować postaci oraz tworzyć własne, krótkie formy komiksowe. Będą ciekawostki, przydatne informacje dotyczące komponowania planszy i kadrów. Wspólnie zastanowimy się jak opowiadać historie, które uczą empatii.
Czas trwania: około 1,5 godz.
Dla kogo: dzieci i młodzież (+9 lat)
Prowadząca: Edyta Bystroń
Szczegóły:
❗Zajęcia odbędą się w przestrzeni ogrodu społecznego WOMB. Wejście znajduje się od strony rzeki Bogdanki.
Link do lokalizacji:
——————————————–
Godz. 14.00
⚫ Homo Narratis (z łac. Człowiek opowiadający)
Dlaczego ewolucja przystosowała nas do snucia opowieści i czytania komiksów, które historie wypromował dobór naturalny i jak tę wiedzę wykorzystuje się w propagandzie i reklamie.
Opowieść z pogranicza antropologii, humoru i strategii marketingowej.
Opowiadający: ЯНЕК
——————————————–
Godz. 15.00
⚫ Angry Workers jest kolektywem zajmującym się krytyczną analizą międzynarodowych walk robotniczych i praktycznym zaangażowaniem w samoorganizację robotniczą. Podczas swojej prezentacji skupią się na tym jak w obecnych warunkach tworzyć strategię rewolucyjną. Wykorzystując teorię składu klasowego przeanalizują okoliczności umożliwiające rozwój walk robotniczych.
W tym celu spojrzymy na strajki, które wybuchały w Wielkiej Brytanii po wprowadzeniu lockdownu oraz na wydarzenia w USA od czasu wystąpień Black Lives Matter i tzw. Striketober (fali strajków z jesieni 2021 r.).
—————————————-
🔴 KONCERT + after
SOBOTA
Godz. 20.30
DZIECIUKI + MARSZAŁEK
Szczegóły:
——————————————
🔴 WYSTAWY – dostępne przez cały festiwal
GATUNKI NAJMNIEJSZEJ TROSKI
wystawa krótkich form komiksowych i ilustracji Edyty Bystroń
Podzieliliśmy zwierzęta na przydatne i nieprzydatne. Na te które kochamy i na te, które wykorzystujemy. Jesteśmy w stanie traktować wybrane zwierzęta jak przyjaciół. Robi nam się smutno, gdy myślimy o wymierających gatunkach takich jak słonie czy tygrysy. Mimo, że te zwierzęta żyją w odległych dla nas państwach. Określane są jako gatunki zagrożone. Większość ludzi zgadza się z tym, że należy im się ochrona. Te zwierzęta trzeba ratować.
A co z gatunkami najmniejszej troski? Czytając informacje na temat klasyfikacji gatunków, znajdujemy takie określenie. Gołębie, szczury, jelenie, bobry – to przykładowi przedstawiciele gatunków najmniejszej troski. Ich populacje są duże. Sporo z nas – ludzi – uważa, że ZA DUŻE. Na niektóre z nich można polować. Zwłaszcza, że wśród nich są tak zwane gatunki inwazyjne.
Człowiek również jest gatunkiem najmniejszej troski. Wielu naukowców zgadza się, że człowiek spełnia także kryteria gatunku inwazyjnego.
Są też gatunki, które można zjadać. Można robić z ich ciał różne przedmioty i produkty. Słowo „troska” nie pasuje do tych gatunków. Tak samo jak nie pasuje „empatia” czy „sympatyzowanie”. Bo kto sympatyzuje ze świnią lub kurą?
Myślę, że rozszerzanie kręgu empatii często rozpoczyna się od zmiany perspektywy. Próba spojrzenia na świat z perspektywy karpia, to ćwiczenie, dzięki któremu nie będziemy mogli już nigdy więcej skrzywdzić przedstawicielki tego gatunku. Jeśli osoba zacznie sympatyzować z rybą i zacznie myśleć o niej jako o czującej istocie, nie będzie w stanie sprawiać jej cierpienia. Nie będzie wstanie krzywdzić nikogo więcej.
Na wystawie zaprezentowane zostaną krótkie formy komiksowe:
Tak jak ty, Kura, Dziki, Chcemy żyć, Matyldy
—————————————–
WYSTAWA ART-ZINÓW
Wybierz się z nami w niejednoznaczną i anarchiczną podróż po ludzkiej kreatywności!
Poznańska Biblioteka Anarchistyczna zaprasza na wystawę wybranych art-zinów znajdujących się w jej zbiorach. Dowiesz się na czym polegał ich fenomen, zatopisz się w art-zinowej stylistyce i przekazie.
Jako Oficyna Trojka, której początki wiążą się nierozerwalnie ze społecznym art-zinem o dźwięcznej nazwie Szelest (1991-2006), jesteśmy przykładem jak kręte i niezbadane są wyroki art-zinowej szajby.
Biblioteka zajmuje jedno z pomieszczeń na Rozbracie, znajdują się w niej dziesiątki tysięcy woluminów: od wspomnianych art-zinów po zbiory dokumentów, plakatów, wlepek, broszur, książek, pism i niepublikowanych prac. Nastawiona jest ona na zbiory dotyczące walk ruchów społecznych, oporu społecznego i wszelkich działań wynikających z aktywności ruchu anarchistycznego z kraju i całego świata. Stanowi ona też archiwum aktywności środowiska związanego z Rozbratem. Zbiory ciągle są poszerzane i rozwijane o nowe nabytki, w tym świeżo wydawane publikacje.
Biblioteka pęka w szwach, dlatego od jakiegoś czasu dyskutujemy nad jej przeniesieniem i założeniem inicjatywy, która by mogła ją utrzymywać, rozwijać i na poważnie zająć się opracowaniem zbiorów.
Trojka / Rozbrat
Udostępnij tekst

2 komentarze do “4-5 czerwiec, Poznań – Festiwal “Od czytania do działania”

  • Bardzo ładny plakat i fajny pomysł ale data całkiem nie trafiona, wydarzenia się dubluja, chociaż można było tego uniknąć.

    Odpowiedz
  • Zawsze jakieś wydarzenia się dublują i trudno tego uniknąć, choć nie wiem o jakie tobie chodzi. Myślę że jest to kierowane do całkiem innego odbiorcy niż większość wydarzeń planowanych przez środowiska wolnościowe.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *