Sekcja FA PoznańZapowiedzi

16-18 czerwiec, Poznań – Festiwal Od Czytania Do Działania II – kiermasz, spotkania, wystawy, filmy, koncerty

PROGRAM FESTIWALU
——-
PIĄTEK 16.06.2023, od godz. 18.00
🔴 BUNT wystawa zdjęć: Fotograficzna relacja z działań ruchów społecznych – polskich i zagranicznych. Strajki, demonstracje, pikiety, rewolucje dnia codziennego w różnych krajach, na przestrzeni ok. dwudziestu lat i w uważnym obiektywie Adriana Sekury. Zdjęcia wyselekcjonowane z kolekcji liczącej kilka tysięcy fotografii.
🔳 Adrian Sekura: absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania historyk, fotograf i podróżnik. Od kilkunastu lat bada i pisze o zapomnianych wydarzeniach z dziejów miasta Łodzi. Autor m.in. książki Rewolucyjni Mściciele. Śmierć z browningiem w ręku. W ramach swojej pasji podróżniczej odwiedził 25 państw m. in. Iran, Chiny, Tybet, Kenię, Tanzanię, Hong Kong, Armenię. Zdobył również wiele szczytów w tym dwa z korony Ziemi.
——————————————————–
🔴 FILM: więcej informacji wkrótce
🔳 Wstęp do filmu: Krzysztof Kołacki
🔴 Opis filmu: wkrótce
——————————————————–
Podczas wystawy i seansu dostępna będzie nasza wegańska, neapolitańska pizza Mamma Mia Anarchia z pieca opalanego drewnem, której sława zatacza już coraz szersze kręgi.
—————————————————————–
🔳 Gdzie?
Kino letnie na Rozbracie
🔳 Kiedy?
Wystawa otwarta od godz. 18.00
Pizzę wydajemy od 19.30
Film startuje o 21.00
———————————————————
SOBOTA 17.06.2023
godz. 14.00
🔴 Antyklerykalizm – od ludowego buntu do współczesnego sprzeciwu. Spotkanie z Michałem Rauszerem
Antyklerykalizm raczej mało kojarzy się w Polsce z warstwami ludowymi. Panuje powszechne przekonanie, że lud w Polsce jest religijny i posłuszny Kościołowi. W wielu przypadkach to prawda. Kiedy jednak po tej religijności „poskrobiemy” to pod powierzchnią ukaże się wiele rzeczy, które przeczą temu popularnemu przekonaniu. Lud najczęściej przejawiał zachowania antyklerykalne, kiedy Kościół za bardzo zbliżał się z władzą. Przykładów ludowego antyklerykalizmu możemy znaleźć wiele, od sporów z księdzem o pańszczyznę, czy dziesięcinę, przez ludowe przyśpiewki i zwyczaje, aż po współczesny Strajk Kobiet.
🔳 dr hab. Michał Rauszer – kulturoznawca i antropolog. Pracuje na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach i pisaniu o oporze, buntach, tożsamości kulturowej oraz w badaniach nad pamięcią, szczególnie pamięcią oddolną. Jest autorem Bękartów Pańszczyzny, Siły podporządkowanych oraz Homo Frajer. Nieświadome wymiary kultury. Niedawno ukazała się jego książka: Antyklerykalizm ludowy. Polskie zmagania z Kościołem.
🔳 Adrian Sekura (prowadzący): absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania historyk, fotograf i podróżnik. Od kilkunastu lat bada i pisze o zapomnianych wydarzeniach z dziejów miasta Łodzi. Autor m.in. książki Rewolucyjni Mściciele. Śmierć z browningiem w ręku. W ramach swojej pasji podróżniczej odwiedził 25 państw m. in. Iran, Chiny, Tybet, Kenię, Tanzanię, Hong Kong, Armenię. Zdobył również wiele szczytów w tym dwa z korony Ziemi.
——————————————————————-
godz. 16.00
🔴 Spotkanie z Łukaszem Drozdą
Więcej informacji wkrótce.
🔳 Łukasz Drozda: politolog i urbanista, doktor nauk o polityce publicznej. Adiunkt na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW oraz wykładowca w School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Szkoły Głównej Handlowej. Badacz z obszaru studiów miejskich zainteresowany szczególnie procesami stanowienia polityki miejskiej w Europie Środkowej i Wschodniej oraz gentryfikacją. Autor książek: Lewactwo. Historia dyskursu o polskiej lewicy radykalnej (2015), Uszlachetniając przestrzeń. Jak działa gentryfikacja i jak się ją mierzy (2017), Dwa tysiące. Instrukcja obsługi polskiej urbanizacji w XXI wieku (2018), Urbanistyka oddolna. Koszmar partycypacji a wytwarzanie przestrzeni (2019) oraz Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce (2023).
🔳 Piotr Juskowiak (prowadzenie): doktor kulturoznawstwa, adiunkt w Zakładzie Kulturowych Studiów Miejskich w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, redaktor czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”. Jego zainteresowania badawcze obejmują: krytyczną teorię miejską; miejskie studia nad zwierzętami; miejską ekologię polityczną; procesy ekonomicznej restrukturyzacji miast postsocjalistycznych; kulturowe aspekty neoliberalizmu. Autor książki Przestrzenie wspólnoty: Filozofia wspólnotowości w perspektywie badań nad miastem postindustrialnym (2015) i współredaktor antologii Ekologie (2014; razem z Aleksandrą Jach i Agnieszką Kowalczyk).
———————————————————————–
godz. 18.00
🔴 Zapiski czarnego Polaka – spotkanie z Christianem Koblukiem
Jak wygląda życie Czarnego w Polsce?
Dlaczego uchodźcy spoza Europy spotykają się z obojętnością i odrzuceniem? Co znaczy być jednocześnie Europejczykiem i Afrykańczykiem? W jaki sposób kultura i rasizm się przenikają? I wreszcie — czy Polacy mieli wkład w działania antyrasistowskie?
W 17 esejach autor odsłania przed czytelnikiem myśli, doświadczenia i wątpliwości czarnego Polaka. Analizuje politykę i popkulturę. Rzuca wyzwanie historiografii. Szuka ścieżek, którymi trzeba podążyć, by osiągnąć równość. Białym wyjaśnia, jakie problemy dotykają Czarnych w Polsce. Czarnych próbuje wesprzeć w poszukiwaniu własnej tożsamości.
🔳 Christian Kobluk – eseista i specjalista ds. praw uchodźców. Autor “Zapisków czarnego Polaka”, publikował m.in. w Kontakcie, Ecosprinterze i Nowym Obywatelu. Zajmuje się tematami rasizmu, uchodźstwa i wątków politycznych w kulturze i sztuce.
🔳 Prowadzenie: bio wkrótce
———————————————————————–
🔳 Gdzie?
Wszystkie spotkania odbędą się na Rozbracie, w salce przy dużej koncertowni.
————————————————————————
➕
🔴 Kiermasz książek
———————————————————
🔴 Pizza Mamma Mia Anarchia
——————————————————–
🔴 Koncert akustyczny
🔳 Wystąpi Szu, czyli wolnościowe piosenki autorskie (i nie tylko).
——————————————————————–
🔴 Film “Start Wearing Purple”
🔳 OPIS FILMU: Wybierając nadzieję zamiast rozpaczy, berlińczycy łączą siły, by odzyskać swoje domy od dużych inwestorów.
Usytuowany w środku inspirującego i odświeżającego ruchu, który może odwrócić sytuację na całym świecie, Start Wearing Purple to nie tylko reportaż i dokument, ale też wezwanie.
Ten film dokumentalny śledzi losy pięciu berlińczyków z różnych środowisk, krajów i różnych historii. Znajdują się oni wśród prawie dwóch tysięcy podobnie oddanych ludzi, którzy wspólnie walczą w jednej sprawie.
Chociaż ich osobiste motywacje są różne, wszyscy wierzą, że mogą przekonać Berlin, że jedynym sposobem na przywrócenie cen mieszkań jest wyeliminowanie firm z ich miasta.
Stawka jest wysoka, ruch silny. Ale mając niewiele, muszą pokonać przytłaczającą opozycję lobby nieruchomości i polityków gotowych sprzedać miasto, które nazywają domem.
Produkcja: Niemcy, 2022
Język: niemiecki/angielski
Napisy: polskie
Czas trwania: 74 min
————————————————————
🔴 AFTER
🔳 Dj Nikodem Tym razem postawił sobie za cel przemierzanie dźwiękowej sfery pomiędzy niskimi dubstepowymi tonami a sałatką z poszatkowanych brejków, co mu z tego wyjdzie?
Sam nie wie, ale chętnie się tego dnia dowie.
——————————————————————
🔳 Gdzie?
Kiermasz na dużej koncertowni
Reszta: kino letnie na Rozbracie
🔳 Kiedy?
Kiermasz od godz. 13.00
Start pizzy 18.00
Koncert 20.30
Film 21.00
After około 23.00
———————————————————–
➕
🔴 Wystawy
————————————————————–
🔳 ЯНЭК (więcej info wkrótce)
—————————————————————-
🔳Archiwa walki
Wystawa (często unikatowych) zbiorów poznańskiego archiwum anarchistycznego: wywrotowe plakaty, wlepki, pocztówki, ulotki czy gazetki pokazujące przekrój aktywności ruchu anarchistycznego (nie tylko polskiego) na przestrzeni wielu lat i na tle ważnych społeczno-politycznych i ekologicznych wydarzeń.
——————————————————————
🔳 Kacper Zaorski-Sikora w swoich interwencjach w przestrzeni miejskiej (jako Bałuty Pany i Panie) zwraca uwagę na nieoczywiste piękno Łodzi, a szczególnie Bałut z którymi czuje się związany, wchodzi w dialog ze społecznością, której jest częścią. Mówi bez ogródek o kondycji współczesnego człowieka, o jego zmaganiach z rzeczywistością przy jednoczesnym poszukiwaniu duchowości i piękna. Zwraca uwagę na urok szybko znikającej przestrzeni w której tworzy – przepełnionych historią łódzkich murów i drewnianych domów czekających na wyburzenie.
Do swoich napisów oraz instalacji wykorzystuje ściany zniszczone, często pokryte już wcześniej innymi napisami, korzysta z formy podobnej do napisów kibicowskich (zależy mu na zmianie treści, przy zachowaniu formy). Początkowo napisy powstawały głównie na ścianach, na których twórca zamalowywał uprzednio hasła rasistowskie. Aktualnie wybiera przede wszystkim miejsca budujące odpowiedni kontekst dla interwencji.
Artyście zależy, aby jego działania wtapiały się w tkankę miejską, nie będąc czymś obcym, sztucznie w nią wpisanym. Tematy, które porusza to chociażby kwestia empatii, poczucia wspólnoty, tolerancji, nadmiernego konsumpcjonizmu, rozważania nad otaczającą go rzeczywistością. Swoimi działaniami stara się zatrzymać na chwilę przechodnia, często rozbawić jednocześnie postawić fundamentalne dla siebie pytania, podzielić własnymi refleksjami.
————————————————————
🔳Gdzie?
ЯНЭК i Bałuty Pany i Panie:
Rozbrat, Klub Kulawy Muł
Archiwa walki:
Rozbrat, scena na dużej koncertowni
🔳 Kiedy?
Start wszystkich wystaw to godz. 13.00
———————————————————————
NIEDZIELA 18.06.2023
godz. 16.00
🔴 Plakaciary zapraszają na kolejne warsztaty z robienia plakatu! Wpadajcie jeśli macie ochotę wymalować hasła, zjeść wege ciacho albo po prostu miło pobyć.
Na miejscu mamy pędzle, kartki, farbę i muzykę więc wystarczy, że
przyniesiecie swoje ręce i pomysły!
godz. 18.00
🔴 KONCERT kapeli Blazed Yard!
Mamy o czym dumać i dyskutować po festiwalowych spotkaniach, wystawach i filmach. Teraz więc czas na odpoczynek w otoczeniu zieleni Wolnego Ogrodu Miejskiego Bogdanka i dźwięków fundowanych przez zespół Blazed Yard. ☘️
🔳 Blazed Yard, to zespół tworzony przez grupę młodych, poznańskich artystów, którzy w swojej muzyce łączą brzmienia alternatywne, rockowe i punkowe. Od ponad roku grają koncerty w Poznaniu i okolicach. Wydali dwa single i zbliżają się do wypuszczenia debiutanckiej płyty.
————————————————————-
🔳Gdzie?
WOMB: https://www.facebook.com/groups/225314532696573
🔳 Kiedy?
Godz. 18.00
———————————————————-
🔴 Podczas festiwalu, oprócz naszej znakomitej pizzy, zjesz też wegańskie ciasta i zakosztujesz (bezpłatnie) jedynej w swoim rodzaju kawy zapatystowskiej!
———————————————————————
🔴 Na koncerty i wszystkie pozostałe wydarzenia WSTĘP WOLNY
—————————————————————–
Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *