Serwis Informacyjny - Polska Wyróżnione

Masowe pozwy w sprawie portierek i portierów

Masowe pozwy w sprawie portierek i portierów

Do sądów trafiły 32 pozwy w sprawach związanych z wyzyskiem pracy portierek i portierów, którzy wcześniej zgłosili się do Inicjatywy Pracowniczej z prośbą o interwencję – głównie z powodu niewypłacenia zaległych wynagrodzeń. Początkowo dotyczyło to ok. 25 osób strzegących obiektów miejskich w Poznaniu. Obecnie poszkodowane osoby zgłaszają się także z innych miejscowości.

 

Od sierpnia 2018 roku Inicjatywa Pracownicza wspiera poznańskich portierów i portierki walczących z wyzyskiem i domagających się zaległych wynagrodzeń. W sprawę zamieszanych jest wiele firm ochroniarskich i agencji pracy tymczasowej. Wobec bezsilności Państwowej Inspekcji Pracy, która przyznała, że nie jest w stanie wyegzekwować w tym przypadku przestrzegania praw pracowniczych, oraz w obliczu ślimaczącego się śledztwa prokuratury, związek poprosił o pomoc kancelarię adwokata Marcina Czachora. Złożono w tej sprawie już 32 pozwy i przygotowywane są następne.

Główna część spraw dotyczy firm KAIO i CAPREA. W tych przypadkach złożono pozwy o ustalenie istnienia stosunku pracy, wypłat zaległych wynagrodzeń, wypłat ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy i w niektórych przypadkach odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Dodatkowo toczy się tu postępowanie prokuratorskie w sprawie uporczywego naruszania praw pracowniczych, w którym także umocowany jest adwokat Marcin Czachor jako pełnomocnik pokrzywdzonych. Na tę chwilę prokuratura nikomu nie postawiła zarzutów, choć postępowanie trwa już kilkanaście miesięcy.

W międzyczasie do Inicjatywy Pracowniczej zgłosili się kolejni poszkodowani z Poznania (sześć osób), którym nie zapłacono wynagrodzenia za styczeń 2020 r. – zatrudnieni byli przez firmę APT KG PREMIUM SERVICE LTD. Powiadomiona o tym fakcie pod koniec marca Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła w swoim piśmie do związku, iż „czynności kontrolne z uwagi na sytuację epidemii (…) uległy zawieszeniu do odwołania”.

Zgłosili się do związku także poszkodowani pracownicy ochrony z innych miast, w tym – jak informowaliśmy kilka dni temu – z Warszawy.

Dodatkowo skierowano pozew przeciwko firmie HUNTERS (wykonującej obecnie usługę dozoru mienia na zlecenie Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu) o dyskryminację za działalność związkową działaczki Inicjatywy Pracowniczej Krystyny Wilk.

Pierwsze rozprawy – w związku z sytuacją epidemiologiczną – prawdopodobnie rozpoczną się dopiero jesienią.

www.ozzip.pl
Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *