30 kwietnia / 1 Maja, Wrocław – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Międzynarodowy dzień solidarności ludzi pracy potocznie 1 maja to nie święto to dzień walki, ponieważ dalej jest o co walczyć. Geneza tego dnia pochodzi z majowych strajków w Chicago roku 1886 będących częścią kampani na rzecz 8 godzinnego dnia pracy. W organizacji demonstracji brali udział anarchiści tacy jak Albert Parsons i August Spies (redaktor pracowniczego pisma „Chicagoer Arbeiter-Zeitung”). Podczas tamtych wydarzeń doszło niestety do rozlewu krwi robotników, liczba ofiar jest nieznana. W 1889 II Międzynarodówka ustanowiła dzień 1 maja jako Międzynarodowe Święto Pracy. W Polsce mimo wcześniejszych obchodów święta zostało ono przyjęte jako państwowe dopiero w 1950 roku.

We Wrocławiu Federacja Anarchistyczna oraz Związek Syndykalistów Polski od kilku lat organizuje wydarzenia związane z obchodami 1 maja i w tym roku nie będzie inaczej. W 2017 roku wrocławskie anarchistki zorganizowało anarchistyczną majówkę, na której oprócz demonstracji odbył się III kongres anarchistyczny KONGRESONO.

 

W tym roku zapraszamy na anarchistyczną majówkę!

30 kwietnia SOBOTA: Wykłady. Start godz: 15:00

 1. Lu Olszewska i Dagmara Koryluk “LGBT+ w miejscu pracy“
 2. Spluwa “Krótka opowieść o przetrwaniu – preppering z perspektywy lewicy wolnościowej” Wykład dyskusyjny dzielący się praktyczną wiedza o przygotowaniu na kryzys. Czyli jak przetrwać „koniec świata jaki znamy”, żyć w zgodzie z naturą która będzie chciała nas zabić, zbudować wolne społeczności i zeskłotować schrony przeciwatomowe miliarderów.
 3. Tomasz Skoczylas otwarta dyskusja “Czy pracę można uratować?“ Czy pracę można uratować? Tzn. czy powinniśmy dążyć do takiego przekształcenia pracy aby stała się ona satysfakcjonująca i rozwijająca osobę pracującą czy raczej, uznając, że praca może być tylko przykrym znojem, dążyć do całkowitego jej zniesienia.

1 maja NIEDZIELA godz. 12:00 pl. Jana Pawła II

Udostępnij tekst

One thought on “30 kwietnia / 1 Maja, Wrocław – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

 • 25 kwietnia 2022 o 13:18
  Permalink

  Brawo dla wszystkich tworzących polityczny ruch anarchistyczny we Wrocławiu.

  Konsekwentnie, z dala od partii politycznych i ciągle rozwijają to miasto. Brawo.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.