Japonia: Władze ujawniają prawdziwe rozmiary nuklearnej katastrofy

Japońska agencja prasowa Kyodo poinformowała dziś wieczorem, że w reakcji na nowe dane dotyczące emisji radioaktywnych pierwiastków podczas katastrofy w elektrowni Fukushima I japoński rząd rozważa podniesienie oceny skali awarii z 5 do 7, najwyższego stopnia w międzynarodowej klasyfikacji INES. Oznacza to, że katastrofa w Fukushimie jest równie poważna jak katastrofa czarnobylska, jedyny jak dotychczas wypadek w elektrowni atomowej oceniany na 7 stopień INES. Z danych ujawnionych dziś przez japońską Komisję Bezpieczeństwa Nuklearnego wynika, że emisja radioaktywnych pierwiastów z elektrowni dochodziła w pierszych dniach katastrofy do 10 000 terabecquereli na godzinę. Według klasyfikacji INES, wypadki 7 stopnia wiążą się z emisją liczoną w dziesiątkach tysięcy terabecquereli jodu – 131 (terabecquerel to jednostka równa jednemu trylionowi becquereli).Zdaniem prezesa komisji, Haruki Madarame, obecna emisja pierwiastków radioaktywnych wynosi około 1 terabequerela na godzinę. Ta sama komisja podała też szacunki promieniotwórczego skażenia okolic elektrowni, z których wynika że moc dawki promieniowania przekraczająca dopuszczalny roczny limit 1 milisieverta może wystąpić na terenach położonych ponad 60 kilometrów na północny zachód od elektrowni i do 40 kilometrów na południe, kilkadziesiąt kilometrów poza oficjalną strefą ewakuacji w promieniu 20 kilometrów od zakładu.
W ewakuowanej strefie moc dawki promieniowania waha się od 1 do ponad 100 milisievertów.
Tymczasem w odpowiedzi na raporty po promieniotwórczym skażeniu i rosnącą presją społeczności międzynarodowej japoński rząd podjął dziś decyzję o ewakuacji najbardziej skażonych miejscowości w promieniu do 50 kilometrów od elektrowni, wśród nich Katsurao, Namie, Iitate, części gmin Kawamata Minamisoma. We wszystkich tych miejscach moc dawki rocznej promieniowania po 11 marca przekroczy 20 milisievertów.
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.