Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Rzeszów: Benefit na Warszawską trójkę Anarchistów

• Data wydarzenia: 13 października 2016 r.
  • Godziny:
  • Miejsce:
  • Organizator:

Po niemal 4 miesiącach absolutnej izolacji udało się wyciągnąć ich z aresztu.
To zwolnienie dowodzi jak słabe są policyjne dowody i jak bardzo “niezbędne czynności” prokuratury były grą na czas pt. areszt wydobywczy.

Kampania solidarnościowa nadal trwa – właściwy proces karny dopiero przed nami. Zatrzymani nadal potrzebują naszego wsparcia, najbardziej w sferze informacyjnej i finansowej. Pieniądze przydadzą się na prawników i zwrot kaucji. Szerzenie obiektywnej, nie-policyjnej wiedzy o tej sprawie i represjach także realnie poprawi ich szanse procesowe i zabezpieczy środowisko przed dalszymi represjami.

Solidarność naszą bronią!

czwartek, 13 października 2016, godz. 18:00

Królestwo Bez Kresu, ul. Piłsudskiego 8-10, Rzeszów

film: "PROWOKACJA: CASO BOMBAS", Chile, 2013, czas: 80 min.

(Po filmie przewidziana dyskusja.)

Wiele rządów, korzystając z bezkarności, jaką daje im sprawowanie władzy, uciekało się do prowokacji, jako broni politycznej, w celu zdyskredytowania, zneutralizowania, czy wreszcie pozbawienia wolności przeciwników politycznych. Ale na czym polega prowokacja? Jak się ją organizuje? Kto ją organizuje? Na te pytania próbuje odpowiedzieć ten dokument, stworzony wspólnie przez Canal Barrial 3 del Barrio Yungay (Dzielnicowy Kanał Dzielnicy Yungay). Jego główny punkt odniesienia stanowi tzw. Caso bombas? (Sprawa zamachów bombowych), prowokacja wymierzona przeciwko środowiskom anarchistycznym i skłotom, w obecnym, demokratycznym Chile, które, w celu tłumienia ruchu społecznego, posługuje się tymi samymi narzędziami prawnymi, co dyktatura. Film przybliża nam postać Mauricia anarchisty i skłotersa, który zginął od niespodziewanej eksplozji bomby przewożonej przez niego w plecaku podczas przemierzania miasta rowerem. Wydarzenie to stało się pretekstem dla chilijskiego rządu do zaatakowania wolnościowego ruchu. Oskarżając jego działaczy o tworzenie organizacji terrorystycznej policja wkroczyła na skłoty aresztując kilku ich mieszkańców. Głośny i relacjonowany przez media proces po wielu miesiącach zakończył się uniewinnieniem anarchistów.

FILM W WERSJI ORYGINALNEJ Z NAPISAMI W JĘZYKU POLSKIM

F.A. Rzeszów

Anarchizm to wolność zarówno Twoja, jak i moja. Potrzeba stanowienia o sobie bez zewnętrznych przymusów, nakazów, kar. Świadomość, że wokół są różnorodni ludzie, ze swoimi wadami, zaletami, postawami, poglądami, i podobnie jak ja i Ty, mają prawo do ich wyrażania. To również sprzeciw wobec wszystkiego, co tę wolność ogranicza. Dyktaturom, hierarchiom, władzy, przemocy czyniącej zniewolenie i ograniczenie grupy lub jednostki w podejmowaniu suwerennych wyborów. Brak zgody na wykorzystywanie człowieka przez człowieka.
Anarchizm jest próbą zbudowania społeczeństwa opartego na wolności, bez konieczności bycia rządzonym przez uprzywilejowanych. Danie każdemu, według jego uwarunkowań i decyzji, maksymalnej możliwości decydowania o swoich sprawach.
To też poszukiwanie rozwiązań. Refleksja nad stanem aktualnego poczucia wolności i odkrywaniem jej w sobie. Wrażliwość na drugiego człowieka i wiara w jego pozytywny potencjał.
Anarchizm to nie tylko walka o wolność, ale życie w sposób, który respektuje i wzmacnia wolność Twoją i innych ludzi.
Jeśli te treści są Ci bliskie, to może oznaczać, że jesteś anarchistą/tką. Jeśli chcesz o tym porozmawiać, interesuje Cię podjęcie aktywności w tym zakresie, masz jakiś pomysł, uwagi, wątpliwości - zapraszamy do skontaktowania się z nami. Przychylnie nastawiamy się do każdej rzeczowej polemiki.