Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Monitoring - nie, dziękuję! 25.10.2013. Poznań

• Data wydarzenia: 23 października 2013 r.
  • Godziny: 25.10.2013. 18:00
  • Miejsce: Klub/Księgarnia ZEMSTA - Poznań
  • Organizator: F.A.PoznaN

Anarchistyczny Czarny Krzyż oraz Federacja Anarchistyczna
zapraszają na spotkanie
Monitoring - nie, dziękuję!

W Poznaniu mamy do czynienia z hurraoptymistycznym i bezkrytycznym podejściem polityków i mediów do kwestii inwigilacji społeczeństwa przez władzę. Planowane są dalsze wydatki z budżetu publicznego na kolejne kamery monitoringu – przy jednoczesnym pominięciu analizy kosztów,  skuteczności i konsekwencji. Nikt nie jest pytany o zdanie, dyskusji brak. Czyżby nie było w tym przypadku o czym debatować? Media generują przekaz, który silnie budzi skojarzenia z reklamą towaru i usług - unikając prezentacji różnych stanowisk. W dziedzinie reklamy dyskusja nie istnieje, nie ma miejsca na refleksje, mamy konsumować to, co się nam serwuje. Właśnie tak obecnie wygląda problematyka monitoringu, dlatego organizując to spotkanie pragniemy ten stan rzeczy przełamać.

Spotkanie składać się będzie z dwóch prezentacji dotyczących badań nad
Zagadnieniem monitoringu.

Małgorzata Szumańska, Fundacja Panoptykon
Monitoring - ukochany nieznajomy

Wystąpienie będzie poświęcone społecznym aspektom działania monitoringu, przede wszystkim opinii polskiego społeczeństwa na temat kamer oraz ich potencjalnemu wpływowi na nasze życie. Wykorzystam wyniki badań społecznych dotyczących postrzegania monitoringu w Polsce, które zostały zrealizowane z inspiracji Fundacji Panoptykon w latach 2011-13, a także wyniki innych badań i analiz związanych z tematem.

Jakub Lewandowski, autor bloga Camsoff i badacz monitoringu
Monitoring wizyjny w Poznaniu - efektywny czy efektowny?

W prezentacji zostaną przedstawione wyniki badań przeprowadzonych w ramach pracy magisterskiej nad (nie)skutecznością i (nie)opłacalnością Systemu Monitoringu Miasta Poznania. W wystąpieniu podejmę próbę dekonstrukcji motywów, dla których taki system istnieje, a także postaram się opisać koncepcję rozbudowy systemu na południe od ulicy Święty Marcin, która niedługo poszerzy monitoring w Poznaniu o kolejnych kilkanaście kamer. Najciekawsze dopiero przed nami.

Zapraszają

Federacja Anarchistyczna i Anarchistyczny Czarny Krzyż

Miejsce:
Klub/Księgarnia ZEMSTA
Ulica:
Fredry 5/3A
Miasto:
Poznań
FA Wrocław

FA Wrocław jest nieformalnym zrzeszeniem osób zainteresowanych anarchizmem, działaniem antypaństwowym i antykapitalistycznym. Naszym celem jest szerzenie idei anarchizmu, anarchistycznych wartości oraz sposobów organizacji, a także stawianie oporu wobec niesprawiedliwości fundowanej społeczeństwu przez państwową machinę biurokratyczną, prawo i kapitalizm. Wspieramy każdą walkę z przejawami nierówności, będącej nieodłączną częścią wszystkich systemów hierarchicznych. Dążymy do modelu społeczeństwa bezpaństwowego, opierającego się na dobrowolnych, samorządnych stowarzyszeniach.

Więcej o nas możesz przeczytać na naszej stronie: KLIK

Strona www: www.wolnywroclaw.pl E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.